YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Lafta esip gürlüyor ama..."
Partisinin grup toplantısında gündemi değerlendiren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yine hükümete yüklendi... İsrail konusunda Erdoğan'ı hedef alan Kılıçdaroğlu, "lafta esip gürlüyor ama toprağa tek damla düşmüyor" dedi
"Lafta esip gürlüyor ama..."
08 Haziran 2010 / 14:18 Güncelleme: 08 Haziran 2010 / 14:19

Grup toplantıısnda konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu yine eleştiri okalrını hükümete ve GBaşbakan Erdoğan'a yöneltti.. Erdoğan'ı sert bir dille eleştiren Kılıçdaroğlu, 'Başbakan, İsrail konusunda lafa gelince esip gürlüyor. Ama toprağa tek bir damla bile düşmüyor. Verimsiz, kısır bir şey' dedi.

İşte Kılıçdaroğlu'nun açıklamasından satırbaşları;

İSRAİL İLE İLİŞKİLER

Çocukların, kadınların, yaşlıların Gazze’deki ambargo uygulamasıyla cezalandırmak bir insanlık suçu. Biz buna şiddetle karşı çıktık. Ve şunu da söyledik: İsrail’in dokunulmaz ve bedel ödemez bir ülke olmaktan çıkmalıdır. Uluslararası bir komisyon kurulmasını istedik ve bu çabada hükümete destek vereceğimizi ifade ettik.


Yardım gemisinde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın haklarının savunulmasında hükümete destek vereceğimizi de açıkladık. Ulusal çıkarlarımızla bağdaşan her türlü çözüme destek vereceğimizi söyledik. Şimdi yara soğudu. Peki ne oldu? Estik gürledik, duygularımızı kontrol edemedik ama peki şimdi ne oldu.

 

AKP YANLIŞ TERCÜMENİN ARKASINA SIĞINIYOR


Sayın Başbakan ısrarla BM Güvenlik Konseyi'nin İsrail’i kınayan karar aldığını söylüyor. Bu doğru değil. Bir Başbakan’a doğruları söylemek yakışır

 

Orijinal metinde BM, “çok sayıda kişinin yaralanmasına yol açan eylemleri kınıyor” demiştir “eylemi” değil. Dışişleri eylemleri kaldırıyor, eylemi koyuyor. AKP hükümeti yanlış bir tercümenin arkasına sığınarak mı onurunu koruyor.


Bu kürsüde dedik ki, “diplomasi aktif olarak devreye sokulmalı.” O gemide vatandaşı olan diğer ülkelerin en az yarısını harekete geçirmek için gücünüzü devreye sokun dedik. Ama ne oldu? Diğer ülkelerdeki Türklerin haberdar olmayacağını düşündüler. Dünya artık küçük Recep Bey. BM’den sonuç çıkmadı, Arap Birliği ne oldu? İslam Kalkınma Konseyi’nden ne ses çıktı. NATO olayları kınamadı.

 

AKP BULANIK SULARDA

Esen gürleyen Başbakan gördü ki dış politikayı iç politikaya alet ederseniz gelir duvara çarparsınız. O kadar şaşırdılar ki bakıyorsunuz AKP kurmayları birbirinden farklı beyan vermeye başladılar. Bir bakan biz bir devler olarak varlığını kabul ettiğimiz devlete sil baştan yapamayız diyor.


Bir başka bakan diyor ki “İsrail’le yakın tarihteki anlaşmalar ve her şey feshedilecektir” diyor. Bir başka bakan ise “imzalanmış çok sayıda anlaşma var konu hükümete gelirse konuşuruz” diyor.


Dışişleri Bakanı da “Asker anlaşmalar gündeme geldi. Bu konuların bundan sonra nasıl seyir alacağı İsrail’in tutumuna bağlı” diyor.

Bu olay sadece bu söylemlerle sınırlı değil. Bu olayın karanlık noktaları var. AKP bulanık sularda demiştik.

 

KAMERALAR ÖNÜNDE “ONE MINUTE”, KAPILAR ARDINDA “YES PLEASE”

Mütevazı bir soru soralım: Filisitin'in bütün itirazlarına rağmen İsrail’İn OECD üyeliğine Türkiye neden izin vermiştir? Yani kameraların önünde “One Minute”, kapalı kapıların ardında “Yes Please”…


AKP'nin bu iki yüzlü politikalarını her yerde anlatmalıyız. Baktı ki işler sarpa sarıyor Dışişleri Bakanlığı diplomatlarını dile doladı Monşerler iş yürümüyor diyor.

Sayın Başbakan haklı olabilir ama yapması gereken İsrail’le yapılan yazışmaları açıklamaktır.

 

BAŞBAKAN LAFA GELİNCE ESİP GÜRLÜYOR

Gemilerin içinde Türkiye Cumhuriyeti bandıralı gemi var mıydı? Başbakan açıklamalı. Gemileri göndermeyin diyorlar. Vururuz diyorlar. Hükümet bu uyarıları dikkate aldı mı? Aldıysa neden vatandaşlarını bile bile ölüme gönderdi.

 

Bizim insanlarımız bile bile ölüme gönderildi. O zaman hükümetin varlık nedeni ne? Lafa gelince esip gürlüyor ama toprağa tek damla düşmüyor. Verimsiz, kısır bir şey.

Samsun Ceyhan hattı Başbakan’a yakın olan bir firmaya ihalesiz verildi. Biliyorsunuz bunun ucu İsrail’e kadar uzanıyor. Bakalım bu iptal edilecek mi? Biz bunu sonuna kadar takip edeceğiz. TBMM'ye bir araştırma önergesi vereceğiz. Bakalım AKP milletvekilleri bu önergeye destek verecek mi?

 

KADINLAR VE GENÇLER SİYASETE GİRİYOR

 

Yurt gezilerimizden bazı izlenimlerin oldu. Kadınlar artık siyasetin merkezine oturmuş durumda.

 

İkincisi gençlerin artık siyasete uzak olmadığıdır. Kararlılıkla, devrimci ruhlarıyla, hiçbir beklentileri olamadan giriyorlar siyasete. Recep Bey’in ezberini bozduk artık Recep Bey’in düzenini bozacağız. Recep Bey’in düzenini kadınlar ve gençler bozacak.

 

Şimdi Türkiye’de halkın iktidarını kurma zamanıdır. Trakya’da halkın, çiftçinin nefes alamadığını gördük. Borcu borçla kapatıyor. Çiftçinin icra dosyalarını gördük.

 

Sayın Başbakan “Tarlalarda artık insan çalışmıyor” diyor biraz da böbürlenerek. Recep Bey Allah aşkına sen tarlada çalışacak adam mı bıraktın.

2 VEKİL DAHA CHP'YE KATILDI   

Geçen hafta Kamer Genç ve Emrehan Halıcı'nın CHP'ye katılmasının ardından bu haftaki grup toplantısında 2 bağımsız vekil daha CHP saflarına katıldı... Harun Öztürk ve Hüseyin Pazarcı'nın rozetlerini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu taktı.. Böylece CHP'nin Meclis'teki sansalye sayısı 101'e çıkmış oldu..

Parti rezetlerine milletvekillerine takan Kılıçdaroğlu, "İki değerli milletvekilinin CHP'ye katılmasından son derece mutluyum. Bu dalgayı tüm Türkiye’ye yayacağız." diye konuştu...

liderlik
 // engin öz
bunumu lider diye doldurup getirdiler! kargalara kalan dünya. SSK yı nasıl batırıdığınıda bi anlatsa ya...
08 Haziran 2010 15:05
akıl,arkama takıl...
 // ibrahim çelikoğlu
Bülent Arınç,akıl verdi almıyor.
Yaptıklarını gördük;Su damlamıyor.
Sanki birşeyler biliyorda vermiyor.
Alıyor parayı,küldürt cebe giriyor.
Bunlara kulak verme boşuna zahmet.
Kalplerinde ufacık yok merhamet.
Gittim baktım gözüne göz bebekler uyuyor.
Acımadan sevinçle bunlarınki gülüyor......
08 Haziran 2010 14:47
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler