YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mecliste pankart gerginliği
CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu'nun, TBMM Genel Kurulu kürsüsünden gösterdiği ''Kıvırtan Bir Başbakan İstemiyorum'' yazılı döviz, tartışmalara yol açtı. AK Parti ile CHP milletvekilleri birbirinin üzerine yürüdü.
Mecliste pankart gerginliği
25 Nisan 2010 / 22:02 Güncelleme: 26 Nisan 2010 / 09:05

Kulkuloğlu, Genel Kurulda görüşmeleri devam eden Anayasa değişikliği teklifinin 16. maddesinde verdiği önerge üzerine söz aldı.

Kürsüye büyük bir klasörle çıkan Kulkuloğlu'nun yanında kavas yer aldı. Birleşimi yöneten TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in kavasa, ''Niye orada bekliyorsun?'' diye sorması üzerine Kulkuloğlu, kendisinin yardım istediğini söyledi.

Kavasın ayrılmasından sonra Kulkuloğlu, konuşmasını yanında getirdiği dövizlerle sürdürdü. Kasım 2002'e 184 lira olan asgari ücretle 920 ekmek alınırken, Nisan 2010'da 521 lira asgari ücretle 800 ekmek alınabildiğini ifade eden Kulkuloğlu, bu rakamları dövizlerle anlattı.

Kulkuloğlu, iktidarın ayda 120 ekmeği çaldığını savunarak, ''İlk seçimlerde AKP'den çaldığı 120 ekmeği istemelisiniz'' dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 2002'de katıldığı bir televizyon programındaki konulardan birinin dokunulmazlık olduğunu belirten Kulkuloğlu, Baykal'ın dokunulmazlıkların kalkmasını istediğini, Erdoğan'ın, CHP ile birlikte hareket edeceğine dair söz verdiğini iddia etti.

Şahin, Kulkuloğlu'nu önergesi üzerine konuşması için uyardı.

Kulkuloğlu, konuşmasının sonunda, ''Ben kıvırtan bir başbakan istemiyorum'' diyerek, elinde ''Kıvırtan bir başbakan istemiyorum, ya sen?'' yazılı dövizi kaldırdı.

Bu döviz üzerine AK Parti'liler tepki göstererek, Kulkuloğlu'nun özür dilemesini istedi. AK Parti'li TBMM İdare Amiri Hüsrev Kutlu, sinirlenerek kürsüye kadar geldi.

Kulkuloğlu, Genel Kurul Salonundan ayrılmak üzereyken, başta AK Parti Grup Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı olmak üzere, bir grup milletvekili ''Kaçma, cevap ver'' diye bağırdı. AK Parti'li milletvekilleri, CHP'lilere, ''Yaşından başından utan', ''ayıptır'' diye tepki gösterdi.

AK Parti ile CHP'li milletvekillerinin birbirinin üzerine yürümesi üzerine araya İdare Amirleri Orhan Erdem, Ahmet Küçük ve Sırrı Sakık'ın da bulunduğu bazı milletvekilleri girdi.

Tartışmanın üzerine Şahin, birleşime ara verdi. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler