YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kuzu'dan 'kapatma' resti
Kuzu: Eğer kapatma davası açılırsa bir savunma yazma gayretine girmeyiz. Yeni bir davayla uğraşacak halimiz yok. Vatandaşa gideriz. Kararı kendisiz verir.
Kuzu'dan 'kapatma' resti
23 Şubat 2010 / 19:53 Güncelleme: 23 Şubat 2010 / 19:58

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, yargıda başlatılan ayaklanma hareketinin hedefinin AK Parti için yeni bir kapatma davası açılması olduğunu öne sürerek, "Eğer böyle bir dava açılırsa bir savunma yazma gayretine girmeyiz. Yeni bir davayla uğraşacak halimiz yok. Vatandaşa gideriz. Kararı kendisi verir" dedi. 

Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, yargıda yaşanan krize ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'de yaşanan gelişmelerin, kendilerini yargı reformu yapmaya zorladığına işaret eden Kuzu, muhalefetin buna sıcak bakması halinde sorun yaşanmayacağını, destek olmazsa referanduma gitmek zorunda kalacaklarını söyledi. Referandumun da toplumda yeni bir gerilime, kamplaşmaya ve yeni masrafa neden olabileceğini belirten Kuzu, "Çok da yapmak istemeyiz ama mecbur kalınacak gibi görülüyor" dedi. Bir yerde bir dava açıldığını, yargının bunu kendi içinde düzelttiğini ama işin o noktada kalmadığını anlatan Kuzu şöyle konuştu: "Yargıda bir ayaklanma hareketi başlıyor. Belli ki önceden planlanmış. Bunun hedefi de AK Parti için yeni bir kapatma davası hazırlığıdır. Eğer böyle bir dava açılırsa biz savunma yazma gayretine girmeyiz. Daha önceki kapatma davasında tarihe not düşmek adına, Anayasa Mahkemesi'ne, kurumlara saygımız adına savunma yazmak durumunda kaldık. Yeni bir davayla uğraşacak halimiz yok. Vatandaşa gideriz. Kararı kendisi verir. Bu bir şantaj değil, benim kendi kanaatim. Partinin organları neye karar verir bilmiyorum ama böyle olacağını düşünüyorum. Aklın yolu bir."  

Kuzu, Türkiye'yi erken seçime götürmek için kurumlar arası çatışma görüntüsü verilmek istendiğini öne sürerek, AK Parti'nin gündeminde erken seçim olmadığını bildirdi. Ancak bir kapatma davası açılması halinde bunun gündeme gelebileceğini belirten Kuzu, "Bir dava durumu olursa artık niyetleri belli olmuş demektir. İktidarın asli sahibi olan Türk milletine gideriz ve devam mı tamam mı belli olur. Onların niyeti o. İktidarın dışındaki bütün kesimler, yargı da işin içine girdi, basının belli bölümü danışıklı bir şekilde bu kampanyayı başlattılar. Biz bu oyuna gelmeyeceğiz" şeklinde konuştu. İHA

Öyle mi sizce?
 // Tuğrul Karakurum
Yeni bir istismar politikası mı geliştirmek istiyor AKP? Geçen seçimlerde bu çok iyi tuttu.. Tabi beceriksiz muhalefetin de bunda büyük payı var.. AKP nin ayak oyunlarına artık necip Türk milleti aldanmayacaktır.....
23 Şubat 2010 21:26
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler