YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Limon gibi sıkıp atın'
Mersin'in Erdemli ilçesinde halka hitap eden MHP lideri Bahçeli, 'Bu iktidarı limon gibi sıkıp atmak gerekir.' dedi.
'Limon gibi sıkıp atın'
19 Şubat 2011 / 17:19 Güncelleme: 19 Şubat 2011 / 17:25

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''Türkiye'nin etrafı ateş çemberidir. Bu ateş, bulaşıcı hastalık gibi yayılmakta. Tunus'tan başladı, Mısır'a kaydı. Yemen'i dolaşıyor, Ürdün, Suriye etrafında uçuşuyor'' dedi.

Bahçeli, bazı etkinliklere katılmak üzere geldiği Mersin'de, Erdemli ilçesinde halka hitap etti. Bahçeli, konuşmasında, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ''kötü yönetim örneği'' olduğunu savundu.

İktidarın ''yıprandığını, tükendiğini ve güvenilirliğini yitirdiğini'' iddia eden Bahçeli, ''Bu iktidarın 3. dönem Türkiye'yi yönetebilme kabiliyeti kalmamıştır. 3. dönemde ülkeyi yönetmek ancak Recep Tayyip Erdoğan'ı Yüce Divan'dan kurtarmak olur. Onun haricinde de bir fayda getirmez'' diye konuştu.

Yaklaşan seçimleri ''kader seçimleri'' olarak niteleyen Bahçeli, şöyle devam etti:

''Burada millet olarak önemli bir tercihi ortaya koymalıyız. Tercihimizi demokrasi içerisinde kullanmalıyız. Darbeyle, ara rejimlerle ülkede iktidar değişikliklerinin başarılı olmadığı, bir sonuç alınamadığı açıktır. Öyleyse demokrasimizi işler halde bırakmak, millet iradesiyle ülkenin başta iktidar değişikliği olmak üzere her türlü sorununu çözebilmek, ancak ve ancak demokrasi içerisinde olur. Bu sebepten dolayı yaklaşan seçimler önemlidir.''

''Türkiye'nin etrafı ateş çemberidir'' diyen Bahçeli, ''Bu ateş bulaşıcı hastalık gibi yayılmakta. Tunus'tan başladı, Mısır'a kaydı. Yemen'i dolaşıyor, Ürdün, Suriye etrafında uçuşuyor. Bu ateş çemberi Irak ve Afganistan'da nasıl sonuçlar aldığını hepimiz biliyoruz. İran üzerinden Türkiye üzerine doğru da yönlendirilmek istenebilir. Böyle bir durum karşısında Türkiye'nin önemi de artıyor, karşı karşıya kaldığı sorunlar da ağırlaşıyor. Hal böyle olunca, seçim ile ülkeye nefes aldırın, gelecek ile ilgili ülkemize zaman kazandırın'' dedi.


-''AYAKLANMA PROVALARI''-


Bir ülkede kargaşa yaşanmasının önemli sorunları beraberinde getireceğine işaret eden Bahçeli, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bu ülkenin sahiplerine sesleniyorum; dikkatli olun, uyanık olun. Yüksekova'da, Şemdinli'de yaşananları biliyorsunuz. Bazı büyükşehirlerde örneklerini görüyorsunuz. İstanbul'da her gün sokaklarda maskeli eşkıya dolaşıyor, evler yakılıyor, arabalar kundaklanıyor, işyerleri talan ediliyor. Türkiye'de zaten bölücü terörün ayaklanma provaları vardır. Bu provalar için Türkiye'de demokrasi içerisinde bir çözüm getiremezseniz, yaşanacak Mısır'daki ayaklanmanın benzeri, kardeş kavgasıyla bölünmeyle sonuçlanacağı bir fırsat olarak iç ve dış düşmanlar tarafından kullanılabilir.

O nedenle Sayın Başbakan'ın ayağı yere basmalı. Sultanlıktan, padişahlıktan, Ortadoğu'daki yeni işbirlikleriyle yeni kazançlardan vazgeçmeli. Türkiye'nin gerçeğini görmeli. Türkiye'nin gerçeği bölücü terör ve bölünmeye yönelik faaliyetlerdir. Hal böyle olunca 1 Ağustos 2009 tarihinde demokratik açılım zırvasıyla başlayan tarihi hatadan, yıkım projesinden, bu iktidarın bugünden 'ben yanlış yaptım, bu projeden vazgeçtim' demeli. Eğer demiyorsa bu da gitmesi için bir gerekçedir. İmralı'da müzakere yapıp, kapalı kapılar arkasında PKK'nın siyasallaşmasına yön veren anlayışlar çerçevesinde, İmralı canisinin cesaretlenmesini, caniyi, Kandil'i, Güneydoğu'yu ve bugünkü siyasi iktidarı yönlendirebilecek telkinlerinden vazgeçmelidir. Eğer vazgeçmiyorsa, İmralı camiası, AKP'yi de PKK'yı da yönlendirecek cesaret içerisindeyse, bu iktidarın görevden uzaklaştırılması gerekir.''


-''AKLAŞTIRILMIŞ YALANLAR...''-


Her geçen gün yolsuzluk ve hırsızlığın büyüdüğünü ileri sürerek, ''Bu gidişat iyi değil'' diyen Bahçeli, konuşmasına şöyle devam etti:

''İnsanlarımızın büyük bir kısmı açlık ve yoksulluk sınırının altında kalmış. 4 kişilik bir ailelerin önemli bir bölümü, şehrin merkezindeki bir esnaf, yoksulluk sırının altında yaşayan insan halindedir. Bunun bazı bölümü de açlık sınırının altındadır.

Yoksulluk sınırı 4 kişilik bir ailenin insanca yaşayabileceği gerekli olan gelire sahip olmaması halidir. Açlık sınırı ise mutfağında aşının kaynayabilmesi için gerekli olan gıda maddeleri için sahip olunması gereken gelirin altında kalınmasıdır. Televizyonlarda AKP'nin pembe tablolarının izleyenler, mutfağına baksa, çocuklarını dinlese, evinin ihtiyacı olan maddeleri duymuş olsa, tehlikeyi görmüş olacaktır.

Beyaz camda aklaştırılmış yalanlarda Türkiye'nin gerçeğini görecektir. O yüzden işsizliğin yaygınlaştığı, yoksulluğun arttığı, ama buna karşın hanedanların daha da zenginleştiği bir ortamda, AKP'ye oy veren arkadaşlarımızda yoksulluğun altına düşe düşe bu iktidara destek vermemelidir.''


-''LİMON GİBİ SIKIP ATMAK GEREKİR''-


Mevcut iktidarın yaklaşan seçimlerin ardından gitmesi gerektiğini ileri süren Bahçeli, konuşmasını şöyle noktaladı:

''Bugünkü iktidar için 3. kez deneyelim demek kendi geleceğimizi karartmak demektir. İktidara Erdemlililer açısından baktığımızda narenciye üreticilerinin durumuna baksanız. Bu iktidarı limon gibi sıkıp atmak gerekir. 30 kuruşa limon satmaya mecbur bırakılan bir çiftçi neyi düşünecektir? Hangi yalandan, hangi AKP iktidarının pembe tablosundan yararlanabilir. AKP kendini televizyonlarda pembeleştiriyor, ama halk limon gibi sararıyor, çürüyor ve yok oluyor. Hal böyle olunca bu iktidar gitmelidir. Gidecek, ama yerine kim gelecek? Bunu düşünmek lazım. Yerine gelecek bellidir. O da MHP'dir.''

Konuşması sırasında 3 dönemlik iktidar talebini yineleyen Bahçeli, daha sonra Erdemli İlçesi'ne bağlı Limonlu ve Kumkuyu beldelerinde belediyeleri ziyaret etti. AA

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler