YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Leyla Zana'dan çarpıcı açıklamalar
"Genelkurmay da, PKK da çok değişti" diyen DEP eski milletvekili Leyla Zana Bahçeli ve Baykal'dan duyarlı olmalarını istedi...
Leyla Zana'dan çarpıcı açıklamalar
26 Ekim 2009 / 15:20 Güncelleme: 26 Ekim 2009 / 16:27

DEP eski milletvekili Leyla Zana, "Genelkurmay da değişti. PKK'da değişti. Herkes değişti. Sürecin çok iyi koordine edilmediğini bende gördüm. Baykal ve Bahçeli biraz daha duyarlı ve seçim kaygılarından uzak bir duruş ve üslup tuttururlarsa bu ülkenin önünü açaçaktır."dedi.

DEP eski milletvekili Leyla Zana hiç biklenmedik bir anda bir basın toplantısı düzenledi. Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde yapılan basın açıklamasında gündeme ilgişkin sorularını yanıtlayan Leyla Zana, Türkiye'de barış içinde ve bir arada yaşamaya verilen şansı değerlerlendirmek için burada olduğunu belirterek, "Şimdiden söylemeliyim ki; bizi barışa yakın kılan bu sürece katkı sunmak herkes için vicdanı bir sorumluluktur. Bende bu vicdanı sorumluluk gereği tüm kesimleri akli serime davet etmek istiyorum. Hepimiz zor bir dönemin içinden geçiyoruz. Böyle zamanlar yaşanması muhtemel gerilimleri ancak birbirimizi anlayarak sabır ve sağduyulu öne çıkararak aşabiliriz. Hep birlikte görüyoruz ki; meydana gelen gelişmeler umudun yanında kaygı ve endişede yaratmaktadır. Benimde bir tarafım çok umutlu bir tarafımsa endişe ve kaygı taşıyor. Umutuluyum çünkü yaşanan onca acıya rağmen bu çoğrafyada yaşayan halklar birbirlerini düşman olarak görmediklerini ıspatladılar ve bugün ortak değerleri etrafında kenetlenme iradesini ortaya koyuyorlar. Geçimişin acıları yerine geleceğin umudunu yaşatma fırsatını yakaladığımız tarihin bu anında bize yol gösterecek olar sağduyunun sesidir. Endişeliyim kaygılıyım çünkü, bu acıların yüreklerde halen çok taze olduğunu biliyorum. Çektiğimiz acıların hiç bir zaman hafiflemeyeceğini elbette farkındayım. Savaş acıdır. Kanatır dağıtır ve parçalar. Bunu hep birlikte yaşadık. Hiç kimse ötekinden daha çok yada az acı çekmedi."dedi.

İKİ TARAFTA TELAFİSİZ ACILAR YAŞADI

konuşmalarına şöyl edevam eden Zana, "İki tarafta telafisiz acılar yaşadı. Herkesin acısını hissediyorum ve paylaşıyorum. Ancak bu yolla birbirimizi anlayabileceğimeze inanıyorum. Aksi halde ne dökülen gözyaşları dinecektir. Nede olası tehlikenin önüne geçilecektir. Gelin hep birlikte barışın kaznanları olalım. İşte bu yüzden bu savaşta acı çeken Türkiyeli ailelerimize seslenlek istiyorum. Bugün dur değimiz şey hem imha, hem inkar hemde isyan olmalıdır. Tercihimizi yaşamaktanh ve yaşatmaktan yana kullanmalıyız. Bu nedenle hepimiz demokratik ve adil bir yöntemin sorununu çözümü için benimsemeliyiz.dedi.

Kandul ve Mahmur kampından gelen PKK terör örgütü eyelerini gelişi sırasınad Diyarbakır'da yapılan kutlamalarada değinen Leyla Zana şunları söyledi. "Halkın kendisini ifade etme biçimi farklıdır. Sosyal ve kültürel olarak bu halkın farklı olduğunu zaten on yıllardır dile getirildi. Hep bunun mücadelesi sürdürüldü. Bu farklılkları bu temelde değerlendirmek lazım. Her toplum ve her topluluk kendisinin farklı ifade edebilir. Bunu çok abartarak içine kapılarak özü gözden kaçırmamıza neden olmamalı. Önemli olan özdür. Herkes belli bir noktaya gelmiş ortak paydalarda buluşmuştur. O nedenle biçime çok takılmanın anlamsızlığına inanıyorum. Umutluyum umutlarımız hergüm büyütüyorum."dedi.

SÜRECİN ÇOK İYİ KOORDİNE EDİLMEDİĞİNİ BENDE GÖRDÜM

Hükümetin yürütmüş olduğu demokratik açılım süreceni ile ilgil açıklamarda bulunan Leyla Zana, sürecin çok iyi koordine edilmediğini tespit ettiğini belirterek, ". Çok koordine edilmiş olsaydı sanırım bu aksaklıklar olmazdı. Bir takım eksikliklerin olduğu kesin. Ama birilerini suçlayarak bilirilerini ötekileştirerek sorumluların çözülmediği bir gerçek. İyi koordine edilseydi. Bu aksaklıkların olmayacağı inancını taşıyordum. Sorun sadece DTP ve AK Partinin sorunu değildir. Bir bütün olarak Türkiye'de yaşayan her bireyin sorunudur. Sadece birilerin yükleyerekte bu sorunu çözme şansını yakalamayız. Bu sorunu muhatapları kendi aralarında bu karar vardılar. Çok öneml ibir karar aldılar. Tıkanan süreci açma temelinde bir temel atıldı. Elbettik eleştiriler olacaktır. Buda doğaldır. Toplumun çok fazla hassasiyetleri vardır. Ama sadecelerine birilerin yüklemek çokta doğru değldir. Bir koordine eksikliği olduğu kesin. Bundan sonraki süreç samimi ve her türlü hesaptan uzak bir biçimde yürütülsün. Kişisel yada grupsal kaygıların toplumun genelinin kaygılarıyla bütünleştirerek ancak sorun aşılabilir. Bütünleştirmessek herkes kendi cepesinden bakarsa sorun zorlu bir sürece dönüşür. Zorlu bir sürecin olmaması için sürecin daha kolay ve daha sancısız gelişmesi için herkesin ve her bireyin kendi üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerekir. Bu konuda basın mensuplarınada görev düşüyor. Sürecin dilini siyasel iktidar yada muhalefet yakalayamabilir. Ama bu kanın durması için medya ortak bir dili bütün topluma empoze edebilir. Kimsenin kimseyi incitmediği kimsenin kimseyi horlamadığı bu medya aracılığı ile gerçekleşebilir."dedi.

GELİNEN NOKTA İTİBARİYLE İNKAR VE İMHANIN SONUÇ OLMADIĞI SONUÇ BÖLÜNMENİN MÜMKÜN OLMADIĞI GÖRÜLMÜŞTÜR

DEP eski milletvekili Zana, "Önemli olan birlikte yaşama iradesinin ortaya çıkmasıdır. Yıllardır ülke bölünüyor denildi. Yıllardır inkar ve imha dayatıldı. Gelinen nokta itibariyle inkar ve imhanın sonuç olmadığı sonuç vermediği bölünmenin mümkün olmadığı görülmüştür. O nedenle birlikte yaşama iradesinin ortaya çıkması çok önemlidir. Bu işin özünün teşkil ediyor. Ama bir birliktelik gönüllü bir birlikteliktir. Geçmişte birlikteliğimiz zora dayalı bir birlikteliktir. İki farklı bir psikoloji hakkimeyite altındayız. Bu psikolojiyi ortak bir psikolojiye dönüştürme şansımız var. Bu şansı elimizin tersiyle itmemeliyiz.Ben toplumun vicadını olarak kendimi görüyorum. İki tarafında acılarını hissediyorum. DTP kendine düşen görevleri yerine getiriyordur. Ama tıkanmanın yada gerilimin kimseye yarar getirmeyeceğini vurgulamak istiyorum.

GENELKURMAY'DA DEĞİŞTİ, PKK'DE DEĞİŞTİ VE BİZDE DEĞİŞTİK

Zana, "Herkes değişti. Bizde değiştik. Genelkurmay da değişti. PKK'de değişti. Herkes değişti. Bu sevndirici Dünya değişiyor. Havyatın akışı karşısında kim direnebilirki. Onun için bize anlamlı bir süreçtir. Herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerikiyor.

BAYKAL VE BAHÇELİ BİRAZ DAHA DUYARLI SEÇİM KAYGILARINDAN UZAK BİR DURUŞ VE ÜSLUP TUTTURURLARSA BU ÜLKENİN ÖNÜNÜ AÇAÇAKTIR

Leyla Zana, CHP ve MHP'nin kürt açılıman ilişkin tutumunada değinerek, "Özellikle CHP ve MHP'nin süreci yetirince anlam yüklediklerini düşünmüyorum. Bir dialog kopukluğu var. Yada sürecin anlam yüklemede bir eksiklik var. Süreci yeterince tahlil ederlerse bu sürecin bütün toplumun yararına olduğu görülecektir. Sayın Bahçeli'de makkul bir insandır. Sayın Baykal'da uzun yıllardın Türkiye'nin demokratikleşmesinde açısından çabaları vardır. Baykal ve Bahçeli biraz daha duyarlı ve seçim kaygılarından uzak bir duruş ve uslüp tutururlarlarsa bu ülkenin önünü açaçaklardır."dedi.
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler