YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meclis Başkanı görevini yapmıyor demektir
Meclis Başkanı görevini yapmıyor demektir
18 Ağustos 2014 15:41
MHP'li Oktay Vural, "Anayasa gereğince Meclis üyeliği sona ermiş, Başbakanlık sıfatı sona ermiş bir kişi halen Başbakan ise Cumhurbaşkanı; halen Meclis üyesiyse Meclis Başkanı görevini yapmıyor demektir" görüşünü savundu.

Vural, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi.

Lice'de sözde PKK şehitliğinde, askeri, kadınları, çocukları öldüren teröristlerin heykelinin dikildiğini belirten Vural, Diyarbakır'da Atatürk'ün özdeyişleri indirilirken, teröristin heykelinin, devletin gözetiminde bir yere konulabildiğini savundu.

Vural, "Terör örgütünün heykeli dikilirken MİT, Emniyet, Vali, İçişleri Bakanı ne yapıyor  Garip gurebanın kaçak inşaatı var diyerek, TOMA'larla, polislerle gecekondusunu yıkanlar, teröristin heykelinin inşasına ve açılışına izin vermişler. Şu rezalete bakın. Bir devlet düşünün ki terör örgütünün sözde şehitliği var, burada teröristin kalaşnikoflu heykeli yapılıyor haberi yok" diye konuştu.

Vural, konsolosu, vatandaşı rehin alınan, sorgulamayan basının, sesini çıkaramayan toplumun olduğu bir tane demokratik ülke gösterilmesini istedi. Vural, IŞİD'in asıl rehin aldığının, AK Parti Hükümeti olduğunu öne sürerek, milletini, vatandaşını koruyamayan bir devletin, Hükümet'in bulunduğunu, Hükümet'in, devleti yönetemediğini savundu.

"Ayıp oldu, bizi bir daha dinlemeyin"

Alman istihbaratının Türkiye'yi dinlediği iddialarını da değerlendiren Vural, Türkiye'nin iradesini başkasına teslim ettiğini, devletin güvenliğinin böyle sağlanmayacağını ileri sürdü. 

Vural, "Bir devletin güvenliği, bilgileri yabancı ülkelerin istek ve arzusuna göre, onların inisiyatifine terk edilmişse, bu millet vergilerini MİT'e, İçişleri Bakanlığı'na niye veriyor  Yasa dışı dinleme yapıldığını içeride söylüyorsun da dışarıdakini niye söylemiyorsun " diye sordu.

Türkiye'nin, yabancı ülkelerin istihbarat örgütleri tarafından yönlendirilen bir ülke haline geldiğini ileri süren Vural, Türkiye'nin tek önleminin, "Ayıp oldu, bizi bir daha dinlemeyin" olduğunu söyledi. Vural, devletin bütün kurumlarının çökertildiğini ileri sürdü. 

"Sinek ikili konumuna düşüremez"

Anayasanın 101. maddesine göre Cumhurbaşkanlığına seçilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın artık TBMM üyeliği sıfatı kalmadığını savunan Vural, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şu anda hukuken milletvekili olmayan birisi, Başbakan sıfatıyla nasıl kalabiliyor  Bu Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı ne iş yapar  Siz Erdoğan'ın vesayeti altındasınız. Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı görev yapmıyorsa, anayasa gereğince fiilen ve hukuken sıfatı bitmiş bir kişinin, başbakanlığı söz konusu değilken, bunu uygulamıyorsa anayasa fiilen askıya alınmış demektir. Maalesef şu anda darbe hukuku çalışıyor.

Bürokratik, oligarşik bir yapı şu anda Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin makamını işgal ediyor. 10-15 gün birisi vekaleten yönetse ne olacak  Anayasa gereğince Meclis üyeliği sona ermiş, Başbakanlık sıfatı sona ermiş bir kişi halen Başbakan ise Cumhurbaşkanı görevini yapmıyor, halen Meclis üyesiyse Meclis Başkanı görevini yapmıyor demektir. Milletin hukukunu ayaklar altına alıyorlar.

Vahim olan en önemli konu, makam ve mevkilerin fiili olarak işgal edilmesidir. Bir kimsenin başbakanlık makamında oturması onu başbakan, Meclis Başkanlığı koltuğunda oturması Meclis Başkanı yapmaz, hukuk yapar. Hukukun olmadığı yerde işgal vardır, millet iradesi ve hukuk işgal edilmekte, yok sayılmaktadır.

Fiili olarak cumhurbaşkanlığı makamını,siyasi parti genel başkanlığını ve başbakanlığı uhdesinde toplayarak tek adamlık bir rejim oluşturulmak isteniyor. Bu, yanında giderken parti koltuğunda başbakanı da götüreyim diyor. Başbakanlığı çok istiyorsan o zaman cumhurbaşkanlığına talip olmayacaksın. 'Cumhurbaşkanı seçildin' diye kendini Meclis'in üzerinde mi görüyorsun  Hiç kimse TBMM'yi sinek ikili konumuna düşüremez. Milletin egemenliğini şahıslara devredemeyiz, bu devri bitirdik. Erdoğan'ın son dönemdeki bu açıklamaları ve tavrını dikkate aldığımızda, cumhurbaşkanlığı makamını Erdoğan'a karşı korumak ve kollamak gerektiğine inanıyoruz."

Vural, Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçildiğine dair kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasına gerek olmadığını, YSK'nın açıklaması ve mazbatayı teslim etmesinin, fiilen Erdoğan'ın bu görevlerinin sona erdiğini ortaya koyduğunu savundu. 

Öğretmen atamalarına ilişkin düzenlemenin Meclis gündemine geleceğine yönelik haberlerin anımsatılması üzerine Vural, öğretmen ihtiyacı varsa, bunu gidermenin devletin görevi olduğunu, ivedilikle bu atamaların yapılması gerektiğini kaydetti.

Vural, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun isminin Başbakan olarak geçtiğine yönelik yorumlara ilişkin, "Teslimiyetçi AKP zihniyetini en iyi temsil edecek Davutoğlu zihniyetidir" dedi.

M.CH.P
 // M.N.A
Ne olduğunuz belli değil faşist sen Faşistliğini bil şimdi olmuşsun kızıl komonist kimin tetikçisisin anlamadım gitti....
19 Ağustos 2014 14:41
01:21
 // murat
Sol arka bahcesi chp yeni genel baskan seciyyo diye meydani doldurmayami calisiyon yoksa sende mhp denmi adaysin genel baskanla. Solcular tafinda miliyetciler oldurulurken. Simdi cikmis miliyetcilikten bahsrdiyorsin millet size guler. Kenan evren dogru solemis bir soldan bir sagdan astim diyo. Songul karlida bir muziginde soyle birsoz vardi. Sagim yalan solum yalan dondum baktim dunya yalan...
19 Ağustos 2014 01:21
15:52
 // ali
kimin agziyla konustugunuz belli.ama neyaparsaniz yapin yeni turkiyenin yapilanmasina engel olamayacaksiniz.siz oyuncagi oldugunuz dis guclerden medet umarken ak parti milletten umuyor basbakan istifa ettiginde seni basbakan yapalim ulkeyi hemen satin demi ş?...
18 Ağustos 2014 15:52
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler