YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meclis'te gözyaşı tartışması
Başbakan grup toplantısındaki gözyaşları gündemi meşgul etmeye devam ediyor. MHP'li Günal, AKP'li vekillere, ''Gelin jüri olun. Başbakan'a en iyi ağlayan sanatçı, Arınç'a da yardımcı oyuncu ödülünü verelim'' diye seslendi. Bu sözler Meclis'te tartışma yaş
Meclis'te gözyaşı tartışması
23 Temmuz 2010 / 08:20 Güncelleme: 23 Temmuz 2010 / 08:25

TBMM Genel Kurulunda görüşülen ''torba tasarı''nın görüşmelerinde 12 Eylül referandumu tartışması yaşandı.

MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, tasarı üzerinde verilen bir önerge üzerinde konuşurken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, partisinin grup toplantısında, 12 Eylül 1980'de idam edilenlerin mektuplarını okurken ağlamasını eleştirdi. Günal, AK Parti'li milletvekillerine, ''Gelin jüri olun. Başbakan'a en iyi ağlayan sanatçı, Arınç'a da yardımcı oyuncu ödülünü verelim'' diye seslendi.

AK Parti'lilerin, tepki göstererek laf atması üzerine Günal, ''Önce dinleyin sonra jüri olarak karar verin'' dedi. Mehmet Günal, Başbakan Erdoğan'ın, 12 Eylül'de idam edilen Mustafa Pehlivanoğlu'nun mektubundaki ''milliyetçilik yaşar, cenazemin arkasından ağlamayın'' dizelerini okumadığını söyledi.

''Başbakan iyi bir senaryo ortaya koydu ve çok iyi oynadı. Bunu hazırlayan arkadaşlara teşekkür ediyorum'' diyen Günal, şöyle konuştu:

''Ben jüri üyesi olarak tam puan verdim. Bize yıllardır, 'şehitler üzerinden istismar yapıyorsunuz' diyen sizlere bu yakışmadı. Ağlayıp da yalvarmaya kadar kaldıysanız, bunlarla 'evet' oyu alamazsınız. 12 Eylül'de siz bunları yargılayabilecek misiniz? 'E-muhtırayı ben yazdım' diyen adamı, 28 Şubatı yapanları yargılayabiliyor musunuz, yargılayamıyor musunuz? Eğer bunları yargılayabileceksen, idam edebileceksen ben de referandumda 'evet' oyu vereceğim. Onları yargılayabilmenin hukukta yeri yok. 30 yılda dava düşüyor, kimseyi kandırmayın. Akıtılan gözyaşları timsah gözyaşları.''

''ACILARI UNUTMAMAYA KARARLIYIZ''

AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, söz alarak, Günal'ın gündeme getirdiği konunun görüşülen tasarıyla ilgisinin bulunmadığını söyledi.

Kılıç, ''Anlaşılıyor ki AK Parti hükümeti ve milletvekillerinin demokrasi, özgür, hukuk devleti ve hukukun üstünlüğünden yana duruşları birilerini rahatsız ediyor. Sayın Başbakanın ve bakanların vicdanlarının sesi olan duruş ve yaklaşımları birilerini rahatsız ediyor. Bütün bu rahatsızlıklara rağmen hukukun ve demokrasinin yanında durmaya, milletimizin vicdanını kanatan acıları unutmamaya kararlıyız. Milletle birlikte biz de 'evet' diyeceğiz. Çok iyi biliyorum ki sizin içiniz de 'evet' demek için kaynıyor'' şeklide konuştu.

MHP'liler,  Kılıç'ın bu sözlerine tepki gösterirken, Grup Başkanvekili Oktay Vural, ''Kendi iradesini açıklasın. Bizim üzerimizden niye siyaset yapıyorsunuz?'' dedi.

Kılıç ile Vural, oturdurdukları yerden karşılıklı olarak bir süre tartıştı. (A.A.)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler