YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Loğoğlu'dan AK Parti'ye eleştiri
Loğoğlu'dan AK Parti'ye eleştiri
13 Mart 2014 11:27
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, AK Parti hükümetine yönelik eleştirilerde bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, "Ülkemizde devlet adına iktidar gücü kullanan AKP Hükümeti, bırakın Berkin'e ve yitirdiğimiz diğer birçok çocuğumuza karşı bu görevi yerine getirmeyi, çocuklarımıza karşı suç işlemekte, işleyenleri de cesaretlendirmektedir" görüşünü savundu.

Loğoğlu, yazılı açıklamasında, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'la görüşmesi sonrasında "Berkin Elvan'ın ölümü gündeme geldi mi " sorusuna, "Söz konusu değil. Böyle bir konu gündeme gelmez. Bu, Türkiye içinde bir olaydır. Kendi içimizde konuşacağımız bir meseledir" yanıtını verdiğinin basında yer aldığını belirtti.

Bu ifadeler doğruysa, Davutoğlu'nun altına bizzat imza attığı BM Çocuk Hakları Protokolü hükümlerinin "ya farkında olmadığını ya da bu hükümleri hiçe saydığını" ileri süren Loğoğlu, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Daha da kötüsü, Davutoğlu'nun konuyu bir iç mesele gibi görmesi Berkin Elvan'ın anısına ve tüm insanlığa saygısızlıktır. Zira anılan Protokolün en önemli maddelerinden biri olan ve çocukların "yaşama haklarını" güvence altına alan 6'ncı maddesi şöyledir: "Taraf devletler her çocuğun temel yaşama hakkına sahip olduğunu kabul ederler. Taraf devletler çocuğun hayatta kalması ve gelişmesi için mümkün olan azami çabayı gösterirler." Oysa ülkemizde devlet adına iktidar gücü kullanan AKP Hükümeti, bırakın Berkin'e ve yitirdiğimiz diğer birçok çocuğumuza karşı bu görevi yerine getirmeyi, çocuklarımıza karşı suç işlemekte, işleyenleri de cesaretlendirmektedir. Davutoğlu altına imza attığı sözleşmelerin gereğini yapamıyorsa, hiç olmazsa Berkin ve şimdi onun ailesi olan tüm insanlıktan özür dilemelidir."

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler