YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Masada 5 hükümet formülü var!
Masada 5 hükümet formülü var!
12 Ağustos 2015 20:18
Başbakan Davutoğlu ile CHP lideri Kılıçdaroğlu görüşmesinde, Türkiye’yi hükümetsiz bırakmamak için tüm seçenekler masaya yatırıldı.

AK Parti ile CHP arasındaki istikşafi görüşmelerin ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun biraraya geldiği görüşmede koalisyon için farklı seçenekler konuşuldu.

Anlaşmalıklar giderilemedi

Yeni anayasa, siyasi partiler kanununda değişiklik, seçim barajının düşürülmesi, yargı reformu, çözüm süreci, demokratikleşme gibi konularda uzlaşılırken, Suriye ve Mısır başta olmak üzere, eğitimde farklı model talebi, Cumhurbaşkanlığı seçim sistemi ve ekonomi konusundaki anlaşmazlıklar giderilemedi.

4 yıllık hükümet

*Davutoğlu, kurulacak hükümetin, bundan önceki AK Parti hükümetleri gibi icraat ve çözüm odaklı olması, ülkenin kazanımları ve istikrarın korunması ve daha da öteye taşıması üzerinde hassasiyetle duruyor.

CHP lideri kabine dışı

*Kılıçdaroğlu, CHP ile koalisyonun 4 yıllık güçlü bir hükümet olmasını istiyor. Davutoğlu ise koalisyonun ucunun açık olmasını istiyor. Kılıçdaroğlu'un bu isteğine sıcak bakmıyor. Yine Kılıçdaroğlu'nun bir başka önceliği, kendisinin kabine dışında olduğu 2 yıllık hükümet.

Seçim tarihli reform hükümeti

*En fazla bir yıllık süreli 'Reform ittifakı' başlığı ile hazırlanacak ve seçim tarihinin de yer alacağı bir protokolle bütün ilkelerin belirlendiği bir formül de bir diğer seçenek. AK Parti, her ayrıntının protokolle belirlendiği bir reform ittifakı üzerinde duruyor. Bu formülde, seçim barajı, siyasi etik yasası, ekonomik ve sosyal adımlar (Emekliler, taşeron işçiler vs.) gibi konularda hükümetin atacağı bütün adımlar önceden belirlenen protokolle sınırlı olacak ve protokolün dışına çıkılmayacağı liderlerin imzalarıyla garanti altına alınacak.

Azınlık hükümeti

*Türkiye'nin daha fazla hükümetsiz kalmaması ve belirsizliğin son bulması için Kasım veya Mart ya da Nisan döneminde seçime gidilmesi şartıyla CHP'nin dışarıdan desteklediği AK Parti azınlık hükümeti bir diğer formül olarak masada duruyor.

Restorasyon hükümeti

*CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, restorasyon hükümeti söylemi doğrultusunda, AK Parti'den dış politikada, eğitim ve yargı alanlarında köklü değişiklikler talep etti. Bunları gerçekleştirmek için Dışişleri, Milli Eğitim, Adalet ve İçişleri Bakanlığı CHP tarafından istendi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler