YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meclis'te gerginlik
TBMM Genel Kurulunda, AK Parti ile BDP milletvekilleri arasında tartışma yaşandı.
Meclis'te gerginlik
18 Aralık 2011 / 18:44 Güncelleme: 18 Aralık 2011 / 19:01

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, TBMM Genel Kurulunda görüşülmesine devam edilen 2012 Yılı Merkezi Yönetim  Bütçe Kanunu Tasarısı'nın 21. maddesi üzerinde grubu adına söz aldı.

Sakık'ın konuşması öncesinde kürsüdeki bardağın kapağını yere düşürmesi Genel Kurulda gülüşmelere neden oldu.

''Hepinizden özür diliyorum, böyle şeyler olur'' diyerek konuşmasını sürdüren Sakık, ''Biraz önceki konuşmamda 'ah Ahmet, ah Ahmet' demiştim, şimdi de 'ah Cuma, ah Cuma' demek istiyorum. İşte Kürdü, Kürde kırdırma politikası budur'' dedi.

AK Parti milletvekillerinin, kendilerine, ''Siz Kürtleri temsil etmiyorsunuz'' dediklerini öne süren Sakık, Diyarbakır'da yapılan tüm seçimlerden kendi adaylarının galip çıktığını söyledi. Sakık, ''Diyarbakır'da hileyle bir milletvekili AKP'ye yazılmış, Kürt coğrafyasında tüm hilelere rağmen biz birinci parti olmuşuz. Bir taraftan 'Anayasa' diyorsunuz, diğer taraftan Kenan Evren'in eteklerine sarılıp, iktidar olmaya çalışıyorsunuz. Biz kendisini 'Kürt' hissedip, özgürlüğünü savunan her Kürdün temsilcisiyiz. Diyarbakır direnenlerin şehridir. Zindanlarında özgürlük mücadelesi için bedenlerini ateşe verenlerin şehridir'' diye konuştu.

AK Parti milletvekillerine seslenen Sakık, ''Siz, Müslümanlığı da ırkçılık temelinde yapıyorsunuz. Ümmet anlayışınız ırkçılık zeminindedir'' ifadesini kullandı.

''Sataşma'' gerekçesiyle söz alan, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten de ''Biz nasıl oy aldık biliyor musunuz  Benim seçim büromu 3 defa bombaladılar. Hiçbir sokakta çalışma yapmadık, köylere giremedik. Kürdü, Kürde kırdırıyorlar. Gelin el ele verelim. Siirt'te 5 kızımız katledildiği zaman ses çıkarmayanlar kimdi  Siz bizi konuşturmuyorsunuz. 2002 yılından önce her türlü zulmü kabul edebilirim. OHAL, işkenceler varken bu kadar konuşmuyordunuz. Biz size konuşma fırsatı verdik, zemin verdik'' şeklinde konuştu.


-''Kürdüm, elhamdülillah Müslümanım''-


AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, ''sataşma'' gerekçesiyle söz alarak, ''O coğrafyadan olan bir insanım. Kürdüm, elhamdülillah Müslümanım, Türkiye Cumhuriyeti'nin onurlu bir vatandaşıyım'' dedi.

Genel seçimlerde partisinin, Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde bağımsızlardan fazla oy aldığını ifade eden Aydın, şöyle devam etti:

''Bu ülkeden birçok iktidar geçti. İlk kez 2005'de Diyarbakır'da 'Kürt sorunu var' diyen bir Başbakan var. Asimilasyon politikalarını bu iktidar defetti. Ötekileştirmedik. 'Bu sorunu birlikte çözelim' dedik, siz adres olarak, 'İmralı'yı, 'Kandil'i gösterdiniz. Biz, 'bölgesel, etnik milliyetçilik yapmayacağız' dedik. insanların özgürce yaşaması için her şeyi yaptık'' açıklamasında bulundu.

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan da adaylarının aldığı oyların beli olduğunu ifade ederek, ''Şırnak'ta benim iki milletvekilim ve belediye başkanlarım tutuklu. Şırnak'ta sizin halkı temsil etmeniz zuldür. Hakkari'de, Iğdır'da, Tunceli'de tek vekil çıkaramamışsın. Diyarbakır'da yüzde 65 oy almışız. Aritmetiğiniz yoksa biz ne yapalım  'İmralı'dan, Kandil'den talimat alıyorsunuz' diyorsunuz. Bizim partimiz halktan talimat alır'' şeklinde konuştu.


-''Benim oyum çalındı''-


AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat da ''sataşma'' gerekçesiyle söz aldı.

BDP milletvekilleri, Eronat kürsüye gelirken, elleriyle ve kitaplarla sıralar vurarak, protesto etmeye başladı.

Eronat, protesto nedeniyle bir süre konuşmasına başlayamadı. Bu arada, AK Parti milletvekilleri de ayağa kalkarak, alkışlarla Eronat'a destek verdi.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, BDP milletvekillerini, ''Sayın milletvekilleri yapmayın. Elektronik sistem zarar görebilir. Yaptığınız doğru değil. Milletin, devletin malıdır'' diyerek uyardı.

Konuşmasına, BDP milletvekillerinin protestoları altında devam eden Eronat, ''Diyarbakır'da 77 bin oyum çalındı onu kabul ediyorum'' ifadesini kullandı. Eronat, şöyle devam etti:

''22 Mart 2011 tarihinde Hatip Dicle'nin hüküm giydiği kesinleşmiştir. Buna rağmen, 15 Nisan'da avukatı itiraz dilekçesi vermiştir. Bunu bile bile Hatip Dicle aday gösterilmiştir. Artık Hatip Dicle'yi siz mi kandırdınız o mu sizi kandırdı bilemeyeceğim ama şu bir gerçektir ki Hatip Dicle'nin seçilemeyeceğini bal gibi biliyordunuz. 12 Haziran 2011 seçimlerinin ertesi günü Diyarbakır yerel kanallarında izlediğim Hatip Dicle'nin avukatı, 'YSK düşürmesin, Meclis düşürsün' diyordu. Nereden biliyordu, Hatip Dicle'nin düşeceğini, soruyorum arkadaşlar  Bile bile halkı kandırdınız, 77 bin oyu halktan çaldınız. Diyarbakır'da aldığınız oy yüzde 65 değildir. Bağımsız aday Salim Ensarioğlu'nun oylarını da kendinize katıyorsunuz. Aldığınız oy yüzde 58'tir. Bizim hakkımız 7 vekildir. Çaldığınız oyları hesaplarsanız kaç vekil çıkarmanız gerektiğini de bilirsiniz.''

Tartışmanın sürmesi üzerine TBMM Başkanvekili Yakut, birleşime ara verdi. Aranın ardından da BDP ve AK Parti milletvekillerinin birbirlerine laf atmaları sürdü. BDP'li Kaplan, ''Yüreğiniz varsa Diyarbakır'da dolaşırsınız. Halkın oylarını çaldınız'' diye bağırırken, AK Parti milletvekilleri de ''Hani hürriyet hani'' şeklinde tepki gösterdi.  AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler