YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurtulmuş'tan Osmanlıca'ya karşı çıkanlara anlamlı cevap
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Bu millet, bundan 100 sene evvel yaşayanların bildiği ve yazdığı dili niçin yazmasın ve okumasın. Niçin kütüphanelerdeki eski yazılarla yazılmış kitaplarımızı okuyamayalım" dedi.
Kurtulmuş'tan Osmanlıca'ya karşı çıkanlara anlamlı cevap
13 Aralık 2014 / 16:55 Güncelleme: 13 Aralık 2014 / 17:09

Kurtulmuş, Osmanlıca'nın sadece saray dili değil, Kapalıçarşı'nın, Üsküdar'ın, Anadolu topraklarının, halkın kullandığı dil olduğunu belirterek, "Bu millet, bundan 100 sene evvel yaşayanların bildiği ve yazdığı dili niçin yazmasın ve okumasın.  Niçin kütüphanelerdeki eski yazılarla yazılmış kitaplarımızı okuyamayalım " dedi. 

"Osmanlıca Mustafa Kemal Atatürk'ün eğitim aldığı dildir"

Türkiye'yi artık Osmanlı'yı da Selçuklu'yu da bu milletin tarihi kökleri olarak gören bir anlayışın yönettiğini ifade eden Kurtulmuş, Osmanlıca tartışmasına ilişkin şu görüşleri dile getirdi:

"Sanki Osmanlıca deyince Çinceden bahsediyoruz. Osmanlıca dediğiniz zaman hiç bize ait olmayan kültürden, bir dilden bahsediliyor zannediyorlar. Osmanlıca Yunus Emre'nin, Namık Kemal'in kullandığı dildir. Mustafa Kemal Atatürk'ün eğitim aldığı, notlarını aldığı dildir.

Osmanlıca bu konuştuğumuz dildir. Osmanlıca konuştuğumuz Türkçe'nin daha önce kullandığımız alfabeyle kaleme alınmış şeklidir. Birileri de diyor ki; Osmanlıca sadece saray dilidir. Değil. Osmanlıca, Kapalıçarşı'nın diliydi, Üsküdar'ın diliydi, Anadolu topraklarının diliydi. Osmanlıca Osmanlı halklarının kullandığı dildi.

Bugünlerde de eski Türkiye'nin adamları, Osmanlıca'nın tartışılmasına dahi razı olmuyor, bundan bile rahatsızlık duyuyor. Bu millet, bundan 100 sene evvel yaşayanların bildiği ve yazdığı dili niçin yazmasın ve okumasın  Niçin kütüphanelerdeki eski yazılarla yazılmış kitaplarımızı okuyamayalım " 

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan ve diğer yetkililerle kurdele keserek, Üsküdar Gençlik Akademisi'nin açılışını gerçekleştirdi.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Kurtulmuş ve Bilal Erdoğan'a çeşitli hediyeler takdim etti.

Kurtulmuş, Bilal Erdoğan ve diğer yetkililer, daha sonra merkezi gezdi.

Bu arada Bilal Erdoğan, tören alanından ayrılacağı sırada, ağladığını gören Abdulkerim Fazlıoğlu isimli çocukla ilgilendi.

Çocuğa neden ağladığını soran Bilal Erdoğan, çocuğun, bilgisayar isteğini öğrendiğinde, Belediye Başkanı Türkmen'e bunu iletti. Türkmen de pazartesi günü çocuğa bilgisayar verileceğini söyledi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler