YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meclis’e Roman havası geliyor
Meclis’e Roman havası geliyor
14 Nisan 2015 14:57
AK Parti, CHP ve HDP, 7 Haziran'da yapılacak genel seçimler için milletvekili listelerinde Roman adaylara da yer verdi.

Partilerin 7 Haziran'daki Genel Seçimler için YSK'ya verdikleri aday listesinde türkücüden gazeteciye ve futbolcuya, Ezidi'den Ermeni'ye ve Roman'a kadar her kesimden isim var. Milletvekilliği için Romanların temsilcileri de yarışacak. AK Parti'den Cemal Bekle, CHP'den ise Özcan Purçu İzmir'den Meclis'e girmek için ter dökecek. Roman aday Sedat Zımba ise, HDP tarafından Edirne 3. sıradan aday gösterildi.

Seslerini taşıyacaklar

3 partiden gösterilen Roman adaylar, seçilmeleri halinde Roman vatandaşların sesini Meclis'e taşıyacaklar. Romanlar için mücadele etmek ve onların sorunlarına çareler üretmeyi hedefleyen adaylar seçim startını da verdi. Geçtiğimiz Cumartesi günü Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti'nin İzmir milletvekili adayı Cemal Bekle ve Roman dernek temsilcileri ile görüştü. Bekle'ye AK Parti'den Roman milletvekili olmasını özellikle istediğini söyleyen Davutoğlu, “Sağ yanımızdan ayrılmayacaksınız” ifadesini kullandı.

Mahalle mahalle geziyorlar

CHP'nin, Türkiye'de ilk kez seçilebilecek şekilde aday listesinde gösterdiği Özcan Purçu, 8 Nisan Dünya Romanlar Günü'nde, kendi mahallesinde seçim startını verdi. Edirne'de çoğunlukla kendisi gibi Roman vatandaşların yaşadığı Menzirağır Mahallesi'nde oturan evli, 2 çocuk ve 2 torun sahibi 55 yaşındaki HDP adayı Sedat Zımba ise, mahallede iş yerlerini ve kahveleri gezerek seçmenlerinden kendisine oy vermelerini istiyor.

 

YENİ ŞAFAK

Etiketler: , ,
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler