YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Liderler, Resepsiyon yemeğinde buluştu
Liderler, Resepsiyon yemeğinde buluştu
Liderler, Resepsiyon yemeğinde buluştu
23 Nisan 2008 / 14:52 Güncelleme: 23 Nisan 2008 / 00:00

CHP lideri Deniz Baykal’ın protesto edip, Mamak’ta muhtarlarla olmayı tercih ettiği Çankaya’daki liderler sofrasında; Yuvala Çorbası, Somon, Kabak vardı. Sohbette ise ‘demokratikleşme’ paketi.


ŞARAP DA VARDI


Liderler yemek sırasında meyve suyunu tercih ederken, bir tek Ufuk Uras beyaz şarap istedi. Çankaya’nın ev sahibi Gül, Uras’a şarap servis ettirdi. Baykal’ın protestosu masadaki sohbette hiç gündeme gelmedi. Yemek ile ilgili olarak Ufuk Uras, “Bu bir demokrasi buluşmasıdır. Bu anlamda bu yemekli buluşmayı çok önemsiyorum” yorumu yaptı.


DEMOKRATİKLEŞME


Ağırlıklı olarak demokrasi ve özgürlüklere vurgu yapıldı. Başbakan Erdoğan da; dünyadaki genel eğilim ve ilerlemenin demokrasi ve bireysel özgürlükler yönünde olduğunu belirterek, “Türkiye’de de bu olmalı” dedi.


GÜL: PAKET GELMELİ


Ufuk Uras, “Demokratikleşme paketi gelmeli Türkiye’nin sivilleşmesini sağlamaya dönük düzenlemeler bir an önce Meclis’ten çıkartılmalı” dedi. Cumhurbaşkanı Gül ise, “Size katılıyorum” diyerek, Uras’ın sözleri üzerinden Erdoğan’a mesaj verdi.


ENERJİ, SU, MERMER, SEL


DTP’li Ahmet Türk ise Güneydoğudaki enerji ve su sorununa değindi. Su ve enerji sıkıntısından yakınan Türk’e Başbakan Erdoğan “Bu sıkıntıların farkındayız. Bu konuda bir kapsamlı bir çalışmamız, hazırlığımız var. Bu sorunları halledeceğiz” diye yanıt verdi. Türk bölgede geniş mermer yatakları olduğunu ancak verimli bir üretim olmadığını belirterek, bu konuya ilgi gösterilmesini istedi. Başbakan Erdoğan bu konuya ilgi göstereceği sözünü de verdi.


Ayrıca, Trakya’daki su baskınları gündeme geldi. Başbakan Erdoğan’a bu konuda önlem alınması istekleri iletildi. Erdoğan da önlem aldıklarını anlattı. 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler