YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Masum Türker'li DSP'den ŞOK İSTİFA haberi!
DSP'li Tayfun İçli partisinden istifa etti
Masum Türker'li DSP'den ŞOK İSTİFA haberi!
18 Mayıs 2009 / 13:27 Güncelleme: 18 Mayıs 2009 / 00:00

DSP'nin Olağanüstü Kurultayı sonrasında Eskişehir milletvekili Tayfun İçli partisinden istifa etti.


Dün yapılan DSP Kurultayı'nda Genel Başkan adayı olan ve yarışı kaybeden DSP Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli, partisinden istifa etti. Kurultayda üçüncü tur oylama sonucunda Masum Türker 431 Zeki Sezer 375 , Alemdar Yalçın 20, Musa Abay 2, Tayfun İçli 4, Sait Kekeç 2 oy almıştı. Ayrıntılar Geliyor..


OLAYLI KONGRE SONRASI İSTİFA ETTİ ...


Olağanüstü Kurultay'da 431 oy alan Masum Türker DSP'nin yeni genel başkanı oldu. Türker, Zeki Sezer'in istifasından sonra aday olmaya karar vermişti. Sezer, yeniden aday olmaya karar vermiş ancak Türker adaylığını çekmemişti. DSP'de Genel Başkanlık yarışının Rahşan Ecevit'in desteklediği Alemdar Yalçın ile Zeki Sezer arasında geçmesi bekleniyordu ancak yarışı sürpriz bir biçimde Masum Türker kazandı. İlk iki tur oylamada adaylar gerekli olan salt çoğunluğu sağlayamayınca üçüncü turda en yüksek oyu Türker başkan oldu. 855 delegenin oy kullandığı seçimlerin ilk turunda Masum Türker 363, Zeki Sezer 357, Alemdar Yalçın 87, Tayfun İçli 23 oy aldı. 2. turda Türker 415, Sezer 380, Yalçın ise 38 oy aldı. Türker, 3. tur oylamada 834 oyun 431'ini alarak başkan seçildi. Sezer 375 oy alırken, Yalçın ancak 20 oy alabildi.


16 ADAYLA BAŞLADI


Sezer'in 29 Mart yerel seçimlerinde başarılı olamadığı gerekçesiyle genel başkanlık görevinden istifa etttiği için yapılan Olağanüstü Kurultay dün Büyük Anadolu Oteli'nde yapıldı. Kurultayda sadece adaylara söz hakkı verileceği söylendiği için 16 kişi aday oldu. Daha sonra 9 kişi çekildi ve 7 aday yarıştı. Aday çokluğu gerginlikleri de beraberinde getirdi. Öte yandan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, DSP genel başkanlığına seçilen Masum Türker'i tebrik etti.


YUMRUK YUMRUĞA


Türker'in konuşması sırasında bazı delegeler yumruk yumruğa kavga etti. Zeki Sezer konuşmasında 2002'de DSP'yi siyasetten silme kampanyası başlatıldığını, bugün de bu kampanyanın hâlâ devam ettiğini söyledi. Sezer'in Türker'den az oy aldığının görülmesiyle birlikte bazı delegelerin ağlaması dikkat çekti.


Sezer'in işini bitirin


İlk turda 357 oy alan Sezer, kendisine destek sözü veren İstanbul delegeleri kongrede Türker'i destekleme kararı alınca ikinci tur öncesinde çekilmek istedi. Ancak partililer tarafından ağzı kapanarak çekilmesi engellenen Sezer yarışa devam etti. Üçüncü oylama öncesi Ecevit devreye girdi ve Alemdar Yalçın'a “Sezer'in işini bitirin. Masum'un lehine çekilin” talimatını verdi. Yalçın resmen çekilmedi ama oylarının büyük bölümü Türker'e kaydı.


Adayı erken havlu attı


Rahşan Ecevit, delegelerin sloganlarıyla salona girdi. Ecevit kendisi için protokolde yer ayrılmasına rağmen delegeler arasında oturmayı tercih etti. Desteklediği aday Alemdar Yalçın yanına gelerek Ecevit'i selamladı. Ecevit, Sezer'le ise selamlaşmadı. Ecevit'in adayı Yalçın'ın kurultayda çok az oy alması şaşırttı. (Yeni Şafak)

17.05.2009


Oylama sona erdi. İşte DSP'nin yeni BAŞKANI


Detay


 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler