YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mahruki CHP'den aday olacak mı?
Mahruki CHP'den aday olacak mı?
18 Şubat 2014 17:49
Arama Kurtarma Derneği kurucusu Nasuh Mahruki, CHP’nin Kadıköy Belediye Başkan adaylığı teklifiyle ilgili olarak, açıklamalarda bulundu.

Arama Kurtarma Derneği (AKUT) kurucusu Nasuh Mahruki, CHP’nin Kadıköy Belediye Başkan adaylığı teklifiyle ilgili olarak, “İşçi Partisi üyesi demişler, bu yüzden Parti Meclisi adaylığımı kabul etmedi. Ama İşçi Partili değilim. Hiçbir partili değilim” dedi.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği'nin (POYD) şubat ayı toplantısına, Everest'in zirvesine tırmanan ilk Türk dağcı ve AKUT'un kurucusu Nasuh Mahruki de katıldı. Mahruki, toplantının ardından CHP’nin Kadıköy Belediye Başkanlığı’na adaylık teklifi ile ilgili bir soruyu yanıtladı. Siyasete katılması için teklif geldiğini ifade eden Mahruki, AKUT’ta yaptığı çalışmalarla milyonlarca insana ulaştığını ancak sonucu değiştirmek adına siyasetin daha etkili olduğunu dile getirdi.

AKUT’ta ciddi bir hareket alanı olduğunu ifade eden Mahruki, şöyle konuştu: “Ülkeme hizmet etmek istiyorum. AKUT'u kurmaya karar verdiğimde 26 yaşındaydım. Şimdi 46 yaşına geldim. 20 senedir bu işle uğraşıyorum. Bundan daha fazla bir hareket alanı olduğu anda, siyaseti düşünebilirim. Yoksa, o faydayı oluşturamayacaksam niye siyasete gireyim."

'CHP adına yanlış fotoğraf oldu'

Mahruki, CHP Kadıköy Belediye Başkanlığı’na aday gösterilmesi sürecini şöyle anlattı: “CHP'den aday olmam için Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran beni telefonla aradı. Hayır cevabını verdim, ikinci aramada görevi kabul etmemi, Genel Başkanın istediğini söylediler. Oturup düşündüm. Hakikaten benim için zor bir süreç. Hayatımı değiştirmem lazım. En sonunda 'Sorumluluktan kaçacak bir insan değilim. Ben bir görev insanıyım. Bunu bir görev olarak kabul ediyorum ve yapacağım' dedim.

Ama ondan sonra Parti Meclisi’nde konuşulurken birileri 'İşçi Partisi üyesi' demiş. Bir kere İşçi Partisi üyesi değilim. Olsam bile ne fark eder ki! Burada başka bir şey konuşuyoruz. Burada Nasuh Mahruki olarak davet ediliyorum. Nasuh Mahruki'nin bugüne kadar yaptığı o kadar iş var. Bundan sonra da yapabileceği bir potansiyel var. Onun için beni çağırıyorlarken İşçi Partisi gerekçesiyle geri adım atmaları benim için çok iyi oldu. Ama CHP için de çok yanlış bir fotoğraf oldu. Herkesin bir geçmişi var haliyle. O geçmişi reddedecek halimiz yok. Ama İşçi Partili değilim. Hiçbir partili değilim.”

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler