YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Meclis Başkanı değiştiremez'
'Meclis Başkanı değiştiremez'
22 Mart 2012 15:52
TBMM Eğitim Komisyonu Başkanı Nabi Avcı, Meclis Başkanı'nın komisyonun kararlarını değiştirme yetkisinin olmadığını söyledi.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Nabi Avcı, Meclis Başkanı Cemil Çiçek'e gönderdiği cevabi yazıda, ''İçtüzük'ün Meclis Başkanı'na Komisyon'un aldığı kararları değiştirme ve hükümsüz kılacak işlem tesis etme yetkisi vermediğine'' yer verdiklerini ifade etti.

Avcı, Parlamento muhabirleriyle yaptığı sohbet toplantısında, zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasını içeren yasa teklifi ile ilgili Komisyon Raporunu TBMM Başkanlığına gönderdiklerini, bundan sonraki sürecin Genel Kurulun takdirinde olduğunu belirtti. 

Raporda yer alan hususların, Komisyon Başkanı veya herhangi bir üyesine atfedilemeyeceğini, üye ve üye olmayan milletvekillerinin değerlendirilerek derc edildiğini kaydeden Avcı, ''Raporda, görüşmelerde ne yaptığımızın bir fotoğrafını çekiyoruz'' dedi. 

Avcı, TBMM Başkanı Çiçek'in kendilerine gönderdiği yazıya cevaplarını da ilettiklerini bildirdi. Kendi imzasıyla gönderdiği 6 sayfalık yazıda, İçtüzük uyarınca komisyonların gündemlerine hakim olduğu, görüşmelerin Anayasa ve İçtüzük hükümleri çerçevesinde gerçekleştirildiğine işaret edildiğini belirten Avcı, yazıda, ''İçtüzük'ün 14. maddesinde (Meclis Başkanı'nın görevleri) Meclis Başkanı'na verilen görevler idari ve temsili niteliktedir. Dolayısıyla 14. maddesinin 1. fıkrasının 6 numaralı bendi, TBMM Başkanı'na komisyon kararlarını değiştirmeyi ve hükümsüz kılmayı sağlayacak işlem tesis etme yetkisi vermez'' denildiğini ifade etti.

Avcı, yazıda, ''raporlarına ilişkin siyasi parti gruplarının ve milletvekillerinin itirazlarının görüşüleceği nihai mercinin Genel Kurul olduğu''na da işaret ettiklerini belirtti.

Yazının ekinde iddialara ilişkin değerlendirmelere de yer verdiklerini kaydeden Avcı, ''CHP ve MHP'nin gönderiği yazıdaki iddialara da yanıt veriyoruz'' dedi.

Avcı, teklifin TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerinde nasıl bir süreç beklediği sorusuna, ''Genel Kurulda Meclise daha yakışan bir çalışma düzeni bekliyorum'' karşılığını verdi. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler