YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Liste dışı bırakılan sürpriz isimler
AK Parti MYK'ya giren isimler
Liste dışı bırakılan sürpriz isimler
11 Ekim 2009 / 13:32 Güncelleme: 11 Ekim 2009 / 14:30

AK Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Erdoğan, parti kurmalarıyla buluşmasının ardından bir basın toplantısı düzenledi. Erdoğan toplantıda partisinin işleyiş yapısı, Demokratik Açılım süreci, Ermenistan'la ilişkiler ve yeni MYK ile ilgili bilgi verdi. Erdoğan açıklamasında şunları söyledi:

PARTİ İÇİ DEMOKRASİDE ÇOK İLERİYİZ

"18 kasım 2002'te tek başına iktidara geldik. Partimizin kuruluşunun üzerinden sekiz yıl, hükümeti devralmamızın üzerinden yedi yıl geçti.
Üç ayrı seçimde de AK Parti'ye yönelik millet teveccühünün büyüdüğünü görüyoruz. İl kongrelerimiz sırasında en büyük salonları duldurduk.  3. kongre tam bir demokrasi atmosferi içinde cereyan etmiştir. Ak Parti siyasi tarihimiz boyunca parti içi demokrasiyi en yaygın işleten bir parti olmuştur.  Bu standatları nasıl belirliyoruz noktasına gelince her zaman oluyor ve olacaktır.
 

AK Parti kadar parti içi organ ve kurumularını işleten, ortak aklı harekete geçiren bir başka parti yoktur ve bunu tüm kademeleriyle sürekli yapan parti sadece Ak Parti'dir. Geride bıraktığımız dört seçimde aday belirleme süreçlerimiz bunun tezahürüdür.  İl ve ilçe kongrelerinde parti için demokrasinin en ileri şekilde işlediğini görüyoruz. Tartışamaların yaşandığı, adayların konuşturulmadığı, kavgaların yaşandığı kongrelere alışanlar tabii ki AK Partin'in kongrelerini alışılmış dışında göreceklerdir. Ama AK Parti Türkiye'de birçok ilke imzasını attığı gibi demokratikleşme süresinde de ezberleri bozdu. 3. büyük kongremizden yenilenerek çıktık, umutlarımız tazeledi. Bundan sonraki süreç şüphesiz çok daha fazla farklı, coşkulu bir süreç olacaktır. Kendi muhasebemizi yaptık varsa hatalarımızı konuştuk. Yeni seçilen arkadaşlarımızla toplantı yaptık.
Geride bırakıtığımız yedi yıllık iktidar sürecinde ilkleri yaşatmış, Türkiye'yi büyütmüş, Türkiye'nin itibarını yükseltmişiz. Önümüzdeki dönemlerde ülkemizi ve milletimizi büyütmeye devam edeceğiz. Çıtayı yükselterek yakalamak için bundan sonra da canla başla çalışacağız."

DEMOKRATİK AÇILIM: GEÇ BİLE KALDIK

Erdoğan demokratik açılımla ilgili de geç kalındığını belirtti: "İktidarımız sürecinde bir çok badireyle karşı karışya kaldım. İnsanın var olduğu toplumda sorunlar vardır. Ama bunları asgariye indirmek bizim görevimiz.
Bu devletin projesidir. Bizim en başından itibaren söylediğimiz şudur. Türkiye ilelebet bu sorunlarla yaşayamaz  Bugünün sorunu değil bu on yılların sorunu. Bunlara el atılmadı. Bunlarla beraber mi yaşacağız.  Bir grup size sorunlarını anlatıyor siz bunları görmezden gelirseniz bu makamlarda oturabilir misiniz?  Zorlu bir süreç olduğunu biliyoruz ama sabır, soğukkanlılıkla gerçekleştirilen bir süreçten geçtiğimizin farkındayız."


AK Parti MYK şu isimlerden oluştu:


Abdülkadir Aksu: Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı

Ekrem Erdem: Teşkilat İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı

Haluk İpek: Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı

Hüseyin Çelik: Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı

Nükhet Hotar: Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı

Hüseyin Tanrıverdi: Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı

Salih Kapusuz: Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı

Reha Denemeç: Arge'den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı

Bülent Gedikli: Ekonomik İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı

Ahmet Edip Uğur: Mali ve İdari İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı

Kürşat Tüzmen: Dışilişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı

İdris Naim Şahin:Genel Sekreter

LİSTE DIŞI KALAN İSİMLER

Necati Çetinkaya, Edibe Sözen ve Şükrü Ayalan yönetim dışı kaldı.
 

REFERANDUM HEMEN OLMAZ

Erdoğan toplantının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Türk-Ermeni ilişkilerindeki yeni süreçte takvimin meclise paralel olarak yürüyeceğini belirten Erdoğan Ermeni lider Sarkisyan'ın çarşamba günü Bursaspor maçına gelip gelmeyeceğiyle ilgili soruya: "Sayın Sarkisyan'ın maça geleceğine kuvvetle inanıyorum Bu anlaşma imzalandıktan sonra maç bir dostluk maçına dönüşür diye umuyorum" diye cevap verdi.

Erdoğan demokratik açılım süreciyle ilgili mektup gönderdiği CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'dan henüz yazılı yanıt gelmediğini de belirtti. Erdoğan, muhalefetin süreçle ilgili tepkileriyle ilgili olarak da "Ben platonik aşktan anlamam. Benim aşkım gerçek aşktır. Platonik aşkı yaşayanlar ülkeyi bu hale getirdi" diye konuştu. Erdoğan demokratik açılım sürecinde olası referandumla ilgili soruya ise  şu cevabı verdi: "Bu sürecin kıva, orta ve uzun vadede yaptırımları var. Uzun vadedeki değişiklikler anayasa değişikliğini gerektirebilir. Her konuda referanduma gidilmez bu halka saygısızlıktır." Erdoğan demokratik açılım sürecinde önümüzdeki dönemde tüm çalışma arkadaşlarıyla 81 vilayeti gezeceklerini de sözlerine ekledi.


 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler