YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mahçupyan: HDP'nin oyunu birebir etkileyecek!
Mahçupyan: HDP'nin oyunu birebir etkileyecek!
02 Mart 2015 08:44
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Başdanışmanı Etyen Mahçupyan Kandil'in tavrının HDP'nin alacağı oyu birebir etkileyeceğini söyledi.

Çözüm süreci kapsamında oluşturulan Akil Adamlar Heyeti’nde de yer alan Etyen Mahçupyan, sürece dair rasyonel beklentiler üretilebileceğini ancak son noktada karar alıcıların belirleyici olacağını belirterek burada Kandil'in kritik önemde olduğunu ifade etti.

“Eğer PKK diye örgüt olmasaydı, Türkiye’nin şu durumunda bir silahlı kalkışmanın hiçbir gerekçesi olmazdı. Ama madalyonun öteki yüzünde de öyle bir örgüt var ve 30 yıldır da orada” diyen Mahçupyan, herhangi bir çözüm ya da barış noktası geçildiği andan itibaren bu örgüte ne olacağının, nasıl bir statüye kavuşacağının ve bu durumun Kürt coğrafyasında ne kadar kabul göreceğinin Kandil’in önündeki cevaplanmamış sorular olduğunu kaydetti.
 
Kandil için kolay karar verilebilecek bir durumun olmadığına dikkati çeken Mahçupyan, şöyle devam etti:
 
"Benim izlenimim, bugüne kadarki Kürt meselesindeki çalışmalarımda, bunun üzerinde çok fazla bir çaba sarf edilmiş değil. Yani çok kafa yorulmuş bir mesele de değil bu. Şu anda birdenbire Kandil’in önüne çıktı ve aynı anda da Ortadoğu'da bir kaynama varken ortaya çıktı. Ortadoğu'da hem yeni imkanlar hem yeni riskler ortaya çıkarken, bu gündeme geldi. O yüzden şunu da anlayışla karşılıyorum; Kandil’in içinde de muhakkak eş değer fikir var. Buna bir de şunu da ekleyelim; Kandil’in önünde bizim şu anda bilemediğimiz belki bir sürü teklif de var. Civar ülkelerden veya örgütlerden şuradan buradan… O zaman da öyle kolay karar verilebilirlik yok. Mesele bu. Ama bir şekilde Kandil’in önümüzdeki kısa sürede bir biçimde sağ ya da sola bir viraj alması gerekecek."
 
Öcalan faktörü ve seçime gidiliyor oluşuna dikkati çeken Etyen Mahçupyan, “Kandil’in tavrı, HDP’nin bu seçimde alacağı oyu birebir etkileyecek. O yüzden de burada bir stratejik karar vermeleri gerekiyor. Bunu göreceğiz. Önceden şöyle olacak ya da böyle olacak demenin çok bir mantığı yok” değerlendirmesinde bulundu.

 

VATAN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler