YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Leyla Zana nerelidir? Leyla Zana kaç yaşında?
Leyla Zana nerelidir? Leyla Zana kaç yaşında?
18 Kasım 2015 14:48
HDP Ağrı Milletveki,li Leyla Zana yeniden Türkiye ve dünya gündeminde. Dün mecliste olaylı yeminin ardından Leyla Zana'nın nereli olduğu, yaşı gibi bilgileri merak ediliyor. Leyla Zana nereli ve kaç yaşında?

Bundan 24 yıl önce TBMM'de milletvekili yemin töreninde Kürtçe yemin etmesinin ardından cezaevine giren Leyla Zana, dün yine TBMM'de olay çıkardı. Leyla Zana, ismi bu oalylı çıkışın ardından aranılan ve merak edilen isimlerden oldu. Yakın siyasette etkin bir isim olan Leyla Zana kimdir? Leyla Zana nerelidir ve kaç yaşındadır?

Leyla Zana 3 Mayıs 1961 yılında Diyarbakır'da doğdu. Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde doğan Zana, eğitim hayatı ise kocası Mehdi Zana cezaevine girdikten sonra başladı. 14 yaşında iken Diyarbakır Belediye Başkanı Mehdi Zana ile evlendi. Zana eğitimini aldıktan sonra siyaset hayatına atıldı. İlk siyasete ise 1991 yılında Sosyaldemokrat Halkçı Parti listesinden Diyarbakır milletvekili olarak TBBM'ye girdi. Leyla Zana mecliste'ki konuşmaları ile sık sık tepkiler aldı.

1994 yılında ABD'de yaptığı konuşma yüzünden oylama sonucu dokunulmazlığı kaldırıldı. Dokunulmazlığı kaldırıldığı günden 1 gün sonra 5 milletvekili ile birlikte göz altına alındı. Tutuklanan Leyla Zana 15 yıl hapis cezasına çarptırılmış ve daha sonrada cezası 10 yıla düşürüldü. Zana 8 Haziran 2004'te serbest bırakıldı. Şu an Ağrı milletvekilidir.

Leyla Zana yemin etmezse ne olacak? Zana'dan açıklama

TBMM'de 26. dönemin açılışında yemine Kürtçe başlayan ve yemin metnindeki "Türk Milleti" ifadesi yerine "Türkiye Milleti" ifadesi kullanan HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın yemini geçersiz sayıldı.

Oturumu en yaşlı üye sıfatıyla yöneten Deniz Baykal'ın yemini tekrar etmesi gerektiği yönündeki çağrıya Zana uymadı. Peki bundan sonra ne olacak?
leyla zana

MAAŞ ALACAK YASAMA FAALİYETLERİNE KATILAMAYACAK

Habertürk Gazetesi Yazarı Muharrem Sarıkaya, Habertürk TV'de yaptığı değerlendirmede, "Zana yemini tekrar etmezse milletvekili statüsü verilemez. Ancak milletvekili sıfatını korur. Oylamalara katılamaz, kullandığı oy geçersiz sayılır. Kanun teklifi veremez. Milletvekilleri Anayasanın 81'inci maddesi kapsamında metni doğru okumakla yükümlüdür" dedi.

ZANA: HER ŞEYİ GÖZE ALDIM

Kanal D'den İbrahim Gündüz, CNN Türk canlı yayınında HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın yeniden yemin etmeyeceğini açıkladığını duyurdu.

İbrahim Gündüz, Leyla Zana'nın "Bu kadar genç ölürken sessiz kalamazdım. Bazı şeylerin değişmesi gerek, her şeyi göze aldım. Ayrıca önceki yemin töreninde de 'Türk milleti' yerine 'Türkiye milleti' ifadesini kullanmıştım" dediğini aktardı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler