YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Lider olma yolunda ilerliyoruz
Lider olma yolunda ilerliyoruz
28 Nisan 2012 19:17
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ''Türkiye, hem altyapısı hem ekonomisiyle hem genç ve dinamik nüfusu hem de uyguladığı dış politikası, güçlü ekonomisiyle, yaptığı hukuk reformu, yargısıyla adım adım lider ülke olma yönünde iler

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ''Türkiye, hem altyapısı hem ekonomisiyle hem genç ve dinamik nüfusu hem de uyguladığı dış politikası, güçlü ekonomisiyle, yaptığı hukuk reformu, yargısıyla adım adım lider ülke olma yönünde ilerliyor'' dedi.

Yıldırım ile Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti İskenderun İlçe Teşkilatı tarafından İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen, ''AK Parti Siyaset Akademisi''nin açılışına katıldı.

Bakan Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, ''adaletin ve ekonomi bakanlarının yanında kendisinin gariban, amele bir bakan'' olduğunu belirterek, akademik işlerden anlamadığını, işinin yol, havaalanı, demiryolu yapmak, iletişim otobanlarını ülkenin her tarafına yaymak olduğunu söyledi.

Arta kalan zamanda da gönüllere yol yaptığını ifade eden Yıldırım, gönüllere yol yapmanın hiçbir zaman ihmal edilmeyecek bir iş olduğunu vurguladı.


-''Çok parayla lider olunmuyor''-


Yıldırım, siyaset akademisindeki konunun, ''Lider ülke, lider Türkiye'' olduğunu anımsatarak, şöyle devam etti:

''Bir ülkenin lider olması nasıl mümkün, çok parası olunca lider olunmuyor. Çok parası olan ülkeler var. Ama yerini bile bilen yok. Peki başka nasıl lider ülke olacak. Lider ülke olmak bütün göstergeleriyle çağdaş insanlığı, uyguladığı, belirlediği değerleri paylaşmakla mümkündür. Türkiye'nin yakın tarihine bakalım. Yönetimde istikrarsızlık, demokrasi dışı müdahaleler, 2000, 2001 büyük kriziyle Türkiye bütün kazanımlarını kaybetmiştir. Bugüne geldiğimizde, son 9 yılına bakıyoruz, istikrar var, sürekli büyüyen, önüne hedef koyan ve bunu gerçekleştiren bir Türkiye var. Bununla da kalmıyor Türkiye hem altyapısı hem ekonomisiyle hem genç ve dinamik nüfusu hem de uyguladığı dış politikası, güçlü ekonomisiyle, yaptığı hukuk reformu, yargısıyla adım adım lider ülke olma yönünde ilerliyor.

Lider ülke olmak demek dünya politikalarında insan eksenli, odaklı politikaları her zaman savunmak demektir. Menfaati neredeyse o tarafa yalpa yapan ülke olmamak demek. Adil olmak, doğruyu her ortamda söyleyebilen ülke olmak demek. Bunu yaptığınızda lider ülke olursunuz. Ortadoğu'da etrafımızdaki ülkelerin halkları neden bütün dikkatlerini Türkiye'ye yöneltmiş. Çünkü onların hissettikleri, söylemedikleri şeyleri Türkiye söylüyor. Türkiye, popülist bir yaklaşıma girmiyor. İstiyoruz ki bölgemizde adil bir yapılanma olsun. Halktan gücünü alan yönetimler sürekli olarak iş başında olsun. Barış olsun, huzur olsun.''


-Batıdaki krizler-


Batıdaki krizlerin arkasında birçok sebebin bulunduğuna dikkati çeken Yıldırım, ''Tek tip ekonomi, sanal ekonomi var. Parayı en büyük ekonomik değer olarak kabul etme var. Ama bunların ötesinde en önemli neden, insanı sadece üretimin bir aracı olarak görmek var. İnsanı ihmal eden politikaların ülkeleri ne hale getirdiğini gördük. Bu bakımdan biz farklıyız. Bizim geçmişimiz farklı, inancımız farklı, geleceğe bakışımız da farklı'' diye konuştu.

Yıldırım, güven ve istikrarın önemli olduğuna, başka bir şeye ihtiyaç bulunmadığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

''Güçlü siyasi iktidar, güven ve istikrar vatandaşına, insanına saygı gösteren, onun hakkını, hukukunu baş üstünde tutan bir yönetim anlayışı... Bunu yaptığınız zaman mesele hallolur. Bu kadar basit. Türkiye'de de son 9 yılda bu yapılıyor. Bunun arkasında da 75 milyonluk milletimizin desteği var. Bu destekler güzel laflar söylemekle olmuyor. Arkasında hizmet olmazsa, sonuç olmazsa hiç kimse yakışıklılığınıza oy vermez, fiyakalı konuşmanıza aldırmaz. İşi görecek, sonucu görecek. Bölünmüş yolları, hızlı trenleri görecek. Okulları, sağlık hizmetlerini, gelişen ekonomisini görecek, insana yönelik insan odaklı işleri ve hizmetleri görecek.'' (AA)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler