YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meclis'ta 'dönek' kavgası
Meclis'ta 'dönek' kavgası
14 Temmuz 2010 23:57
TBMM Genel Kurulunda, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce ile AK Parti Ankara Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Haluk Özdalga arasında, ''döneklik'' tartışması çıktı.

Türkiye ile Rusya arasında Akkuyu'da nükleer güç santrali kurulmasına ilişkin anlaşmayı onaylayan kanun tasarısının görüşmeleri devam ediyor.

Tasarı üzerine söz alan BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan dünyada bir çok ülkenin, özellikle ekolojik denge ve güvenlik açısından tehlikeli olan nükleer santrallerden artık vazgeçtiğini söyledi. Buldan, Ermenistan sınırında, Iğdır'a 16 kilometre uzaklıkta bulunan Metzamor Nükleer Santrali'nin, bu tehlikeye örnek teşkil edebileceğini belirtti. Pervin Buldan, fay hattı üzerinde bulunan ve eski bir teknolojiye sahip olan söz konusu nükleer santralin, olası bir depremde, özellikle Türkiye için büyük bir tehlike oluşturabileceğini kaydetti.

AK Parti Ankara Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Haluk Özdalga ise tasarının yasalaşması halinde, Türkiye'nin nükleer enerji konusunda 50 yıldır beslediği arzuların gerçekleşeceğini ifade etti.

Santralin ilk ünitesinin devreye girmesi için 7 yıl gibi sürenin öngörüldüğünü anlatan Özdalga, bunun makul bir süre olduğunu dile getirdi. Özdalga, işletimin başlamasının ardından geçen 15 yılda şirketin üretimi sağlayamaması halinde yükümlülüğün Rus tarafına ait olacağını, böyle bir durumda şirketin kendisinin zarar edeceğini söyledi.

Özdalga konuşmasını sürdürürken, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce ve CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk ile bazı CHP'li milletvekilleri, Özdalga'nın verdiği bazı bilgilerin tasarıda yer almadığı gerekçesiyle tepki gösterdi. Özdalga da bu milletvekillerine ''Boş laflarla bir yere gidemezsiniz. Bunlar, içeriği boş laflar'' diye yanıt verdi.

Özdalga'nın konuşmasının ardından söz alan Muharrem İnce, ''Hiç bir AK Parti'li milletvekilinin Meclis kürsüsündeki konuşmasında 'hayırlı akşamlar' dediğini duymadığını savunarak, ''Ancak bunu bir dönek diyebilir. Kendini ispat için'' dedi.

Daha sonra söz alan Özdalga ise kendisini her zaman sosyal demokrat olarak gördüğünü ifade ederek, ''Asıl döneklik, kendilerine sosyal demokrat, sol görünümü verip, asker çizmelerinin peşinden gidenlerdir. Asıl dönekler darbe avukatlarıdır'' diye konuştu. Özdalga'nın konuşmasının ardından CHP ile AK Parti'li milletvekilleri arasında tartışma çıktı.

AK Parti Grup Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, CHP milletvekillerine yönelik, ''Hepiniz bir gecede döndünüz'' dedi. Tartışma nedeniyle Başkanvekili Sadık Yakut, oturuma ara verdi. Tartışma, verilen arada da bir süre devam etti. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler