YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Leyla Zana'nın çağrısı Demirtaş'ı rahatsız etti
Selahattin Demirtaş, Leyla Zana’nın, “"Cumhurbaşkanı ana muhalefet partilerini bir araya getirsin"” çağrısını küçümseyerek, "“Bir anne olarak çağrısıdır, bizim çağrımız değildir”" dedi.
Leyla Zana'nın çağrısı Demirtaş'ı rahatsız etti
17 Ekim 2015 / 11:12 Güncelleme: 17 Ekim 2015 / 15:46

"Daha önce “Kürt sorununu çözerse Erdoğan çözer"” diyerek, başlatılan çözüm sürecine büyük destek veren Kürt siyasi hareketinin en önemli isimlerinden HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana, yine çözümün adresi olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı gösterdi. 

‘ÖFKE, ÖFKEYİ DOĞURACAK’ 

Ankara’'daki terör katliamında ölenlerin yakınlarına taziye için İzmir’'e giden Zana, "“Sayın Cumhurbaşkanı, ana muhalefet partilerini bir araya getirsin. Ölen arkadaşların tek tek ismini bilmiyorum ama acılıyız, öfkeliyiz, yaslıyız ve gerçekten isyandayız. Ama Yunus Emre’nin sözü gibi; ’öfke baldan tatlıdır ama meyvesi acıdır.’ Öfke öfkeyi doğuracak. Bu yas havası dayanışmaya dönsün.  Benim gibi insanların kaderi bu. 40 yıldır hep cenaze topluyoruz ve taziye dileklerinde bulunuyoruz”" şeklinde konuştu. 

KÜÇÜMSEDİ

HDP lideri Selahattin Demirtaş ise Leyla Zana’'nın çağrısına küçümseyen bir yorumda bulundu. Demirtaş, "“Leyla ablanın içi uyanarak yaptığı bir çağrıdır. Kişisel bir çağrıdır. Bir anne olarak yapmıştır. Partimizin yaptığı bir çağrı değildir"” dedi. 

Erdoğan'a çağrı HDP’yi ikiye böldü 

Leyla Zana'nın Cumhurbaşkanı Edoğan'a yönelik çağrısının, HDP içinde görüş ayrılığına yol açtığı ve iki farklı görüşün dillendirildiği ifade ediliyor.

Partinin önemli bir bölümünün Demirtaş ile aynı cephede yer alarak Zana'yı eleştirdiği, bazı isimlerin ise Zana'ya destek verdiği ve "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın rol üstlenmesinin toplumsal gerilimi yumuşatacağı" görüşünü savunduğu konuşuluyor. Partinin Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın ise Leyla Zana'ya öfkeli olduğu ifade ediliyor. 

 

AKŞAM

1
 // 1
Artık çözüm yok kürt kardeslerimizi sizin gibi pkk li lardan korumak var artık yemezler and olsun ki eğer tekrardan çözüme yanasacak biri olursa millet adına bu onun sonu olur......
17 Ekim 2015 12:29
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler