YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurtulmuş: Vize serbestisi konusunda yükümlülükler yerine getirildi
Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin vize serbestisi konusunda üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirdiği açıkladı.
Kurtulmuş: Vize serbestisi konusunda yükümlülükler yerine getirildi
27 Haziran 2016 / 11:09 Güncelleme: 27 Haziran 2016 / 13:39

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yaptı.

İşte Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları:

İSRAİL İLE GÖRŞMELER BELLİ BİR NOKTAYA GELDİ

Bu çerçevede 26 Haziran'da görüşmede belli bir noktaya gelinmiştir. Bugün saat 13.00'te her iki başbakanın eşzamanlı açıklamasıyla dünyaya duyurulacaktır.

RUSYA İLE İLİŞKİLERDE YUMUŞAMA TRENDİ HIZLANIYOR

Yumuşama trendinin hızlandığını görüyoruz. Rusya tarafından ilişkilerin normalleşmesi konusunda göstergelerin ortaya çıktığını görüyoruz. Türk vatandaşlarına çalışma izninin yeniden verilmesini bu çerçevede görebiliriz.

AVRUPA'NIN İSLAM KARŞITLIĞI KONUSUNDA DÜŞÜNMESİ LAZIM

AB'nin üzerinde düşünmesi gereken önemli konulardan birisi, bu karara zemin oluşturan ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtlığı konusunda Avrupa'nın ciddi bir şekilde düşünmesi gerekiyor. İngiliz siyasetiyle ilgili değil, AB'nin geleceğiyle ilgili önemli bir konudur.

AB'NİN ORTAK BİR ORDUSU OLMAZSA DAĞILACAĞINI SÖYLEMİŞTİK

Yıllar önce bu tehlikeyi gündeme getirmiştik. Dünyadaki en önemli ve en başarılı entegrasyon çabası AB'dir. Avrupa Birliği devlet mekanizmanlarına sahiptir. Ama bu birliği kendi içerisinde ortak bir ordusu olması mümkün olmazsa, AB'nin dağılacağını söylemiştik. Avrupa Birliği'nin Ukrayna krizini çözememesi, AB'nin sorun çözme kabiliyetinin zayıfladığının göstergesiydi. 

VİZE SERBESTİSİ KONUSUNDA YÜKÜMLÜLÜKLER YERİNE GETİRİLDİ

Türkiye'nin vize serbestisi konusunda üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirdiği, kalan beş yükümlülüğün nasıl yerine getireceği ile ilgili de samimi olarak niyetini ortaya koyduğu açıktır. Bu çerçevede, Avrupa Birliği'nin özellikle bu son gelişme karşısında, Türkiye'ye karşı çok daha duyarlı davranmasının, Avrupa Birliği'nin menfaatlerine olduğunu ifade etmek isterim.

Özellikle vize serbestisi konusunda mutabık kalınmış adımların atılması için sürecin başlamasını talep ve temenni ediyoruz.

Hem vize serbestisi konusundaki beklentilerimizin son derece açık ve anlaşılır olduğunu ifade etmek istiyorum hem de bu çerçevede Türkiye'nin geri kabul anlaşmasının yükümlülüklerine riayet eden bir ülke olduğunun bir kere daha altını çizmek istiyorum.

YABANCI YATIRIMCILAR İÇİN OTURMA HAKKI

Türkiye'ye yapılacak yatırımlar için yabancılara oturma hakkı verilmesi de gündeme geldi. Belli miktarda sermaye yatırımı yapanlar, kaynağı belli olan paraların Türkiye ekonomisinin canlanmasına katkıda bulunanlar, gayrimenkul satın alanlar, işyeri kuranlar ve istihdam oluşturanlar, iki yıl bankada parasını tutanlar, 5 yıl boyunca devlet tahvili alanlara oturma izni ve vatandaşlık hakkıyla ilgili yasal düzenlemeleri yapıyoruz. 

TÜRKİYE'NİN GÜMRÜK BİRLİĞİNİ YENİDEN GÖZDEN GEÇİRMESİ ZARURİDİR

Türkiye, Avrupa Birliği tam üyesi olmadan Gümrük Birliğine girmekle, gerçekten önemli kayıpların içerisine düştü. Maddi anlamda Türkiye'nin önemli kayıpları oldu. Arkasından bir de Avrupa Birliği ile ABD arasındaki TTIP Anlaşmasının (Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması) yürürlüğe girmesiyle, Türkiye'nin mevcut durumuyla beraber çok daha ciddi kayıplarla karşı karşıya kalma ihtimali olduğunu biliyoruz.

Dolayısıyla Türkiye'nin özellikle Avrupa'daki yeni gelişen bu şartlar çerçevesinde, Gümrük Birliğini yeniden gözden geçirmesi, müzakere etmesi zaruridir.

 // Ömer
sen ne zaman; israil Gazze'ye ambargoyu kaldırmalı ve hafifletmeli... diye açıklama yaptın işte o zaman anlaşılmıştı...
27 Haziran 2016 11:40
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler