YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Makamımda kimse zehirlenmedi
Makamımda kimse zehirlenmedi
16 Aralık 2013 20:00
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, makamında milletvekillerinin zehirlendiğine yönelik iddialarla ilgili, "Benim makamımda kimse zehirlenmiş falan değil. Bu yanlış bir bilgi" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı ve bağlı kurumların 2014 yılı bütçeleri kabul edildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, makamında milletvekillerinin zehirlendiğine yönelik iddiaya itiraz ederek, " Benim makamımda  kimse zehirlenmiş falan değil. Bu yanlış bir bilgi" dedi.

Eker, bakanlığının 2014 yılı bütçesinin görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, tarım sektörünün hükümetlerinin icraatlarıyla  1960 yılından bu yana ilk defa son 10 yılın 9 yılında pozitif  büyüme göstererek, en istikrarlı dönemine ulaştığını kaydetti.

Hükümetleri döneminde Türkiye'nin buğday ihracatında dünyada birinci ve ikinci olduğunu ifade eden Eker, Türk tarımının da dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi desteklendiğini, devraldıklarından  bugüne kadar destekleri 5 kat artırdıklarını bildirdi.

Eker, konuşması sırasında muhalefetin sıralarından gelen itirazlar üzerine, elindeki Dünya Bankası Başkanı'na gönderilen ve bazı desteklerin kaldırılacağına ilişkin mektubu göstererek, kimyevi gübre desteğinin, doğal afetlerden zarar gören çiftçilere verilen tohumluk yardımı ve kredi borçlarının ertelenmesi uygulamasının, veteriner ilaç desteğinin, tarımda kullanılan elektrik desteğinin 2002 yılında kaldırıldığını anımsattı. Eker, "Bunların kaldırıldığı, kaldırılacağına ilişkin Dünya Bankası Başbakanı'na yazılan mektup. Altında kaç tane bakanın imzası var, burada" dedi.

Desteği kimin kaldırıldığını, kimin yeniden getirdiğinin bu milletin bildiğini ifade eden Eker, "Muhale ciddiyet ister, çalışmak ister, gayret ister. Çalışın, gayret edin. Beni eleştirin, tenkit edin başım üstüne. Doğru şekilde ortaya koyun ben o yanlışları, olabilecek olan bütün yanlışları düzeltmeye hazırım. Ama tamamen muhalefet edeceğiz diye kalkıp  3 milyarlık şeyi 9 milyar anlatınca, 'yok şu destek kalktı, bu destek geldi' dediğinizde doğru değil" şeklinde konuştu.

Muhalefetin tutumunu eleştiren Eker, Türkiye'de arazi parçalanmasının tarımda önemli bir sorun olduğuna işaret ederek, "Gelin 'Miras Yasası'nı birlikte değiştirelim' deyin, birlikte sizinle birlikte mücadele edelim" dedi.

Siz istifa  edersiniz

Bakan Eker'in konuşması sırasında sık sık muhalefet sıralarından itiraz ve "istifa etmesi" yönünde çağrılar geldi.

Bunun üzerine Eker, "Siz istifa edersiniz, siz. Millet size istifa ettirir zaten merak etmeyin" karşılığını verdi.

"Bizimle Türk milleti gurur duyuyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, bu memlekette yaşayan herkes Türk'te, Kürt'te, Arap'ta, Çerkez'de, Laz 'da hepsi bizimle gurur duyuyor. Siz merak etmeyin" dedi.

Aynen iade ediyorum

Bakan Eker'in konuşmasının ardından MHP Yozgat Milletvekili Sadir Durmaz sataşmadan dolayı söz alarak, şunları söyledi:

"Sayın bakan ne zaman buraya çıksanız yalan yanlış rakamlarla milleti kandırıyorsunuz. Sizde bize 'desteksiz' dediniz. Aynı şey. Türk çiftçisini, köylüsünü yağmacı olmakla suçlayan işadamıyla bir toplantıya  katıldınız mı? Siz köylünün, çifçinin alınteriyle o makamda oturuyorsunuz . Buna cevap vermek zorundasınız. Bakanlığınızın adı 'gıda' ile  başlıyor. Sizi ziyarete gelen 2 milletvekili bakanlığınızda yediği yemekten zehirleniyor. Siz halkın gıda güvenliğini sağlayacaksınız, misafirinizin gıda güvenliğini  kendi bakanlığınızda sağlayamıyorsunuz.

Geçtiğimiz  günlerde eğitim yayın dairesi Antalya'da bir toplantı  yapıyor. Antalya'daki toplantıda çiftçinin  parasıyla dansöz oynatılıyor. Bakanlık yetkilisi 'toplantı bizimdi  ama dansöz otelin' diyor. Bari kendiniz buradan götürseydiniz. Bunlara cevap vereceksiniz. Türk köylüsü, çiftçisi bunun cevaplarını bekliyor. Rakamları çarpıtmayın. Buğdayın  fiyatını hesaplamayı bilmeyen, 7 yıldır işin başında olan bir bakansınız. Size ne diyelim? Allah akıl fikir versin."

Bunun üzerine Eker de sataşmadan dolayı söz isteyerek, kendisine yönelik "yalancı" ifadesini aynen iade ettiğini belirterek, şunları söyledi:

"Görevde bulunduğum süre içerisinde sorulmuş olan bütün sorulara cevap verdim. Bundan sonra da cevap veririm. Söylediğiniz sorular yalan yanlış duyduğunuz, aktardığınız, size aktarılmış bir şeyler. Ben bir başkasının avukatı  değilim. İlgili kişinin söylediği kendi görüşüdür. Soruyu doğru dürüst sorarsanız, doğru dürüst bunun cevabını veririm. Millete veremeyeceğimiz, yüce parlamentoya veremeyeceğimiz  hiçbir hesap yok. Hepsi doğru. Benim makamımda  kimse zehirlenmiş falan değil. Bu da yanlış bir bilgi, gerçek bir bilgi değil. Dansöz  meselesi dediğiniz şeyde gerçek değil. Bizimle, bakanlıkla hiçbir ilişkisi yok."

"Özür dileme" tartışması

Daha sonra TBMM Başkanvekili birleşime ara verdi. Aranın ardından MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in kendisine yönelik eleştirilerde kullanılan ifadelerden bahsederken kadın milletvekillerinin genel kuruldaki üsluba yönelik tepki eylemleriyle bağlantı kurmasının yanlış olduğunu belirterek, Eker'in özür dilemesini istedi.

Bakan Eker, hayatı boyunca hiçbir zaman kategorik düşünmediğini, bir kitleyi toptan hedef almadığını ifade etti. Sözleriyle kendisine yalancı diyen milletvekillini kast ettiğini, bir grubu hedef almadığını belirten Eker, milletvekilinin yerinden, kendisine yönelik sürekli yalancı diye hitap etmesinden bülük üzüntü duyduğunu belirtti.

Vural'ın, Eker'in özür dilemesi yönündeki ısrarı milletvekilleri arasında tartışmalara neden oldu.

Meclis Başkanvekili Bahçekapılı ise Bakan Eker'in sözlerinin kadın milletvekillerinin eylemiyle ilgisi olmadığını söylediğini belirterek, tartışmayı sona erdirdi.

Yeni yıla yeni bakanla gireceğiz

Genel Kurul'da, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu bakanlıklarının 2014 yılı bütçelerinin görüşülmesi sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, şu anda belediye başkan adayı olduğunu anımsatarak, makamlardan güç almadıklarını, milletin ve hemşerilerinin hizmetkarı olarak yola çıktıkları için bu makamlara da ihtiyaçları bulunmadığını kaydetti.

Seçim kampanyasına daha başlamadığını belirten Şahin, "Biz şu anda kampanya sürecine hiç girmedik. Ama yeni dönemde Sayın Başbakanımız da Sayın Başbakan Yardımcımız, hükümet sözcümüz de söyledi. YSK'nin kararına rağmen biz yeni yıla yeni bakanla gireceğiz, bu konuda rahat olun. Biz gücümüzü makamdan hiç almadık" dedi.

Başımız dik, alnımız açık

Müezzinoğlu da 21 yıldır siyaset yaptığını ifade ederek, şunları söyledi:

"Kendi siyasi sponsorluğumu bugüne kadar Allah'a çok şükür kendi imkanlarımla yaptım. Hiçbir vicdan sahibi gelip 'şu  kuruşu verdim' diyemez. İspat edemeyen müfteridir. İspatla yükümlüdür. O anlamda Muhammed Mısır bey hukuki haklarına arayacaktır. Hem basın yayın  kuruluşuna, hem de bu iddiada bulunanlara. Bu anlamda başımız dik, alnımız açık. İspatlamayan da artık müfteri pozisyondadır."

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler