YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Lozan, Türkiye'nin tapu senedidir"
Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yüklenerek “Neymiş elinde karanfille Gezi Parkı’na gidecekmiş. Beyefendinin izni ile Gezi Parkı açılacakmış. Sen kimsin ki izin veriyorsun bu gençlere” dedi.
"Lozan, Türkiye'nin tapu senedidir"
24 Temmuz 2013 / 22:55 Güncelleme: 24 Temmuz 2013 / 22:57

Lozan Anlaşması’nın 90. Yıl dönümü nedeniyle İsmet İnönü’nün Heybeliada’da bulunan evinde düzenlenen programa katılan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yüklenerek “Neymiş elinde karanfille Gezi Parkı’na gidecekmiş. Beyefendinin izni ile Gezi Parkı açılacakmış. Sen kimsin ki izin veriyorsun bu gençlere” dedi.

İnönü Vakfı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Adalar Belediyesi ve Adalar Vakfı tarafından organize edilen, Lozan anlaşması’nın 90. Yılı anma törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra CHP Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker ve çok sayıda davetli katıldı. Törende bir konuşma yapan Özden Toker, Lozan’ın cumhuriyetin kuruluşu olduğunu dile getirerek “O zaman birçok büyük kanun kabul ediliyor. Biz eşit haklara sahip olarak bağımsız bir ülke olarak kabul ediliyoruz. Yani Türkiye Cumhuriyeti’nin bugün doğum günü. Biz şimdi Türkiye Cumhuriyeti’nin doğum gününü ve 90 yaşını kutluyoruz” dedi.

Toker’den sonra bir konuşma yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da ulusal kurtuluş savaşını başlatan bu ülkenin çocuklarının hiçbir zaman ümitsiz olmadığını belirterek, “Bizimde umutsuzluğa kapılma şansımız yok. Dişimizle tırnağımızla nasıl ulusal kurtuluş savaşını verdiysek yine dişimizle tırnağımızla özgürlüğümüzü ve bağımsızlığımızı koruyacağız” dedi.

Cumhuriyetin ilk yıllarında açılan fabrikalardan bahseden Kılıçdaroğlu “ Tüm Türkiye demir ağlarla örüldü. Hiç kimseye el avuç açılmadı. Bu ülke bunları kendi birikimleriyle yaptı. Sonra ne oldu? Sonra bize ‘Ne gerek var siz uçak yapıyorsunuz. Size bedava uçak vereceğiz. Ne gerek var siz gemi yapıyorsunuz. Size bedava gemi vereceğiz’ Uçak fabrikalarını, tersaneleri kapattık. Marshall yardımıdır bunun  adı değerli arkadaşlar. Kültürümüzü yozlaştıran, ulusal duygularımızı körelten Marshall yardımlarıdır” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu, “Onlara sormak isterim; Siz tutsaklıktan mı, yoksa bağımsızlıktan mı yanasınız? Biz bağımsızlıktan yanayız. Bağımsızlığımızı savunuyoruz. Son Gezi Parkı’na kadar pek çok aydınımız; ‘Bu gençler Türkiye’nin gerçeklerinden koptular. Türkiye’nin gerçeklerini bilmiyorlar. Bunlar oturuyorlar bilgisayarın başına, ne yaptıklarını kimsenin bildiği yok’ diye. Ama onlar bir sel olup tüm Türkiye’ye aktılar. Bütün dünyaya ders verdiler. Emin olun Türkiye’nin onurunu korudular. Herkesin eleştirdiği o gençler özgürlüğü, demokrasiyi savunuyorlar. ‘Hayatımıza müdahale etmeyin’ diyorlar. İktidar panik içinde kaldı. Şimdi cadı avı başlattı. Ne yaparlarsa yapsınlar. Polisin copuna direndiler mi? Direndiler. Kurşununa direndiler mi? Direndiler TOMA’sına direndiler mi? Direndiler. Sopasına direndiler mi? Direndiler. Geri dönüş yok. Ülkenin bağımsızlığı ve onuru korunacaktır. Konuşması ‘Her yer Taksim, her yer direniş’ sloganlarıyla kesilen Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti; “Lozan’ı kutluyoruz. Lozan’ın değerini ve anlamını bileceğiz. Lozan Türkiye’nin tapu senedidir. O tapu senedine hepimiz sahip çıkacağız. Onlar mücadele vererek bize güzel bir Türkiye’yi miras olarak bıraktılar. Eğer biz çocuklarımıza güzel bir Türkiye’yi miras olarak bırakamazsak bunun altından kalkamayız.”

Bilimi, özgürlüğü ve bağımsızlığı savunacaklarını dile getiren Kılıçdaroğlu “Az önce yargı bağımsızlığından söz edildi. Onların mahkemeleri var. Emin olun o mahkemeler bile bizi yıldıramaz. Ne yaparlarsa yapsınlar, hangi gücü kullanırlarsa kullansınlar. Hapse düşen gencecik çocuklar var. Elinde pala olana dokunmuyorsun, ama TOMA’nın karşısına çıkıp göğsünü geren kişiyi hapse atmaya kalkıyorsun. Bu korkudan kaynaklanıyor” dedi.

Konuşmasında başbakan Erdoğan’a da yüklenen Kılıçdaroğlu “Neymiş elinde karanfille Gezi Parkı’na gidecekmiş. Beyefendinin izni ile Gezi Parkı açılacakmış. Sen kimsin ki izin veriyorsun bu gençlere” şeklinde konuştu.

 

İHA

Lozan capulcularin senedidir Türkiye nin degil
 // Oruc
Türkiye nin toprak kaybina ugradi ve her yönden zarar gördügü bir ANLASMASI olan o Lozan anlasmasi, sadece dis ülkelerin usakligini yapan capulcularin Türkiye nin Tapu senetitir gibi ucuz ve mide bulandirici bir aciklama yapar , buna Düsman ülkelere yalakalik yapmak belkide TC kimligi tasiyipta yillardir koynumuzda besledigimiz haramzadelerin aciklamasidir. Bu ANLASMAYA Tapu gözüyle bakan bizden olamaz ....
25 Temmuz 2013 Perşembe 09:14
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler