YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meclis Genel Kurulu'nda Sinop gerginliği
Meclis Genel Kurulu'nda Sinop gerginliği
20 Şubat 2013 15:46
BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Karadeniz gezisi sırasında Sinop'da meydana gelen olaylarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Halkların Demokratik Kongresi üyesi milletvekillerine yönelik Sinop'ta meydana gelen olaylar, Meclis Genel Kurul'un gündeme geldi.

BDP, Danışma Kurulu toplanamadığı için ''son yıllarda artan ırkçılık, milliyetçilik ve nefret suçlarına'' ilişkin araştırma önergesinin bugün görüşülmesini, grup önerisi olarak Genel Kurul gündemine getirdi.

BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkcü, bir milletvekilinin, bir ile seyahatinin, gerçekte var olmayan sınırlarla sınırlanıyorsa bir sorun bulunduğunu ve kendilerinin de bu sorunla karşı karşıya kaldığını söyledi.

Türkiye'nin, bir barış imkanının ucunun görüldüğü süreçte, bunu kaldıracak, çok ciddi bir iç çatışmanın nedeni olabilecek bir felaket ihtimalinden tesadüfen kurtulduğunu savunan Kürkcü, ''İçişleri Bakanı'nın, bu tertibin bir parçası görünmek istemiyorsa, vali ve emniyet müdürünü görevden alma mecburiyeti vardır. Burada sadece şiddet ve saldırganlık olmadı, nefret söylemi de en doruk noktada yaşandı. İnsan kanından beslenen, insan eti yiyen gladio çetesi, Türkiye'nin bütün geleceğine meydan okumaktadır. Kışkırtabildikleri bir kaç genç, ne Samsun ne Sinop halkının ifadesidir'' dedi.

Öneri lehinde söz alan CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, nefret söyleminin üzerinde durmaları gerektiren bir mesele olduğunu ifade etti.

CHP'li Sinop Belediye Başkanı'na özür borçları olduğunu ifade eden Erdemir, Belediye Başkanı'nın, Sinop'taki olaylar nedeniyle itibarsızlaştırıldığını, eşinin ağır hastalığı nedeniyle il dışında bulunduğu sırada, suçlayıcı ithamlara maruz kaldığını kaydetti. Erdemir, ''İtibarsızlaştırma, hedef gösterme, bir özürle geçiştirilemeyecek kadar büyük. Kendisine Meclis adına özür gönderiyoruz. Kendisinin barış sever, eşit yurttaşlığı savunan bir belediye başkanı olduğunu biliyoruz'' diye konuştu.

AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, önerge aleyhinde yaptığı konuşmada, nefret söylemlerinin, nefret suçuna zemin hazırladığını, bunun da toplumsal barışı etkilediğini dile getirdi.

Çavuşoğlu, Anayasa'nın 10. maddesinde herkesin kanun önünde eşit olduğunun belirtildiğine işaret ederek, TCK'da adalet ve kanun önünde eşitlik ilkesinin koruma altında alındığını anımsattı.

Bir BDP temsilcisinin Balkanlar'dan Türkiye'ye göç etmek zorunda kalanlara, ''Bu ülkenin gerçek sahibi siz değilsiniz' dediğini, bir CHP milletvekilinin Kürtler ve Türkler'in eşit olmadığını söylediğini kaydeden Çavuşoğlu, bunların, sorgulanması gereken davranışlar olduğunu dile getirdi.

Çavuşoğlu, nefret suçu ve söylemine zemin hazırlayacak hiçbir ilkeyi benimsemediklerini, yaratılanı yaratandan  ötürü sevdiklerini kaydederek, ''Toplumsal barışın tesisi için bu aşamada önergeyi verenlerin, destekleyenlerin kendi içlerinde özeleştiri mekanizmasını oluşturarak, muhasebe yapması gerektiğine inanıyoruz'' dedi.

Konuşmaların ardından yapılan oylamada, BDP'nin grup önerisi kabul edilmedi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler