YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Leyla Zana'nın Erdoğan'dan 3 talebi olacak
Avrupa Parlamentosu'nda konuşan Leyla Zana, Erdoğan’a ileteceğini söylediği 3 talebi açıkladı.
Leyla Zana'nın Erdoğan'dan 3 talebi olacak
27 Ocak 2016 / 08:30 Güncelleme: 27 Ocak 2016 / 08:33

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşme için randevu talebinde bulunan HDP Ağrı milletvekiliLeyla Zana, Nobel Barış Ödülü sahibi Şirin Ebadi ve Jose Ramos Horta ile birlikte Avrupa Parlamentosu'ndaki (AP) toplantının açılışını yapan isimler arasında yer aldı.

Kürt sorununun kalıcı olarak çözümü için üç talep sıralayan Leyla Zana, masaya dönülmesi gerektiğini, bunun için de gerçekçi bir barış projesi gerektiğini söyledi.
Zana, Erdoğan’a ileteceğini söylediği 3 talebi şöyle ifade etti:

ÖCALAN

“1- Sayın Öcalan’ın koşulları yeniden ele alınarak müzakereleri yürütmek için gerekli olan eşit koşullara ve sağlıklı iletişim kanallarına sahip olduğu bir zeminin yaratılması gerekiyor.

ÖZERKLİK

2- Kürt meselesinin kalıcı bir barışa evrilmesi , Kürtlerin meşru hak ve taleplerini anayasal güvence altına almakla mümkündür. Bu nedenle yeni anayasa tartışmalarında eğer Kürtlerle eşit, özgür ve demokratik bir temelde birlikte yaşam isteniyorsa bunun tek yolu, Kürt halkının da diğer halklar gibi yaşadıkları yerlerde siyasi ve idari statülerine sahip olmalarıdır.

ROJAVA

3- Rojava’ya da bu temelde yaklaşılmalı, devletler katı ve anlaşılmaz tutumlarından vazgeçmeli, halkların siyasi iradelerine saygı göstermelidir.”

 

AL JAZEERA

Partin adına konuşma yetkin varmı?
 // Yalman Güç
HDPKK Abdullah Öcalan'ı dinlemedi.İtibarsızlaştırdı,kullanılmış tuvalet kağıdı gibi bir köşeye attı.Sen önerilerde bulunup müzakere açmağa çalışıyorsun,partin içinde kandilden yetkilimisin?...
27 Ocak 2016 Çarşamba 16:27
Tatlılardan ne alırdınız
 // Muammer Bekaroğlu
Acaba bizi yani bu toplumu aptalmı sanıyorlar IRAN da kürtler memur bile olamıyor bizde ise cumhurbaşkanı oluyor,(Rahmetli Özal)ve daha niceleri,eğer kamu hizmeti alamıyoruz diyorlarsa araştırılır ama,artık kürt tü türkdü bu milleti kandıramazsınız,ben türküm ve kürt benim kardeşim,siz anca gidersiniz....
27 Ocak 2016 Çarşamba 14:03
NE İÇİRMİŞLER BU YARATIĞA
 // KASTAMONU
HANGİ ÜLKENİN KÜRDÜNDEN BAHSEDİYOR SURİYEDEKİ MISIRDAKİ İRANDAKİ KİMLİK CÜZDANI OLMAYAN KAYIT KUYUDATI OLMAYAN KÜRTLERDENMİ BAHSEDİYOR YOKSA BİZİM ÜLKEMİZDEKİ KÜRDÜM DEYİM KİMLİGİNİ SAKLAYAN ERMENİLERDENMİ ??!! TÜRKDEN FAZLA KÜRT VAR MECLİSTE...
27 Ocak 2016 Çarşamba 11:45
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler