YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kuzu'dan seçim açıklaması
Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Kuzu: AK Parti'ye kapatma davası açılırsa seçime gideriz.
Kuzu'dan seçim açıklaması
22 Şubat 2010 / 17:53 Güncelleme: 22 Şubat 2010 / 18:08

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, ''Bütün bu planlar, projeler, başkaldırılar, organlar arası ihtilaf olduğu kavgalarının yansıtılmasının arkasında AK Parti'nin kapatılma davası var. Allah'ın bildiğini kuldan mı saklayacağız. Dava açarsa ne olur biz de seçime gideriz, başka da çare yok'' dedi.

Kuzu, Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü'yü ziyaretinde basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile yaptığı telefon konuşmalarının bazı televizyon kanallarında yayınlanmasıyla ilgili bir soru üzerine Kuzu, ''İyi ki kötü bir şey konuşmamışız. Zannediyorum orada Sayın Gökçek'i dinlerken ben teknik takibe takıldım. Yoksa benim neyimi dinleyecekler. Benim kimseye bir şey yaptığım, ettiğimi yok'' diye konuştu.

Burhan Kuzu, görevi kötüye kullandığı gerekçesiyle hakkında dava açılan Melih Gökçek'in, kendisinden bilgi aldığını ifade ederek, şunları kaydetti:

''Kendisi hakkında görevi kötüye kullanmayla ilgili açılmış bir dava var. Biz buna hukukta torba madde diyoruz. Yani maydanoz maddedir. Her şeyi oraya koyabilirsiniz. Özellikle belediye başkanlarının korkulu rüyasıdır bu madde. Vatandaşı kapıda biraz bekletsen veya makamda uyuklasan görevi kötüye kullanma olabilir. Melih Bey'e de bir suçlama olmuş. Kendisi beni aradı ve 'Acaba bu tip suçlarda buna giriyor mu veya bir değişiklik olabilir mi?' diye sordu. Ben de, dokunulmazlık dosyalarının bir çoğunun bu suçla alakalı olduğunu ve düzeltilmesinde yarar olduğunu ifade ettim. Konuşmamız, bir bilgi mahiyetindeydi. Önemli bir şey değil.''

Kuzu, yasa dışı dinlemeleri basının da yayınladığına dikkati çekerek, ''Millet de, ne konuşmuşuz onun üzerinde duruyor. Ama basın da bunu niye yayınlamış onun üzerinde kimse durmuyor. Yasa dışı dinlemelere her zaman karşı oldum. İki kişinin konuşması sadece hakim tarafından dinlenebilir. Yasal dinlemeler de keşke olmasa, ama başka çare de olmuyor. Basın aslında bunun üzerinde durmalı. Allah'tan bir şey dememişiz. Sadece başkan ve benim değil, kimsenin ki yayınlanmamalı. Dinlemeleri yayınlamakla ilgili 4 bin açılmış dava var'' dedi.


-KAPATMA DAVASI AÇILIRSA...


Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in ''Ergenekon soruşturması'' kapsamında tutuklanmasıyla ilgili bir soruya karşılık Kuzu, yaşananların hoş olmadığını, kimin suçlu olup olmadığının değil, HSYK'nın savcıların yetkilerini almasının kendisini ilgilendirdiğini dile getirerek, kararın çok yanlış olduğunu söyledi.

Kuzu, yaşananların ardından Yargıtay, Danıştay, YARSAV ve Türkiye Barolar Birliğinin HSYK'ya destek verdiğini anımsatarak, sözlerine şöyle devam etti:

''Şimdi böylesine bir başkaldırıyı doğru bulmuyorum. Bu aslında yargıyı çok yıpratıyor. Benim buradaki derdim yargıyı korumak, bunu samimi söylüyorum. Yargı bu kadar kendini ortaya çıkarmamalı. Yargıdaki siyah bir leke beyazdaki siyah gibi gözükür. O yüzden yargının bağımsızlığı önemli, ama tarafsızlığı da çok önemli. Tarafsızlığını kaybeden bir yargının vereceğe karara da herkes şüpheyle bakar.''

Başsavcı Cihaner'in tutuklanmasıyla ilgili davanın Yargıtay'ın önüne gelebileceğine işaret eden Kuzu, şöyle konuştu:

''Peki bu davaya nasıl bakacaklar? Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı'na haksızlık yapılmıştır derseniz, bu yargıya nasıl bakacaksınız?

Zaten bütün bu planlar, projeler, başkaldırılar, organlar arası ihtilaf olduğu kavgalarının yansıtılmasının arkasında AK Parti'nin kapatılma davası var. Allah'ın bildiğini kuldan mı saklayacağız? Dava açarsa ne olur, biz de seçime gideriz. Başka da çare yok. Kararı vatandaş verecek. Daha önceki yaptığımız gibi 800 sayfalık savunma yapacak değiliz. O yüzden dava anlamsız. Yargıyla alakalı olarak son dönemlerde yapılanlara bakın. Her şeyin hesabı bizden soruluyor, ne güzel. Nasıl bir şeyse, bunu da anlamakta zorlanıyorum.''

Burhan Kuzu, belediye ziyaretinin ardından Çorum Valisi Mustafa Toprak'ı ziyaret etti. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler