18 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın193,699
 • BIST93.043
 • Dolar4,7189
 • Euro5,4759
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2348
 • İstanbul25 °C
 • Ankara23 °C
 • İzmir27 °C
 • Konya22 °C
 • Adana21 °C
 • Antalya25 °C
 • Diyarbakır28 °C
 • Bursa25 °C
 • Kayseri17 °C
 • Kocaeli21 °C
 • Şanlıurfa28 °C
 • Gaziantep23 °C
 • İçel24 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meclis'i karıştıran pankart
Hükümet ‘Açılım’ dedi muhalefet pankart açarak cevap verdi. Demokratik açılımın öngörüşmesi 10 Kasım tartışmalrının gölgesinde geçti...
Meclis'i karıştıran pankart
11 Kasım 2009 / 08:01 Güncelleme: 11 Kasım 2009 / 08:09

Meclis'te CHP'nin tüm itirazına rağmen 10 Kasım'da 'Demokratik Açılım' görüşmesi yapılıyordu ki olan oldu...

Genel Kurul’da İçişleri Bakanı Atalay’ın ’açılım’la ilgili konuşması sırasında CHP’li vekiller ’Atam İzindeyiz’ yazan pankartlar kaldırdı. Bu duruma en çok tepki gösterern isim ise Başbakan Erdoğan oldu. Meclis Başkanlığı’nı göreve çağıran Erdoğan, "CHP tıynetini gösterdi" diye konuştu...

Demokratik açılımla ilgili yarın yapılacak ve liderlerin söz düellosuna sahne olması beklenen genel görüşmenin öngörüşmesi dün TBMM Genel Kurulu’nda 10 Kasım tartışmalarının gölgesinde geçti. CHP’nin 11 Kasım, MHP’nin 12 Kasım’da öngörüşme yapılmasına ilişkin önerilerinin Ak Parti’lilerin oylarıyla reddedilmesinin ardından geçilen görüşmelerde, tansiyon sık sık yükseldi. Genel Kurul’da İçişleri Bakanı Beşir Atalay açılımın hedeflerini anlatmakla yetinirken, atılacak adımlar için “2 gün sonraki konuşmamı bekleyin” mesajı verdi.


‘Diğerleri bölge partisi...’

Atalay’ın konuşması sırasında Ak Parti’yi Türkiye partisi olarak tanımlayıp, “diğerleri bölge partisi” ifadesini kullanması ise gerilime neden oldu. Atalay, “Bu konuda da maalesef rakipsiziz. Ak Parti dışındaki tüm partiler, bölge partileridir” dedi. Atalay’ın bu sözleri üzerine, CHP milletvekilleri ayağa kalkarak “Atam cumhuriyeti sen kurdun bizler yaşatacağız”, “Büyük milli emanetimi, Atam izindeyiz”, “Atam seni unutmadık, unutturmayacağız”, “Milli benliğini bilmeyen milletler başka milletlerin yemi olur” yazılı pankart açtılar.

Pankart ara verdirdi

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, birleşime bir süre ara verdi. Verilen aradan sonra söz alan Atalay, Meclis’te tartışma çıkmasını ve polemik yaşanmasını amaçlamadığını belirterek, konuşmasına devam etti. Atalay, “İşte tam da bundan dolayı, Türkiye’nin birlik ve beraberliğinin en büyük güvencesi ve sigortası partimiz ve hükümetimizdir. İşte bunu demek istemiştim ama dinlenilmedi. Temenni ederim ki bu görüşme vesilesiyle muhalefetimiz, demokratik açılım konusunda şu ana kadar hükümetimizden esirgediği yapıcı önerilerini, alternatif projelerini ve çözüme katkılarını da bizimle paylaşır” dedi.

‘Üniter yapı bozulmaz’

Demokratik açılımı, devletin tüm kurumlarını ve milletin tüm kesimlerini içine alacak şekilde, bir devlet politikası olarak ve mümkün olan en geniş katılımla yürütmeye çalıştıklarını belirten Atalay şunları söyledi: “Bu ülkede aklı başında olan hiçkimse, Anayasa’nın değiştirilmesi teklif edilemez esasları olan devletin bütünlüğünü, resmi dilin Türkçe olduğunu, bayrağın ay yıldızlı bayrak olduğunu tartışamaz. Yüce Meclisin huzurunda bir kez daha ifade edelim ki, demokratik açılım üniter yapımızı, birlik ve bütünlüğümüzü bozacak hiçbir unsur ihtiva etmemektedir. Aksine, bu bir Milli Birlik ve Kardeşlik Projesidir.”

Açıklama Perşembe günü

Atalay, kronikleşen terörün; bir süre sonra belli kesimlerin varlığından ekonomik, kurumsal veya siyasi rant devşirdikleri devasa bir sektör haline geldiğini söyledi. Atalay, bu kötülük sektörünü besleyen, terörün sonlandırılmasına yönelik her adımı boşa çıkarmak için canla başla çalışan bir ‘çatışma lobisi’nin varlığının millet tarafından bilindiğini kaydetti. Atalay, kapsamlı açıklamanın Perşembe günü olacağını söyledi. Açılım sürecinde birbirine bağlı iki somut sonucun gerçekleşmesinin hedeflendiğini ifade eden Atalay, “Birincisi, terörün sonlandırılması ya da minimum seviyeye indirilmesi, ikincisi de demokrasimizin geliştirilerek, standardının yükseltilmesidir. Dağdan inişlerin özünde işte bu silah bırakma vardır. Eğer eli silahlı kişiler, silahlarını bırakıp ülkeye geliyorlarsa bu terörle mücadelenin hedeflediği durumlardan biridir” dedi.

“Dağdan inişlerde hiç kimse kendisi için bir zafer görüntüsü çıkarmaya kalkışmasın” diyen Atalay, şöyle devam etti: “Toplumun çok büyük bir kısmının duygularını rencide edici siyasi şovlar bu meselenin çözümüne değil, ancak çözümsüzlüğüne katkı sunabilir. Biz bunları asla onaylamıyoruz.”

NOTLAR

* Elektronik cihazlar bozulabilir: Sataşma nedeniyle söz alan CHP’li Kemal Anadol, “CHP’de darbecileri alkışlayan şeref yoksunu tek bir vekili yoktur. Geçen hafta DTP darbecilerin yargılanmasına yönelik araştırma önergesi verdi niye desteklemediniz, ret oyu verdiniz?” diye sordu. CHP ve MHP’li vekiller sıra kapaklarına vurunca, Meclis Başkanı Şahin, “Elektronik cihazlar bozulabilir” uyarısı yaptı.

* ’Sus Rasim Sus’: CHP’li Kemal Anadol konuşurken CHP Edirne Milletvekili Rasim Çakır da ayağa fırladı. Bunun üzerine kürsüden uyarıyı yine Anadol yaptı. Anadol, “Sus Rasim sus” diyerek vekili yatıştırdı.

* Canikli’nin elini Elitaş indirdi: Muhalefetin önergelerinin oylanması sırasında Ak Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli muhalefetle birlikte el kaldırdı. Yapılan yanlışlığı arkadaşı Mustafa Elitaş önledi. Elitaş, Canikli’nin elini tutarak indirdi ve yanlış oy kullanmasının önüne geçti.

* Birdal ve Sakık’tan destek: Muhalefetin önergeleri oylanırken “Ret” için el kaldıranlar arasında iki DTP’li de yer aldı. Akın Birdal ve Sırrı Sakık, AKP’lilerle birlikte oy kullandı.

* Doğan’a GDO’lu yakıştırması: Hükümet sıralarında oturan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, ayrı zamanlarda Doğan’ın yanına giderek bir süre görüştü. Doğan’ı ilk kutlayan ise Kültür Bakanı Ertuğrul Günay oldu. Bunun ardından sözlerine açıklık getirmek amacıyla kürsüye gelen Ak Parti’li Doğan, kendisine muhalefet sıralarından “tetikçi” diye seslenildiğini söyledi. Doğan, MHP’nin üslubunu CHP’ye benzettiğini kaydederek, “Benzetemez miyim? Böyle bir hakkım var. Benim onurlu bir geçmişim var” dedi. Bu sırada muhalefet sıralarından “GDO’lu” sesleri yükseldi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler