YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meclisi karıştıracak iddia
AK Parti Çorum Milletvekili Agah Kafkas, Genel Kurulda oylamaya katılan bir partinin, milletvekillerinden, kabul oyu kullanmadığını tespit etmek amacıyla beyaz renkli oy pusulasını istediği yönünde duyum aldıklarını söyledi.
Meclisi karıştıracak iddia
21 Nisan 2010 / 21:34 Güncelleme: 21 Nisan 2010 / 21:42

TBMM Genel Kurulunda, Anayasa değişikliği teklifinin 7. maddesi üzerindeki görüşmeler sürüyor. MHP Grubu adına söz alan Yozgat Milletvekili Akif Ekici, insan haklarına ve demokrasiye dayalı bir Anayasa arzuladıklarını belirterek, görüşülen teklifin hazırlanış usulünün yanlış olduğunu söyledi.

Teklif metninin, uzlaşma yerine dayatmacı bir tavırla hazırlandığını ileri süren Ekici, ''Bu Anayasa teklifiyle Habur görüntüsünün önünü mü açıyorsunuz? Oluşturmak istediğiniz altyapı, açılımın süreciyse o zaman siz burada Anayasa değil, başka şeyler yapıyorsunuz. Bu ajandanın faili olmayacağız, ortağı olmayacağız. MHP, başkentin Ankara olduğu gerçeğiyle gündemini belirler. Türk halkının haklarına halel getirecek hiçbir eylemin içinde olamaz'' diye konuştu.

CHP grubunun görüşlerini açıklayan Kocaeli Milletvekili Cevdet Selvi de yasaların meclislerde tartışılıp kabul edildikten sonra raflara konulan metinler olmadığını, çıkarılan her yasanın milletin yaşam standardını yükseltmesi gerektiğini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''Türkiye'de işçiler sömürülüyor'' şeklinde yorumda bulunduğunu belirten Selvi, ''Doğru bir tespit... Türkiye, işçinin, emeğin sömürüldüğü bir ülke haline gelmiştir. İşçinin ve emeğin sömürülmesine zemin hazırlayan AKP'dir'' dedi.

BDP grubu adına söz alan Bitlis Milletvekili Nezir Karabaş, ilgili taraflarla görüşüldükten sonra teklif metninin hazırlandığının ileri sürüldüğünü ifade ederek, ''Hangi işçi temsilcisi grev hakkı istemez. Tarafların görüşüyle hazırlanmış bir metin değildir'' görüşünü dile getirdi.


-''OY PUSULASI İSTENDİĞİ'' İDDİASI-


AK Parti Grubu adına söz alan Çorum Milletvekili Agah Kafkas ise hiçbir çalışanın grev hakkının elinden alınmadığını, Anayasa değiştirildikten sonra ilgili kanunlarda yeni düzenlemeler yapılacağını, bunun için de taraflarla çalışma sürdürdüklerini bildirdi.

AK Parti'li milletvekillerin, Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla iş yaptığı yönünde eleştiriler bulunduğuna değinen Kafkas, şunları söyledi:

''30 yıldır ilk defa bu kadar kapsamlı, olağan bir ortamda Anayasa değiştiriyoruz. Bu, milletvekillerinin onur duyacakları bir iş. Biz milletvekili olarak oy pusulamızı alıp, kapalı kabinlerde vicdanımızla özgür bir şekilde oyumuzu kullanıyoruz. Ama bazı arkadaşlar kürsünün burada durarak partilerine mensup milletvekillerin girip oy kullanmasına engel oluyor. Eğer oy kabinine girerlerse, yanlışlıkla kabul oy vermelerinden korkunuz var. Grubu bulunan iki parti oylamaya katılmıyor. Oy kullanan partinin ise milletvekillerinden kabul oyu kullanmadıklarından emin olmak için beyaz oy pusulasını istediği yönünde duyumlarımız var. Eğer bu anlayış varsa üzülecek bir şey. Bu zemin, milletin iradesinin özgürce kullanılacağı yerdir.''

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, teklifin 7. maddesi üzerinde gruplar adına konuşmaların tamamlanmasının ardından birleşime yarım saat ara verdi. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler