YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Meclis Başkanı'nın söylemesi ile komisyon da dağılmıyor"
"Meclis Başkanı'nın söylemesi ile komisyon da dağılmıyor"
27 Kasım 2013 12:00
MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, Meclis Başkanı'nın Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun dağılmasına ve ertelenmesine ilişkin bir yetkisi bulunmadığını ifade ederek, dedi.

Ayhan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, ülkenin iyi idare edilemediğini iddia ederek, AK Parti'nin ülkede kavga etmediği toplum kesimi kalmadığını ve kendi kendilerine kavga etmeye başladıklarını savundu.

AK Parti'nin daha önce birlikte olduğu çözüm ortaklarıyla da problemleri daha derin yaşamaya başladığını ileri süren Ayhan, şunları söyledi:

"Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın söyledikleri ortada. AKP'liler farklı farklı hüküm vermeye başladılar. Bazıları karşı, bazıları müttefik. Belli ki bir paydaşla daha sıkıntı başlamış. Bir kanadı müspet bir kanadı menfi bakıyor. Kanatlarda ahenk kalmamış. Arıza var. Bozuk kanatla havalanmaya çalışıyorlar fakat problem ortada sıkıntı çekiyorlar. Cemaatin oy yüzdesini hesaplamaya ve alternatif desteği Barzani'den nasıl olacağını tahmin etmeye çalışıyorlar."

Ayhan, AK Parti'nin tepeden inmeci, otokratik bir yapılanmayı hem partide hem de toplumda kurduğunu savundu.

Anayasa çalışmalarına değinen Ayhan, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun çalışmalarına ilişkin usul ve esasları anımsattı. Buna göre,Meclis Başkanı'nın komisyonun dağılmasına ve ertelenmesine ilişkin bir yetkisi bulunmadığını ifade eden Ayhan, "Meclis Başkanı'nın söylemesi ile komisyon da dağılmıyor" dedi.

AK Parti'nin komisyonu itibarsızlaştırmaya çalıştığını öne süren Ayhan, "Sistemi tıkamaya çalışıyor, kaçıyor. Amaç anayasadan Türk milletini yok etmektir" iddiasında bulundu.

Ayhan, Oslo tutanaklarının açıklanmasını isteyerek, dershaneler meselesinin oraya konulduğunun ifade edildiğini kaydetti.

AK Parti döneminde muhafazakar iş adamlarının faizli bankalara koştuğunu , bu bankaları tercih ettiğini ileri süren Ayhan, "Hükümet TUSKON'u tercih eder gibi yapıyor. Hizmeti dershanelerden vuruyor. Demek ki TUSKON'u başka yerden vuracak. Öyle görünüyor, öyle anlaşılıyor" diye konuştu.

Ayhan, gazetecilerin, Japon Milli Günü'nde CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç'in, Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'a yönelik tavrına ilişkin sorusuna, "Meydana gelen olay hoş bir şey değil" yanıtını verdi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler