YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurtulmuş'tan CHP'ye eleştiri
Kurtulmuş'tan CHP'ye eleştiri
21 Ocak 2012 15:04
CHP'nin katsayı uygulaması için Danıştay'a başvurusuna bir eleştiri de HAS Parti Gneel Başkanı numan Kurtulmuş'tan geldi...

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, CHP'nin katsayı uygulaması için Danıştay'a başvurusu üzerine, ''CHP bu statükocu tavırlarından ve meslek lisesi öğrencileri üzerinden siyaset yapmaktan vazgeçsin'' dedi.

 Kurtulmuş, Şanlıurfa'da Devlet Su İşleri Misafirhanesinde düzenlenen toplantıda, Türkiye'nin temel sorunlarının iktidar ve muhalefet partileri arasında polemik konusu yapılarak, daha sonra unutturulduğunu savundu.

Bu sorunların unutturulmaması için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini dile getiren Kurtulmuş, Türkiye'deki siyasi anlayışın değişmesi gerektiğini, son dönemde bazı değişikliklerin olduğunu ancak bunların da yetersiz kaldığını ifade etti.

Kurtulmuş, 12 Eylül ve 28 Şubat süreciyle Türkiye'nin toplumsal dokusunun değiştirildiğini, bu yapıyı değiştiren sistemin değişmediği sürece ''Türkiye'de halkın egemen olduğu bir sistemin kurulmasının mümkün olmadığı''na inandığını kaydetti.

Türkiye'nin topyekun değiştirilmiş bir anayasaya ihtiyacı olduğuna değinen Kurtulmuş, şöyle devam etti:

''Milletten ilk olarak anayasa yapsın diye destek alan 10 yıllık iktidar, maalesef bu anayasayı yapma konusunda çok geç kalmıştır. Bu statükonun değişmesini istemeyen CHP ve MHP, bu süreci hep tıkayacak ve iktidar partisinin önünü keserek, çelme takmaya çalışacaklar. Onların baştan beri görevi bu. Biz de parti olarak, (atman gereken adımları niye atmıyorsun) diyoruz''


-''Arap baharı''-


Konuşmasında ''Arap baharı'' ve yaşanan sürece değinen Numan Kurtulmuş, bunun ortaya çıkışında Tunus, Suriye ve Yemen gibi ülkelerin iç dinamikleri ile halklarının taleplerinin bulunduğunu ancak bölgesel ve küresel politikaların da etkili olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

''ABD'nin ve müttefiklerinin, Büyük Ortadoğu Projesi çerçevesinde bölgedeki eski aktörlerin değiştirilmesinde, Zeynelabidin bin Ali'den, Kaddafi'ye kadar bunların hepsi batıyla bir türlü düşman gibi görünse de perde arkasında ilişkilerini çok iyi yürüten insanlar. Ama artık yeni sistem bu aktörlerin devam etmesini mümkün kılmadığı için onların da destekleriyle bölgenin politik aktörleri değiştiriliyor.''


-''Suriye'deki iç karışıklık''-


Kurtulmuş, Suriye'deki iç karışıklıklara da değinerek, özellikle Türkiye'nin sınır illeri açısından o ülkedeki karışıklıkların burayı etkilediğini ifade etti.

Sınırındaki Şanlıurfa, Gaziantep ve Hatay gibi illerin bu ülkedeki karışıklıktan olumsuz etkilenebileceğini belirten Kurtulmuş, şöyle devam etti:

''Suriye'deki olaylar sınır iller için çok önemli. Çünkü burada akrabaları olanlar var. İç içe geçmiş iki millet, köyler arasında akrabalıklar var. Köylerin yarısı orada, yarısı burada. Maalesef bu bölgede çıkacak ve Türkiye'nin de müdahil olacağı büyük bir çatışma tablosu, bölgede topyekun bir mezhep kavgasının çıkmasına neden olabilir. Batı adına bu karışıklıklara müdahil olmamalıyız. Suriye'de son derece insan hakları ihlalleri, tecavüzler, kasti adam öldürme ve kaçırmalar var. Bir Arap atasözü der ki 'Kan yere düştüğü zaman, akıl ortadan kalkar'. Suriye'deki iç mücadelede akıl ortadan kalkma noktasındadır. Herkes birbirine girmiş, bunun önlenmesi gerekir. Türkiye, İran, Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatından oluşan bir gözlemciler heyeti, Suriye'de barışı sağlamak için görev yapmalıdır. Ama yetkilendirilmiş bir heyet. Suriye'deki bütün toplumsal kesimlerin demokratik sürece katılması için bu izleme komitesi, bu süreci izlemelidir. Suriye, barışı bugün ilan edip, nasıl rejim kuracağına da kendi halkı karar vermelidir.''

Suriye ile Türkiye arasındaki tansiyonun bugünlerde arttığını ancak buna rağmen Türkiye'nin Suriye sınırındaki mayınları temizlemesi gerektiğini anlatan Kurtulmuş, ''Bir an evvel Suriye sınırındaki bu mayınlı arazileri temizleyin. Bırakın Suriye sınırını kapatsın, siz açın. Bu bölgedeki mayınlı arazileri organik tarım yapılması için halka dağıtın, zaten hazine arazileridir, Burada bölge halkı hem ekonomik olarak istifade etsin hem de bölge barışına çok ciddi bir şekilde sembolik olarak katkıda bulunalım. Türkiye - Suriye arasındaki sorunların kalıcı olarak çözülmesi için bu adımlar atılmalıdır'' diye konuştu.


-''CHP'nin katsayı uygulaması için Danıştay'a başvurusu''-


Bir gazetecinin, CHP'nin katsayı uygulaması için Danıştay'a başvurusuna ilişkin sorusu üzerine HAS Parti Genel Başkanı Kurtulmuş, şunları kaydetti:

''Maalesef tipik bir statükocu CHP davranışıyla daha karşı karşıyayız. 16-17 yaşındaki çocuklar üzerinden siyaset yapmaktan bıkmadınız mı  Hala bunun üzerinde siyaset yapmaya 2012 yılında devam mı edeceksiniz  Bu memleketin çocuklarını eşit bir yarışın içine soksanız bundan CHP'ye nasıl bir zarar gelir ya da bu millete ne zarar gelir. Herhangi bir meslek lisesi mezunu zaten üniversiteye girebilecekse, aynı sorularla muhatap olacak. Siz buyurun yarışa girin ama meslek lisesi mezunlarına diyorsunuz ki, senin ayağına da bir pranga koyacağız, sen onlarla koşacaksın. Katsayı demek, bu demektir, en basit tabirle insafsızlık ve adaletsizliktir.

Cumhuriyet Halk Partisi'ne tavsiyem, CHP statükocu bir parti görüşünü aşmadığı sürece, bu millet bu partiye hiçbir zaman itibar etmeyecektir. Bütün partiler kapatılsa sadece CHP seçime girse bu millet bu partiye en fazla yüzde 25 oy verir. Neden milletle ilgili, milletin derdi ne varsa, orada CHP karşısına dikiliyor. CHP bu statükocu tavırlarından ve meslek lisesi öğrencileri üzerinden siyaset yapmaktan vazgeçsin. Yazıktır bu mantıkla siyaset yapılmaz, bunun değiştirilmesi lazım. Halkın çocuklarının önünü açacak konularda, adında 'halk' olan Cumhuriyet Halk Partisinin öncülük etmesi lazım.'' (AA)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler