YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Mart seçimleri onlar için kabusa dönüşecek"
"Mart seçimleri onlar için kabusa dönüşecek"
21 Ocak 2014 06:38
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ''Bugün Ortadoğu'daki devrimler ve Arap Baharı eğer başarısız oluyorsa en büyük eksiklikleri devrimin içinde kadının olmamasıdır'' dedi.

Demirtaş, BDP Adana İl Örgütünün bir restoranda düzenlediği dayanışma yemeğinde yaptığı konuşmada, HDP ve BDP'nin son yıllarda elde ettiği siyasi başarıları, mart ayında yapılacak seçimlerle doruğa çıkaracağını söyledi.

Seçimlerde elde edilecek başarının sadece kendi partililerinin değil, ''Türkiye halkları'' için umudun temsilcisi olduklarının göstergesi olacağını savunan Demirtaş, ''Siyasetin bu kadar kirlendiği, halkımıza umut vermenin ötesinde siyasetin bu kadar ele ayağa düştüğü bugünlerde bizler Kürdistan'da BDP, Türkiye metropollerinde HDP ile birlikte önemli bir fırsatı yakalamış durumdayız'' diye konuştu.

''AKP'yi bir arada tutan şey halkın çıkarları değildir'' diyen Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

''AKP büyük bir anonim şirkettir. Bu tanımı biz yıllardır yapıyoruz. Bu şirketinin sahiplerinden biri Recep Tayyip Erdoğan'dır bir diğeri Fethullah Gülen'dir. Ortaya çıkan ses kayıtlarını dinleyin Başbakanın, oğlunun konuşmalarına bir bakın siyaset dışında her şeyi konuşuyorlar. Ticareti, yatırımları, bankaları konuşuyorlar. Fethullah Gülen'in konuşmalarına bir bakın içinde din, Allah geçen bir cümle bulamazsınız. Bunların artık dinden ve siyasetten daha çok para pul işlerine bulaştıkları ortaya çıktı. Yıllardır diyorum ki, 'Recep Tayyip Erdoğan imam hatip mezunu değil, ticaret lisesi mezunudur' diyordum, bakın ortaya çıktı. Kim, 'Gülen cemaati ya da AK Parti hükümeti din adına çalışıyor' diyorsa dönüp yapılanlara bir daha baksınlar. Artık bu saatten sonra ne bu partinin ne bu cemaatin halkı kandırma gücü olmayacaktır. Mart seçimleri, 2023'e kadar ülkeyi tek başına yönetmek isteyenler için kabusa dönüşecektir.''

Bu seçimin, özellikle kadınlar için daha başından kazanılmış bir seçim olduğunu söyleyen Demirtaş, şunları kaydetti:

''Adaylar açıklandığı gün kadınların zaferi ilan edilmiştir. Dünyada ilk defa seçimde bir partiden bu kadar kadın aday çıkıyor. Belki bunun sonuçları bugün itibarıyla anlaşılmıyor ama daha düne kadar kadınların sofrada bile yerinin olmadığı bir toplumda bugün dünyada en fazla kadın aday oranıyla seçime giren bir hareket olmuşsak, bu eşitlik açısından ne kadar muazzam bir noktada olduğumuzu gösterir. Yerel yönetimlerde seçilecek kadın adaylarımız, toplumun yarısını oluşturan kadınların siyasi alanın da dışında kalmamasını sağlayacaktır. Bugün Ortadoğu'daki devrimler ve Arap Baharı eğer başarısız oluyorsa en büyük eksiklikleri devrimin içinde kadının olmamasıdır.''

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler