YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kuzu'dan muhalefet gönderme
Kuzu'dan muhalefet gönderme
06 Eylül 2010 23:45
Anayasa Komisyonu Başkanı Kuzu, Türkiye'de ızdırap çektirilerek anayasa değiştirildini söyledi. Kuzu, ayrıca muhalefet liderlerine 'çapsız' diyerek eleştiride bulundu.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, anayasanın Türkiye'de ızdırap çektirilerek değiştirildiğini belirterek, ''Bizim elimizde başka çare yok. Türkiye'de sivil kıyafetli, görünmez rütbeli orgeneraller var. Asıl ızdırap bundan kaynaklanıyor''dedi.

Kuzu, Hukukçular Derneğinin Topkapı Kültür Parkı, Panorama 1453 Tarih Müzesi ve Topkapı Sosyal Tesisleri'nde düzenlediği iftar yemeğine katıldı.

İftarın ardından konuşma yapan Burhan Kuzu, muhalefet partilerine defalarca anayasa metnini birlikte yazmak için teklifte bulunduklarını, ancak ''AK Parti ile anayasa yapmayacakları'' yönünde cevaplar aldıklarını söyledi.

Kuzu, anayasa paketinin hazırlanma sürecini en iyi bilen kişilerden biri olduğunu vurgulayarak, ''Muhalefet partisi, 'AK Parti tek başına bu anayasayı yaptı, önümüze koydu' diyor. Bu yapılan büyük bir haksızlıktır'' dedi.

Türkiye'nin bu süreçte en zorlandığı konunun bilgi kirliliği olduğunu belirten Kuzu, ''Çapsız liderlerle bu işler yürümüyor. Anamuhalefet partisinin lideri kürsüye çıktığı zaman aklına ne gelirse konuşuyor. Uçan kargayı, kaçan kediyi görse ondan bahsediyor. Düpedüz iftira atıyor. Türkiye için bu şekilde bir ana muhalefet anlayışını üzülerek izliyoruz'' diye konuştu.

Türkiye'de yargının ''kast modeli'' ile çalıştığını öne süren Kuzu, ''Egemenlik milletindir ancak yasama, yürütme ve yargı bu hakkı kullanır. Yasama ve yürütme hesap veriyor ama yargı vermiyor. Davul bizim sırtımızda, tokmak onların elinde. 'Bu davul neden böyle çalıyor' diye bizden hesap soruluyor, sanki davula vuran biziz'' şeklinde konuştu.

Yargının tarafsızlığını kaybedip siyasallaşmasının bu kuruma olan güveni azalttığını ifade eden Kuzu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Yargıya güveni tazelemeden, bir şeyleri düzeltemeyiz. Adalete güvenin olmadığı bir yerde huzur bulamazsınız. Yıllardır ortada, ''Ordu artı yüksek yargı eşittir iktidar'' formülü şeklinde bir tablo var. Ordu artık bundan bıktı ve kenara çekildi. Yüksek yargı bugün ordunun hükümetleri engelleme görevini kendisi yapmaya çalışıyor. Hal böyle olunca CHP'nin tedirginliğini anlıyoruz. Ama diğer partilerin tedirginliğini anlamıyoruz.

Demek ki, 'hayır'cı cephenin arkasında birtakım yönlendirici odaklar var. Demirel ve Özal yargıdan çok çekti ama mücadele edip anayasayı düzeltme ihtiyacına cevap veremediler. Yargının anayasa değişikliği çerçevesinde, hukuk içine çekilip hesap vermesi gerekmektedir. Bu metin, işte bunları getirecektir. Bu metin geçerse Türkiye demokrasi yolunda önemli bir adım atacaktır, eğer geçemezse Ergenekon gibi yapılar artmaya devam edecektir.''

Hukukçular Derneği Başkanı avukat Cahit Özkan da, Türkiye'nin tarihinin en büyük değişim ve dönüşüm sürecinden geçtiğinin altını çizerek, hukuk devleti ve demokratikleşme adına olumlu gelişmeler yaşandığını belirtti.

Özkan, ''Bu anayasa paketi ile hukuk tarihimizde, anayasal demokrasiden demokratik anayasaya geçiş sürecinin ilk adımları oluşturulmaktadır'' şeklinde konuştu. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler