YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mansur Yavaş: Rakiplerime Beypazarı baklavası götürmek isterim
Mansur Yavaş: Rakiplerime Beypazarı baklavası götürmek isterim
Mansur Yavaş: Rakiplerime Beypazarı baklavası götürmek isterim
11 Şubat 2009 / 13:45 Güncelleme: 11 Şubat 2009 / 00:00

Yerel seçimin nabzı Kanal a'da atıyor. Tecrübeli gazeteci Ömer Şahin, "Görüş Farkı-Seçim 2009" programı ile Büyükşehirlerin güçlü adaylarını ekrana taşıyor. Farklı partilerin Büyükşehir belediye başkan adayları, seçim kampanyaları ve yerel seçimlere dair gündeme yerleşen her konuyu, projelerini aktarıyor, izleyicilerin ve gazetecilerin sorularını cevaplandırıyor.


Programının ilk konukları MHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş ile Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek oldu.


2009 Yerel seçiminde oldukça iddialı olduğunu belirten Mansur Yavaş, rakipleri Melih Gökçek ve Murat Karayalçın’a Kanal a aracılığıyla mesaj gönderdi ve onları ziyaret etmek istediğini söyledi:


Mansur Yavaş: Sizin aracılığınızla haber göndermek istiyorum. Ben ikisine de hayırlı olsun ziyaretinde bulunmak istiyorum. Randevu istiyorum sizin vasıtanızla. Yani sonuçta Ankara’yı yönetecek insanlarız.


Muharrem Sarıkaya: Özel kalemlerini aradınız mı? Ben aramadım hayır. Ben talep ediyorum şu anda. Sizin vasıtanızla talep ediyorum.


Şükrü Küçükşahin: Doğrudan neden aramıyorsunuz?


Mansur Yavaş: Arayabilirim ancak bu konularda. Basın aracılığıyla olması herkesin duyması açısından iyidir. Herkes duymadan bir görüşme talep edilirse hemen yanlış yorumlanır.


Ömer Şahin: Gerçekten şu siyaset ortamında bu takdir edilecek bir davranış. Yani rakiplerinize bizim aracılığımızla randevu talep ettiniz ziyaret edip ne yapacaksınız orada, kamuoyuna bir barış mesajı mı vereceksiniz?


Mansur Yavaş: Hayırlı olsun deriz, baklava yeriz. Beypazarı baklavası götürürüm ben onlara.


MEVLANA OTOPARK İSMİ OLMAYACAK
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de Mevlana isminin ticari isim olarak kullanılmasının önüne geçmeye nasıl karar verdiklerini anlattı. Akyürek ayrıca belediye otoparkına ait ‘Mevlana Otoparkı’ adını da Ömer Şahin’in hatırlatmasıyla değiştirme sözü verdi.


Tahir Akyürek: Bir gün CNN’de Amerikalı komedyenin bir programını izledim. 4 yıl önceydi bu. Orada “Konya’yı biliyor musunuz?” dedi topluluğa. Siyahi bir komedyendi. Pek bilen çıkmadı. “Mevlana Celaleddin Rumi’yi biliyor musunuz?” dedi. Rûmî olarak tanınıyor. O zaman yarısının eli kalktı salondakilerin. “Ben” dedi, “Onun kentine gittim Mevlana’yı ziyaret için. Bir baktım bir kapıda ‘Mevlana’ yazıyor. İçeriye girdim. Tıraş yapıyorlardı. Bir başka kapıya gittim, et satıyorlardı. Öyle bir gündem yaptı ki… Mevlana Kasabı, Mevlana Berberi gibi isimleri eletirdi. Böyle hicvetti. Bu da bize bir ders oldu. Yani engellemeye çalışıyoruz, caydırıyoruz. Türkçe topluluğu var üniversitemizde. Onların faaliyetlerine destek veriyoruz. Azaldı, artık daha dikkatli kullanılıyor. Gönül ister ki hiç kullanılmasın.”


Ömer Şahin: Belediye’nin otoparkının ismi Mevlana ama…


Tahir Akyürek: Mevlana çok katlı otoparkı var. Bundan 20 sene evvel yapılmış olan o duruyor. O isim duruyor. Değiştirelim. Mevlana bölgesinde olduğu için bölgeyi tanımlıyor o. Ama onun üzerinde çalışalım.


Ömer Şahin: Düşünüyor musunuz değiştirmeyi?


Tahir Akyürek: Şimdi gündem yapmış oldunuz. Bunu değerlendirelim.


Tahir Akyürek, programa katılan gazetecilerden Mehmet Acet’in, Başbakan Erdoğan’ın ‘İstanbul’da yaşamasaydım, yaşayacağım şehir Konya olurdu’ sözünü de doğruladı.


Mehmet Acet: Sayın Başbakanın da İstanbul’da yaşamasaydım yaşayacağım şehir Konya olurdu şeklinde bir ifadesi olduğunu öğrendim. Bir teyide ihtiyacı var yine de.


Ömer Şahin: Öyle mi sayın başkan?


Tahir Akyürek: Bize de öyle ilettiler. Öyle duyduk. Sayın başbakanımız Konya’yı çok seviyor, onu söyleyeyim. Sağolsunlar. Konya yatırımlarıyla çok ilgili. Bu bizim için şaşırtıcı değil, bir şeref.
(Habere hazırlayan Zeynep Zelan)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler