YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Masum Türker: "Eğer CHP önerimizi kabul etmezse..."
DSP Genel Başkanı Masum Türker, CHP'nin ittifak çağrısı ile ilgili olarak çarpıcı açıklamalarda bulundu. Türker, CHP'nin önerilerini kabul etmeleri gerektiğini belirtti.
Masum Türker: "Eğer CHP önerimizi kabul etmezse..."
17 Şubat 2015 / 03:00 Güncelleme: 17 Şubat 2015 / 08:14

Kanal A'da yayınlanan ve Tuğba Dalkılıç'ın sunduğu 'İşte Haber' programına, DSP Genel Başkanı Masum Türker katıldı.

Türker, amaçlarının mevcut iktidara alternatif bir iktidar geliştirmek olduğunu ifade etti ve şöyle konuştu:

O bir çağrı olarak tarafımızdan görülmüyor. Nedeni şu; bundan iki hafta önce Sayın Kılıçdaroğlu'nu ziyaret ettik. Türkiye'de bir iktidar arayışı olduğunu, mevcut iktidardan bıktığını, mevcut iktidarı beğenmedikleri halde daha alternatif olmadığı için sandık başına gitmeyen 12 buçuk milyon oy olduğunu, bunun iki milyonu her halükarda gitmez ama geri kalan 10 milyon küsuru ise alternatif yaratılırsa, sandık başına gideceğini, bunun dağılımının kimlerden oluştuğunu görüştük. Bu dağılımın da önemli bir bölümü CHP'ye ait.

"Doğru olan, ana muhalefet partisinin öncülük etmesidir"

CHP, iktidarı tanımak istiyorsa, başbakan olma arzuları varsa bu konuyu görüşürüz. Biz bu önerimizi yaptık. Arkadaşları görevlendireceğini görevlendirdi. Bizim arkadaşlarımızla görüştüler. Bugünden itibaren eğer görüşmek istiyorlarsa kendi belirledikleri takvimle görüşmeler yapılacaktır.
Biz bunu mevcut iktidardan memnuniyetsizliği sona erdirmek için yapıyoruz. Bu görüşmeler bir partinin diğer partiyi kapama, seçime giderken son dakika birleşmesi ile milletvekili olma arzusu değildir. Doğru olan, ana muhalefet partisinin öncülük etmesidir. Eğer öncülük ederse, beraber sandığa gitmeyenlere karşı bir sinerji yaratabilirsek iktidar alternatifi getirebiliriz. Partinin genel başkanının iktidar olma, başbakan olma arzusunun olması başta gelir.

"Eğer CHP ile birleşmezsek..."

Başka partilerle de birleşme söz konusu. Ama o partileri söyleyemeyiz. Onlar görüşmelerden sonra açıklanır. Çünkü bizim CHP il görüşmemiz bir sonuca ulaşmazsa böylesi bir projenin öncülüğünü biz üstleneceğiz.  

"Cemaat muhalefet partilerine kapalıydı"

Paralel yapı meselesi Cumhurbaşkanı'nın kendisine destek veren cemaatle yaptığı kavga sonucu  oluştu. Cemaatin yayınları bugüne kadar muhalefet partilerine kapalıydı. Şimdi bu kavgadan sonra cemaatin yayınları muhalefete açılınca bizler de orada çıkmaya başlayınca, onun yandaşları, kendisi, Başbakan işin kolayını buluyorlar, 'Paralelle iş birliği yapıyorsunuz'. Peki kendisine destek veren televizyonlara çağırdılar da mı gitmedik? Ne CHP, ne DSP için ne diğer partiler için öyle düşünmüyorum. Cemaat bir zamanlar bizi görmezden geliyordu. Salt AK Parti'ye destek veriyordu. Kavga edince onun mağduriyetini dile getirecek insanlara ihtiyaçları doğdu, bunun karşılığını da muhalefet partilerinde buluyor.

"İhsanoğlu'nun adaylığında stratejik yaklaşım var"

Cemaat gelip yönetimlerde, teşkilatlarda görev mi aldı.? Bunları siyasi yapan AK Parti'dir.
Biz hem ulusalcı hem de sol çizgide parti faaliyetlerimizi gösteriyoruz. Ekmeleddin İhsanoğlu'nun aday gösterilmesi sağa kayma değil. Orada stratejik yaklaşım var. Onlar benimseyince biz de mecbur olarak oraya yöneldik. Bu da bazı oyların sandık başına gitmemesine neden oldu.

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

DSP kritiği
 // SUAT KIZILYALLI
Alper Bey,
kritikde sadece Münekkid adını kullanabilir miyiz.
İsmimin sadece sizin tarafınızda bilinmesini istemiştim. ...
17 Şubat 2015 Salı 17:57
DSP4
 // SUAT KIZILYALLI
Bir konuda da müsterih olun lütfen; partilerini RTÜK’den destek almak, paralel yapının güdümüne girmek vs. gibi “suni nefesle” ayakta tutmaya çalışan CHP’nin de sonu bundan farklı olmayacak…

Münekkid...
17 Şubat 2015 Salı 17:29
DSP3
 // SUAT KIZILYALLI
Partiniz de; tıpkı DP, ANAP, AP, vb.leri gibi “bitmiş” (ömrünü doldurmuş) partilerden biridir. Ama maşallah diliniz hâlâ “pabuç” gibi. Bu yaptıklarınızla ancak neye hizmet edersiniz biliyor musunuz? Geçmişte DSP’ye oy vermiş insanların, “Biz Bunlara mı oy verdik diye” hayıflanmalarına. Ben de onlardan biriyim ne yazık ki!
Yapacağınız en iyi iş, partinizin tabelasını hatıra olarak içeri alarak, bir “nostalji kulübü” haline gelmenizdir.
Münekkid...
17 Şubat 2015 Salı 17:28
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler