YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mal varlığı açıklaması
Başbakan Erdoğan, mal varlığı ile ilgili tartışmalara cevap verdi.
Mal varlığı açıklaması
06 Mayıs 2010 / 19:07 Güncelleme: 06 Mayıs 2010 / 19:17

Başbakan Erdoğan, muhalefet liderlerini mal varlıklarını açıklamaya çağırdı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kendisinin mal varlığının internet sitesinde yer aldığını belirterek, diğer siyasi partilerin liderlerini mal varlıklarını açıklamaya çağırdı.

Erdoğan, Meclis'te basın mensuplarıyla yaptığı sohbette, mal varlığı ile ilgili tartışmalara cevap verdi.

Kendisinin dünyanın en zengin 10 lideri arasında yer aldığı yönündeki muhalefet partilerinin iddiasının hatırlatılması üzerine Erdoğan, "The Economist'in kaynağından anında cevap verdiler. Türkiye Temsilcisi Amberin Zaman, Anadolu Ajansı'na ayrıca açıklama yaptı. Dünyadaki 192 ülkenin siyasi liderinin bütçelerini ben tutmuyorum. Mal varlıkları benim bilgim dahilinde değil. Ama bizim Meclisimizin içinde bir beyefendi var ki, bu mal varlıklarını yakından takip ediyor herhalde. Bunlar ifade edilmez. Bunlar tamamen çakma bir mantıkla ortaya konulmuş şeylerdir. Benim bütün varlığım internet sitemde vardır, eşimin hepsi vardı.

Diğer liderlerde mal varlıklarını gelsinler açıklasınlar sitelerinde. Günçelleştirerek açıklasınlar. Ben güncelleştirerek sergiliyorum. Görevli arkadaşım bunu sürekli günceller ve orada bunu açıklar. Diğer genel başkanlarda aynı şekilde koysunlar. Niye koymuyorlar? Benim kardeşimin, oğlumun oturduğu yerleri kalkıp da bana tapulamaya, zimmetlemeye kimin hakkı var. Artık hepsi belli yaşa gelmiş insanlar. Kardeşimin, eniştemin kendi işi var. Oğlum kendi bir işte çalışıyor. Bana olan borcu var. Bir babanın oğlunu borçlandırmasından bırakın borçlandırmayı, baba evladına icabında karşılıksız da verir." dedi.

Kendisiyle ilgili açılan davaların sayısının 65'i bulduğunu belirten Erdoğan, bunlardan 2-3 dosya dışında hepsinin beraat ve takipsizlikle sonuçlandığını, diğerlerin de milletvekilli olduğu için kaldığını söyledi.

Başbakan Erdoğan, bir konuşmasından dolayı ifade vermek için gittiği Ankara Adliyesi'nde savcının kendisi hakkında idam cezasıyla yargılanması talebiyle mahkeme sevk ettiğini anlattı. Erdoğan, mahkemede ifadesine dönemin ünlü savcısının, avukatlarını dahi almadığını belirtti.

Anayasa değişikliğinin 8. maddesinin düşmesiyle ilgili yorumların hatırlatılması üzerine Erdoğan, "O maddeye oy vermeyenler düşünsün. Bizim artık düşünecek hiç bir şeyimiz yok. Biz şu anda bugüne kadar o maddenin bize sağladıkları ile yürümedik. 7.5 yıllık hizmetimizi o maddenin varlığı altında yürüttük. Aynı şekilde yolumuza devam edeceğiz." CİHAN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler