YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurultay sonrası ilk demeç...
Kurultay sonrası ilk demeç...
28 Şubat 2012 11:04
Üst üste iki kurultay yapan ve bu kurultaylardan galip çıkan isim CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kurultay sonrası ilk kez konuştuç Merak edilenleri yanıtladı... İşte Kılıçdaroğlu'nun demeci...

Mustafa Mutlu’ya yeni CHP’nin hedeflerini anlatan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, delegelere SMS’lerle mesaj yolladı. Kılıçdaroğlu, mesajlarında “Sıra hiç, ama hiçbir kimseyi ötekileştirmeden el ele, omuz omuza vererek ve daha çok çalışarak partimizi iktidara taşımaya geldi” dedi.

Kurultaydan zaferle çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Parti programının yeniden yazılması için talimat verdim. Kısa ve net hedefleri olan bir program hazırlayacağız. İkinci önemli hedefimiz haziran ayındaki olağan kurultay ile 2014 ilkbaharındaki yerel seçimlere hazırlanmak” dedi.

ARKA arkaya yapılan iki olağanüstü kurultaydan zaferle çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bundan sonraki ilk hedeflerinin CHP’yi hak ettiği bir programa kavuşturmak olduğunu söyledi. Kurultay zaferleri sonrasındaki ilk özel demecini VATAN’a veren Kemal Kılıçdaroğlu, kurultay sürecini ve bundan sonraki hedeflerini anlattı. “Partinin programının yeninden yazılması için talimat verdim” diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Çok başarılı bir kurultay sürecini geride bıraktık. Şu anda iki kurultaydan da huzur içinde çıkmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bu kurultaylar bir kez daha bana CHP kurultay delegesinin ne kadar bilinçli, saygın ve sağduyulu olduğunu gösterdi. CHP layık olduğu tüzüğe kavuştu. Şimdi sıra layık olduğumuz parti programına kavuşmaya geldi. 350- 400 sayfalık parti programı olmaz. Talimat verdim arkadaşlarımız parti programını yeniden oluşturmak ve yazmak için çalışmalarına başladılar. Almanya’daki SPD’nin, İngiltere’deki İşçi Partisi’nin ve Kuzey Avrupa ülkelerindeki sosyalist partilerin programlarını getirdik. Şimdi hepsini inceliyoruz. Çok daha kısa ve çok daha net hedefleri olan bir parti programı hazırlayacağız. Bu çalışma tahminen bir yılımızı alacak. Gelecek yıl bu zamanlarda Türkiye’deki entelektüellerin önüne yeni parti program taslağını koymuş olacağız. Örgütümüzün, üniversiteler başta olmak üzere toplumun görüşlerini toplayıp dikkate alacağız.”

Hedef yerel seçimler

Kılıçdaroğlu parti programının yeniden yazılması dışındaki en önemli hedeflerinin bu yılın haziranında yapılacak olan olağan kurultaya ve 2014 ilkbaharındaki yerel seçimlere hazırlanmak olduğunu belirterek şunları söyledi: “Hazirandaki olağan kurultaya yeni tüzüğümüzle en iyi şekilde hazırlanmaya çalışacağız. Örgütümüzün iradesinin çarşaf liste ile merkez yönetimine de yansımasını sağlayacağız. Hiçbir arkadaşımızı dışlamayacağız. Örgüt kimi isterse onu seçecek. Bundan sonra partideki en önemli güç örgütümüz olacaktır.”

Yerel seçimlerde halkın sevdiği, güven duyduğu, itibar ettiği adayları göstermeye çalışacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Halen görev yapmakta olan ve halkın teveccühünü kazanan belediye başkanlarımızla birlikte olmaya devam edeceğiz. Yerel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nin gerçek gücünü tüm Türkiye’ye göstereceğiz. Bu artık benim ve partimin en öncelikli meselesidir” dedi.

Baykal ve Sav hakkında

“Kemal Kılıçdaroğlu son iki kurultayda dolaylı olarak karşı karşıya geldiği eski Genel Başkan Deniz Baykal ve eski Genel Sekreter Önder Sav’la ilişkilerini yeni dönemde nasıl olacağına ilişkin sorumuzu şöyle yanıtladı: “Gerek sayın Deniz Baykal, gerekse sayın Önder Sav partimiz için hizmet etmiş iki önemli isimdir. Onların bilgi, birikim ve deneyimleri bizim için her zaman önemlidir. Elbette bundan yararlanmaya devam edeceğiz.”

Kimseye telefon açmadım

İlk kurultayda 1 saat konuşan CHP lideri, dün 11 dakikalık bir konuşma yaptı. CHP lideri, “Hiçbir delegeye telefon açmadım. Telefon açıp ‘şöyle oyunu kullan veya böyle yap’, demedim. Onları özgür iradeleriyle baş başa bıraktım. CHP çağdaş bir sosyal demokrat parti olacaktır. Geçmiş tüzüğü ben yapmadım, geçmiş tüzüğün altında benim imzam yok, ama biz geçmişe değil geçmişten ders alarak geleceğe bakacağız. Hedefimiz gelecek. Hedefimiz CHP’nin iktidar olması için çalışmak. Yolumuz açık olsun.”

Gök yuhalandı

Muhalifler adına söz alan İsa Gök kürsüye çıkarken hem yuhalandı hem de salonda büyük bir uğultu oluştu. Gök, konuşmasına Kılıçdaroğlu’nu eleştirerek başladı. Kılıçdaroğlu’nun konuşmalarında yalnızca “Mustafa Kemal” dediğini ifade eden Gök, “Atatürk soyadı özel bir kanunla verilmiştir. Ben, Genel Başkan’a “Kemal’ dersem saygısızlık olur, “Altan” dersem, “Deniz” dersem saygısızlık olur. Tüm konuşmalarınızda “Mustafa Kemal’ diyorsunuz. Bu benim naçizane istirhamım, lütfen “Mustafa Kemal Atatürk’ deyin” dedi. Gök konuşmasını tamamladığında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da alkışladı.

CHP’nin yeni tüzüğü siyaseti kadına açıyor

ANKARA - CHP’nin yeni tüzüğü 1 Mart Perşembe günü yürürlüğe girecek. Düzenlemelerden bazıları şöyle:

- MYK kararıyla üyeliği düzenleyen 12. madde yeniden düzenlendi. Başka bir parti mensubu veya bağımsız olarak TBMM üyeliği ile belediye başkanlığı yapmış ve yapmakta olanların; sendikalar, meslek odaları başta olmak üzere, örgütlenmiş kurum, kuruluş ve etkin sivil toplum örgütlerinin üst düzey yöneticilerinin; ülkeye önemli bilimsel, siyasal, sosyal, kültürel, sanatsal, ekonomik ve sportif hizmeti geçenlerin genel başkanca önerilen kişiler” MYK kararıyla üye olabilecek. Bu şekilde üyeliğe kabul edilenler üç ay süreyle parti kurulları seçiminde oy kullanma hakkı olmayacak. Muhaliflerin istediği 3 ay oy kullanmama düzenlemesi tüzüğe girmiş oldu.

- İl yönetim kurulu, nüfusu 1 milyona kadar olan illerde il başkanı ile 20 üyeden, nüfusu 1 milyon ile 2 milyon arasında olan illerde 24 üyeden, 2-4 milyon arasındaki illerde 30 üyeden, nüfusu 10 milyonu aşan illerde ise 40 üyeden oluşacak.

- PM üye sayısı 80’den 60’a inerken MYK, yine genel başkan tarafından belirlenecek.

- Olağanüstü kurultay istekleriyle ilgili olarak “Birden fazla çağrının bulunması halinde, genel başkan bu çağrıları birleştirebilir” düzenlemesi eklendi. Ancak birleştirilen kurultayda tüm gündemler ayrı ayrı görüşülecek.

- Kurultayda organ seçimlerinde kural çarşaf liste olacak. Ancak delegelerin onda birinin önerisi ve kurultaya katılan üyelerin salt çoğunluğuyla blok liste ile seçim yapılabilecek. Genel başkan adaylığı için delege tam sayısının en az yüzde 10’unun önerisi yeterli olacak. Muhaliflerin talebi karşılanmış oldu.

- Partiyle üyelik bağı devam etmek kaydıyla genel başkanlık, genel başkan yardımcılığı, genel sekreterlik, TBMM Başkanlığı, başbakanlık, bakanlık ve TBMM Başkanvekilliği yapmış olanlar parti onur kurulu üyesi olacak.

- Kadın ve gençlik kurultayları her yıl en az bir defa toplanacak. Partinin katıldığı milletvekili genel seçimlerinde merkez yoklaması yoluyla belirlenecek adayların belirlenmesinde, PM seçiminde il, ilçe, belde yönetim organlarının seçiminde, il genel meclisi ve belediye meclisi üyelikleri için adayların belirlenmesinde, kongre ve kurultay delegesi seçimlerinde en az yüzde 33 cinsiyet kotası uygulanacak. Gençlik kotası yüzde 10 olacak. MYK toplantılarına kadın ve gençlik kolları başkanları da katılacak.

- Milletvekili adaylarının belirlenmesinde önseçim veya aday yoklaması öncelikli yöntemler olacak. Aday saptamada hangi seçim çevresinde hangi yöntemin uygulanacağına PM karar verecek. Merkez yoklaması yöntemi uygulanarak belirlenecek adayların toplam sayısı partinin gösterdiği milletvekili adaylarının yüzde 15’inden fazla olamayacak. Muhalifler ön seçim talep ediyordu.

- Taslağa, partinin aldığı Hazine yardımının yüzde 40’ının zorunlu harcamalar, seçmen sayısı, alınan oylar ve merkezi bütçe durumu göz önünde bulundurularak il ve ilçe örgütlerine gönderilmesi eklendi.

- Parti programı ve tüzüğünün değiştirilmesine yönelik önerilerin kabul edilmesi için karar yeter sayısı kurultay üye tamsayısının salt çoğunluğu oluyor. Muhalifler, tüzük değişikliklerinin katılanların salt çoğunluğuyla gerçekleşmesini istiyor.

- İl ve ilçe yönetim kurulu üyelerinin sayısı, üye tamsayısının üçte ikisinin altına inerse ya da asıl üyeliklerde aynı gün içinde yarıdan fazla boşalma olursa kurul düşecek. Böylece 1 yönetici bile istifa ederse düşen yönetim görüntüsünde ortadan kalacak. Oyu düşen örgüt görevden alınabilecek.

Muhaliflerin hangi talepleri karşılanmadı?

39. MADDE: MYK’nın 14 kişiden oluşması ve PM tarafından gizli oylama ile seçilmesi isteniyordu.

49. MADDE: Olağanüstü kongrelerde seçim yapılmayacağı düzenlemesinin kaldırılması isteniyordu.

54. MADDE: Olağanüstü kurultay gündeminin isteyenlerce düzenlenmesi ve imza verenlerin gündeminin dışına çıkılmaması isteniyordu.

61. MADDE: Yerel seçim adaylarının da ön seçimle belirlenmesi isteniyordu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler