YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Marjinal görünen grupların içerisinde devletin eli var!
Marjinal görünen grupların içerisinde devletin eli var!
15 Haziran 2013 15:30
MHP Trabzon Milletvekili Koray Aydın, aşırı uç ve marjinal görünen grupların içerisinde devletin elinin olduğunu savundu.

Koray Aydın, Gezi Parkı olaylarında da marjinal grupların oraya halkın o samimi ayağa kalkışını gölgelemek üzere yönlendirildiği düşüncesinde olduğunu söyledi.

Aşırı uç ve marjinal görünen grupların içerisinde devletin elinin olduğunu ileri süren Aydın, "Onları oraya gönderen, yönlendiren bir takım istihbarat çalışmalarının olduğunu düşünüyorum." dedi.

MHP'li Aydın, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de son günlerde ilginç olaylar yaşandığına dikkat çekti. Türkiye'nin bu noktaya bir birikim sonucu geldiğini savunan Aydın, olayları, iktidarın kurduğu baskının oluşturduğu gaz patlaması olarak yorumladı. Bu resmin bütününden çıkan Taksim olaylarının da ibretlik bir vakıa olduğunu ifade eden Aydın, bu olayın aslında halkın bütün bu gerekçelerle isyan edişi olduğunu savundu.

Gezi Parkı'nda masum taleplerini dile getiren insanların karşılaştığı 'polis şiddetinin' de işin tetikleyicisi olduğunu anlatan Aydın, olayların insanların buna karşı koyma güdüsü ve bu biriken gazın açığa çıkmasıyla büyük bir tepkiye dönüşmesi olduğunu belirtti.

Aşırı uç ve marjinal görünen grupların içerisinde devletin elinin var olduğunu kaydeden Aydın şöyle konuştu: "Onların içi ajan kaynar. Daha sonra onları Taksim'e yönlendiren iradenin de bu halka dayalı büyük tepkinin marjinalleştirilmesi projesinde AKP, PKK rol paylaşımının olduğunu düşünüyorum. Bunda da hiç tereddüt etmiyorum. Ara sıra çıkan Öcalan posterleri, 10-15 kişilik gruplarla, daha sonra tepkiyle hemen ortadan kaybolan şeyin, bu tür faaliyetlerin bir ürünü olduğundan eminim. Yani halkın başkaldırışı hareketini farklı bir yere, farklı bir konsepte oturtmaya çalışan iktidar, PKK işbirliğinin bunu hazırladığını düşünüyorum." diye konuştu.

Aydın, 'Bu gruplar içerisinde yönlendirmeyi yapan devlet midir?' sorusuna da, "Elbette. Ben marjinal grupların oraya halkın o samimi ayağa kalkışını gölgelemek üzere yönlendirildiğini düşünüyorum. Çünkü arada sırada PKK bayraklı 10-15 kişilik bir grup ortaya çıkıyor, 10 dakika sonra tepkiyle kayboluyorlar. Onları oraya gönderen, yönlendiren bir takım istihbarat çalışmalarının olduğunu düşünüyorum. Ve bu halkın belki de dünyaya örnek olabilecek bir başkaldırısını marjinalleştirme ve o grupların eline teslim etme gayretinin olduğunu düşünüyorum." diye cevap verdi.

"HALKIN KARŞISINA HALKI ÇIKARTMAT AEŞLE OYNAMAKTIR"

Olayların ardından iktidarın yeni bir istismar projesi başlattığını iddia eden Aydın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın üslubunu da eleştirdi. Aydın, 'değişmem' diyen Erdoğan'ın son eylem ve söylemlerinin nasıl bir değişim geçirdiğini gösterdiğini kaydetti. 'Halkın karşısına halkı çıkartmak ateşle oynamaktır' diyen Aydın, "Bu çok yanlış bir tavırdır. Ülkeyi yöneten insanların bu tür olaylar olduğunda yapması gereken; ortamı yumuşatıp, halkın anlayacağı bir dil kullanmak, kendisine oy vermeyen yüzde 1'lik bir kitle bile olsa kendini onun yerine koyarak, onun hak ve hukukunu koruyacak bir anlayış sergilemelidir." dedi.

 

CİHAN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler