YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meclis'te 'Barzani' kavgası
Meclis'te 'Barzani' kavgası
02 Ekim 2012 17:51
Meclis'te Barzani tartışması yaşandı. AK Parti ve CHP'li vekiller Barzani üzerinden birbirlerine yüklendi.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, partisinin kongresinde, ''Türkiye seninle gurur duyuyor'' tezahüratının, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani'ye değil, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yapıldığını belirtti.

TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam başkanlığında toplanan Genel Kurul'da, 3 milletvekili gündemdışı konuştu.

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, AK Parti kongresinde, ''Kabile reisi'' olarak nitelendirdiği Barzani'ye yönelik ''Türkiye seninle gurur duyuyor'' tezahüratı yapıldığını ileri sürerek, ''Barzani'nin PKK terör örgütünü beslediğini, örgütün oradan Türkiye'ye saldırdığını ve orada barındığını unuttunuz mu  Milletvekilleri de kongreydi. Davet edilmesi yetmezmiş gibi, birde bu adamla niye gurur duyuyorsunuz '' dedi.

Sataşma olduğu gerekçesiyle söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, Özcan'ın sözlerinin gerçeği yansıtmadığını belirti.

Barzani'nin konuşması biterken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın salona girdiğini ifade eden Canikli, Erdoğan'ın girdiği bölümdeki bir grup seyirciden öyle bir tezahüratın yükseldiğini kaydetti. Canikli, ''O, Başbakan'a yapılan tezahürattır'' dedi.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce de Başbakan Erdoğan'ın, 30 Ekim 2007'de ''teröre yataklık ediyorsun'' dediği Barzani'yi şimdi düğün olarak nitelendirdiği kongreye davet ettiğini ifade ederek, ''Çelişki içindesiniz. Kandil nerede  Suriye'de mi, Barzani'nin bölgesinde mi '' dedi.


-''Maalesef bıraktığımız yerden başladık''-


Meclis'in açılışı nedeniyle gündemdışı konuşan MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ise '''Maalesef bıraktığımız yerden başladık yine'' diye konuştu.

Yeni dönemin yasama yılının hayırlı uğurlu olması dileyen Şandır, ''Birbirimize sabretmeliyiz. Millet bizden çözüm bekliyor. Bu süreçte herkese sorumluluk düşüyor'' dedi.

''İçimiz buruk başlıyoruz'' diyen Şandır, tutuklu milletvekili sorununu çözememiş Meclis olarak yeni döneme başlandığını kaydetti. Şandır, ''Demokrasi açısından bunu ayıplı bir dönem olarak görüyoruz. Tutuklu milletvekillerini aramıza alamadan başlamanın utancı ve hüznü içindeyim'' sözlerini sarf etti. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler