YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Loğoğlu'ndan Ak Parti'ye miting eleştirisi
Loğoğlu'ndan Ak Parti'ye miting eleştirisi
17 Haziran 2013 12:47
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, AK Parti'nin "Milli İradeye Saygı" mitinglerini eleştirerek, "Bu milli iradeye saygı değildir. Bu milli iradenin AKP tarafından gasbıdır. Çünkü milli irade yüzde 100 meselesidir" dedi.

Loğoğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, halkın endişeli olduğunu belirterek, "bu karmaşanın üstünde politika yapmaya, kışkırtmaları, kutuplaşmaları daha da artırmaya çalışan bir iktidarın bulunduğunu" iddia etti.

AK Parti'nin hafta sonunda gerçekleştirdiği mitinglere değinen Loğoğlu,şöyle devam etti:

"Mitinglere çok büyük kalabalıklar katıldıama onların nasıltoparlandığını herhalde hepiniz tahmin ediyorsunuz.O tarafını geçelim ve 'herkeskendi iradesi, arzusuyla geldi' diyelim. Şimdi bu mitinglere verilen ad 'milli iradeye saygı' idi. Bu safsatadan ibarettir. meydanlardatopladığınız o insanlara karşı bir o kadarısokaklara çıkıyor. Sokaklarda Türkiye'deki bugidişatı protesto ediyorlar.Bu milli iradeye saygı değildir. Bu milli iradenin Adalet ve Kalkınma Partisi tarafındangasbıdır. Çünkü milli irade yüzde 90, yüzde 50 meselesi değildir.Milli irade yüzde 100 meselesidir. Bunun dışındahiç kimsenin kalmaması gerekir.Milli irade Adalet ve Kalkınma Partisi'nin iradesi değildir, Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından gasp edilecek bir irade de değildir. Hiçbir demokratik ülkede o ülkenin yönetimi, halkını halka karşı ayaklandıramaz. Bu mitingler halkın diğer geri kalana karşı ayaklanması, meydan okuması anlamına gelir."

Loğoğlu, "Türkiye'de demokrasi bitmiştir, hukukunüstünlüğü diye bir şey kalmamıştır, hukuk devleti yok olmuştur" iddialarının her geçen gün daha koyu bir renk aldığını savunarak,Başbakan'ın izlediği politikanın Türkiye'yi sadece germediğini, aynı zamanda yalnızlaştırdığını ileri sürdü.

Başbakan'ın bütün dünya medyasına, Avrupa Parlamentosu'na, Avrupa Konseyi'ne de meydan okuduğunu iddia ederek, "Hem içeride kavgalı, hem dışarıda kavgalı. Bu Türkiye'ye yakışan bir şey değil" dedi.

Loğoğlu, Gezi Parkı ile başlayan gösterilerin Türkiye'de demokrasiye, hukuk devletine, temel hakve özgürlüklere sahip çıkmanın bir başlangıcı olduğunu ve orta vadede bu değerlerin galip geleceğini düşündüğünüsöyledi.

Olaylarda çok sayıda milletvekilinin darp edildiğini,bir kısmınınburnunun kırıldığını, hastaneye birkaç defa kaldırılan milletvekilleri olduğunu, polisin, kimliğini gösteren milletvekilinin eline vurduğunuiddia eden Loğoğlu, "Hem hukuksuzemirler veren yetkililer hem bu hukuk dışı emirleri uygulayan polisler mutlak suretle bir gün hesap verecektir. Yani hesabı verilmeyen bir suç hele hele Türkiye gibi adalete düşkün bir ülkede... Mutlaka hak yerini bulacaktır. Bu insanlar adalet önünde hesap vereceklerdir.Bunu unutmayalım, bunu polis arkadaşlar da unutmasın" şeklinde konuştu.

AP'nin Türkiye ile ilgili kararına değinen Loğoğlu, Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun "İade ediyorum" ifadesinde diplomasi hatası bulunduğunu savunarak, bunun sadece notada olabileceğini kaydetti.

Loğoğlu, AK Parti'ye oy veren vatandaşların AK Parti yöneticilerinden daha akıllı olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

"Öyle olmasaydı Türkiye bugün birbirine girmiş olurdu. Olmuyor. Neden Çünkü insanlarımızda AKP'li olsun, CHP'li olsunhangi partiden olursa olsun veya olmasın bir sağduyu var. Bu Başbakan'ı, Adaletve Kalkınma Partisi bakanlarını, yetkililerini aşan bir sağduyu. Buna güveneceğiz, bu sağduyunun devam etmesini isteyeceğiz ama hükümete de büyüksorumluluk düşüyor.

Hükümeti akla davet ediyoruz. Bu kutuplaştırıcı, kışkırtıcı, halkı halka karşı getirme, polisi halka karşı koyma politikasına son vermesini istiyoruz. Arada bir böyle söylem yumuşaklığı oluyor, 'efendim sayın Başbakan ile görüşüyorlar' gibi. Bunlara aldanmayın, bunlar politika değil, sadece hafif göz boyama, ortalığı geçici olarak rahatlatma. Öyle yumuşaksöylemlerle bu işlerigeçiştirme dönemi geçmiştir. Türkiye'nin ciddi çözümler bulunması gereken ciddi sorunları vardır."

Loğoğlu, bugün G-8 toplantısının başladığını anımsatarak, CHP olarak G-8 konferansının Cenevre sürecine olumlu etki yapacak, destek verecek bir tarzda sonuçlanmasını temenni ettiklerini kaydetti.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler