YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurultaydan sonra MHP tüzüğünde hangi değişiklikler olacak?
Celal Kazdağlı, kongrede değişen maddeleri ve tartışmalı MHP kurultayını önemli yönleriyle değerlendirdi ve kurultayın yasal olmayan, tartışılması gereken bir çok noktayı da beraberinde getirdiğini ifade etti.
Kurultaydan sonra MHP tüzüğünde hangi değişiklikler olacak?
21 Haziran 2016 / 05:21 Güncelleme: 21 Haziran 2016 / 06:45

Kanal A'da yayınlanan Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan'ın moderatörlüğünü yaptığı 'Sivil Düşünce' programının daimi konukları gazeteci-yazar Celal Kazdağlı ve Tamer Korkmaz, MHP kurultayında değişen tüzük maddelerinin değerlendirmesinde bulundular.

İşte Celal Kazdağlı'nın değerlendirmelerinden önemli satırbaşları:

MUHALİFLERİN KURULTAYI YASAL OLARAK KABUL EDİLEMEZ!

MHP'li muhalifler olağanüstü kongrelerde seçim yapılamaz hükmünün değişmesi için çağrı heyeti oluşturuldu ve kurultaya gidildi. Kurultayda ise 13 madde daha değiştirdiler. 

Bu maddelerden biri genel başkan olma vasıflarını tasnif eden madde. Bu maddede ülkücü özellikleri öne çıkan, doktrini bilen bir başkan tanımını kaldırmak istediler. Yani dışarıdan gelen birisi aday olabilir. Bunun dışında disiplinle ilgili maddeler kaldırılıyor ve bir boşluk doğuyor. Merkez yönetim kurulu bundan sonra il yönetimini görevden alamayacak.

Bir il yönetimi başka bir partiyi desteklese örneğin görevden alma yetkisini de kaldırıyor düzenleme. 

Yeni düzenlemeyle yine üyeyi atma diye bir hak yok. Kimin üye olacağına dair ise hiçbir açıklama yok. Örneğin paralel yapıdan biri MHP'ye üye oldu, üyeliklerini alamıyorsunuz. Giren üyeler rahatlıkla partiyi ele geçirebilme riskleri var. Dolayısıyla MHP'yi yönetilemez, kendi iç disiplinini kuramaz bir hale getirmeye çalışıyorlar. Diğer adayların ise bu değişen ve planda olmayan maddelerden haberi yok. 

Oylama sistemi de değişik. Aceleci bir şekilde oylama yapılıyor. Oy çokluğuyla denilip hemen kabul ediliyor. Hiçbir sistematiği olmadan, yalnızca olağanüstü kongrede seçim yapılabilir hükmünü değiştirmek için başvurmuşken diğer maddeleri de değiştirmesi kurallara da aykırıdır. 

Kongrenin, genel merkez mahkemeye gitmeyeceğini açıkladı kurumsal bir yapı olarak. Bireysel olarak mahkemeye gidebilir ama. 

Kongrenin açılması mümkün olmadı. Tüzük diyor ki kongrenin açılışı olabilmesi için, ya MHP genel başkanı olacak, ya genel başkanın yardımcısı olacak ya da atadığı birisi kongreyi açacak. Dolayısıyla kongre açılmadı.

Kongre bitti, kararlar alındı. Kararları yargıtaya götürme yetkisi olan genel merkez. Genel merkez de götürmeyeceğine göre yargıtay kabul etmeyecektir. 

Kongreye gitmek durumunda Meral Akşener ve diğer aday adayları bu kongreye gidilmesinden yana tavır aldılar ve mecburen kongre dediler. 

KONGRENİN MAĞLUBU AKŞENER GALİBİ İSE MHP'DİR

1) Bu kongre yasal değildir. Çünkü çağrı heyeti kongre yapamaz kongreye davet eder genel merkez yapar.

2) Bu kongre salonunun parasını kim ödedi. Bir parti adına başkası para harcıyor. Bu yasal değildir. MHP adına parayı kim harcıyor. Hesabının verilmesi gerekiyor. 

3) Onlar da biliyor ki bu kongrenin bir hükmü yoktur. 10 Temmuz'da yapılacak kongrede tüzük değişikliği yapılacak ve kongre tamamlanacak. 

Bu kongre MHP'yi ele geçirmek isteyenlerin daha MHP'ye yaklaşmadan yenilmesidir. Aynı zamanda MHP tabanının hareketlenmesidir. 

Sonuç olarak kongrenin mağlubu Meral Akşener, galibi MHP ve ülkücülerdir. MHP ve ülkücüler dışarıdan gelen bu gücü bertaraf etmişlerdir. 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler