YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meclis başkanı olarak ilk yapacağı iş ne?
Şahin devir teslim töreninde konuştu: Mutabakat olursa elimden geleni yaparım
Meclis başkanı olarak ilk yapacağı iş ne?
09 Ağustos 2009 / 11:36 Güncelleme: 09 Ağustos 2009 / 00:00

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Anayasa değişikliği konusunda, ''Türkiye'de konuyla ilgili kafa yoran herkesin 'mutlaka yapalım' dediği bir konudur. Bu konuda Meclis Başkanı olarak bana bir görev düşerse, ki düşeceğine inanıyorum, bu konuda elimden geleni yaparım'' dedi.
        


Şahin, TBMM'de gerçekleştirilen devir teslim töreninin ardından gazetecilerin, ''ilk yapacağı işin ne olacağı''  sorusuna, ''Öncelikle genel sekreter ve ilgili arkadaşlardan bilgi alacağım. Önce duruma bir vaziyet edelim. Ondan sonra, devam etmekte olan hizmetleri devam ettireceğiz, yenileriyle ilgili de arkadaşlarımızla bir değerlendirme yapacağız. Ben ileriki günlerde bu çalışmaları yaptıktan sonra sizlerle oturacağım, bütün bunları konuşacağım'' karşılığını verdi.
        


''Muhafız alayının Meclisten taşınmasıyla ilgili bir çalışma vardı. Sizin başkanlığınız döneminde bu gündeme gelecek mi?'' sorusuna karşılık Şahin, ''Taşınmasıyla ilgili değil de yerinin değiştirilmesiyle ilgili... Genelkurmayımızın olumlu yaklaşımının olduğunu Köksal Bey bana ifade etmişti. İhtiyaç olursa tabii... İhtiyaç olup olmadığını bu çalışmalar esnasında göreceğiz'' diye konuştu.
        


Şahin, ''Geçen dönem Anayasa değişikliği tartışıldı ama hayata geçmedi. Sizin öncelikleriniz arasında yer alacak mı?'' sorusu üzerine şunları söyledi:''Anayasa değişikliğini ben yapacak değilim, Genel Kurulumuz (Meclis) yapacak. Ama Anayasa değişikliği, gerçekten Türkiye'de konuyla ilgili kafa yoran herkesin 'mutlaka yapalım' dediği bir konudur. Ama sanıyorum ki siyasi partilerimiz arasında bir mutabakatın sağlanması da önem arz ediyor. Bu konuda Meclis Başkanı olarak bana bir görev düşerse, ki düşeceğine inanıyorum, bu konuda elimden geleni yaparım.''


 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler