YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meclis’te Cumhurbaşkanı’ndan özür diledi
Meclis’te Cumhurbaşkanı’ndan özür diledi
19 Şubat 2014 18:26
MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, TBMM Genel Kurulu’nda Cumhurbaşkanı hakkında kullandığı ‘pis bir pazarlık’ sözü için Meclis’te özür dilemek zorunda kaldı.

TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün internet ile ilgili yasayı onaylamasını eleştiren MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, “Burada, Sayın Cumhurbaşkanının maalesef ki pis bir pazarlık içerisinde olduğunu ifade etmek zorundayım.

Sayın Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı olduktan sonra cumhurun başı olmuştur, AKP'nin yedeği değil. Sayın Cumhurbaşkanı Türkiye'de yaşayan herkesin Cumhurbaşkanıdır ve herkesin hak ve hukukunu korumakla mükelleftir ama Sayın Cumhurbaşkanı bunu yapmak yerine, başka bir görevi üstlenmiştir” dedi.

AK Partili milletvekillerinin itirazı üzerine tutanakların incelenmesinden sonra Meclis Başkanvekili Sadık Yakut Sinan Oğan’ın özür dilemesini istedi. Söz alan MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, “Kabul ediyorum kullandığım ifade doğru değil, o ifademi düzeltiyorum. Pis kelimesi doğru bir ifade değil. Cumhurbaşkanı ülkenin en üst makamıdır. Böyle bir ifade kullanmak durumunda kaldığım için üzgün olduğumu ifade etmek istiyorum. Ama Cumhurbaşkanı’nın da herkesin Cumhurbaşkanı olduğunu ve Anayasa’nın kendisine verdiği yetki ile hükümet ile böyle bir pazarlık yapamayacağını, eğer o kanunda yanlışlık varsa Meclise iade etmesi gerektiğini, meclise iade ettiğinde ‘süre geçer, bu süre içinde bir şey çıkarsa hükümet zor durumda kalır’ hesabını yapıyorsa, bizimde burada o ifadeyi kullanmamız yanlıştır ama ‘pazarlık’ ifadesini burada kullanmak zorunda kalıyoruz” diye konuştu.

MHP’li Oğan’ın Meclis Başkanvekili Sadık Yakut’un “Sayın Oğan lütfen o kelime için özür dileyiniz” demesi üzerine “Ben ifademi geri aldığımı söyledim. Oylama sizin keyfinizin bileceği iştir, buyurun oylatın” diye cevap verdi. Oğan, Sadık Yakut’un özür dilemesini istemesinde ısrar etmesine rağmen Oğan özür dilemeyeceğini söyledi.

Söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, “Yüce Meclisin bir içtüzüğü vardır. Her milletvekili bu içtüzüğe uygun davranmak zorundadır. Burada sayın konuşmacının içtüzüğü hiçe sayarak ‘buyurun oylatabiliyorsanız oylatın’ tarzında ifadesi de meydan okumadır. Burada içtüzükten dolayı Cumhurbaşkanı’na karşı kullandığı ifadeden dolayı hatip özür dilemek zorundadır, yoksa Meclis Başkanlık Divanı içtüzüğün amil hükmünü yerine getirmek durumundadır” şeklinde konuştu.

Sadık Yakut, “3 defa söyledim özür dilemeniz için özür dilemediniz. Iğdır Milletvekili Oğan’ın Cumhurbaşkanı ile ilgili söylediği sözler Meclisten geçici olarak çıkartılmasını gerektiren fiildir. Bu nedenle Iğdır Milletvekili Sinan Oğan’ın içtüzüğün ilgili maddesi uyarınca Meclisten geçici olarak 3 birleşim çıkartılması cezası verilmesini teklif edeceğim” diye konuştuktan sonra Sinan Oğan’a kendisini savunması için söz verdi.

Kürsüye çıkan Sinan Oğan, “Benim burada kullandığım ‘pis pazarlık’ sözünü siz neye göre hakaret olarak değerlendirdiğinizi izah etmeniz lazım. Burada asla hakaret kastım yoktur. Ağzımızdan yanlış bir kelime çıkarsa Türk milletinden de ilgili kişiden de özür dilemekten geri durmayız. Ben burada Sayın Cumhurbaşkanı’na hakaret kastı ile ‘pis bir pazarlık içinde bulunmuştur’ sözünü söylemedim. Hakaret etmediğim bir insandan özür dilemem de söz konusu değil” ifadelerini kullandı.

Tartışmaların artması üzerine Sadık Yakut oturuma 10 dakika ara vererek grup başkanvekilleri ile odasında görüştü. Yakut, aranın ardından Sinan Oğan’a söz verdi. Oğan, “MHP milletvekilleri asla ve asla cumhurun başına hakaret etmez. Ancak öyle anlaşılıyor ki, bazıları tarafından bu sözüm hakaret olarak kabul edilmiş, öyle anlaşılmış olabilir. Sayın Cumhurbaşkanı’na hakaret etmediğim için o anlamda özür dilemiyorum, eğer bu sözümden hakaret kastı çıkartanlar var ise bu taktirde Sayın Cumhurbaşkanı’ndan özür diliyorum” açıklamasında bulundu. Sadık Yakut bu özrün üstüne öneriyi geri aldığını açıkladı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler