YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurtulmuş: Üst akıl ekonomi kötüye gidiyor algısı oluşturmaya çalışıyor
Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Türkiye ekonomisi ile ilgili olarak darbeyi planlayan üst aklın, Türkiye ekonomisi kötüye gidiyor algısı oluşturmak için her şeyi yapacağını biliyoruz" dedi.
Kurtulmuş: Üst akıl ekonomi kötüye gidiyor algısı oluşturmaya çalışıyor
26 Eylül 2016 / 13:07 Güncelleme: 26 Eylül 2016 / 14:03

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrası açıklamalarda bulundu. Bakanlar Kurulu'nda Moody's'in değerlendirmesinin gündeme geldiğini ifade eden Kurtulmuş, karara tepki göstererek, kararın siyasi olduğunu ifade etti.

Kurtulmuş, "Türkiye'deki bu hain, bu aşağılık darbe teşebbüsünün etkilerini nasıl ortadan kaldırıyorsak, Türkiye ekonomisi ile ilgili olarak darbeyi planlayan üst aklın, Türkiye ekonomisi kötüye gidiyor algısı oluşturmak için her şeyi yapacağını biliyoruz" dedi.

İşte Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları:

TÜRKİYE'NİN YENİ FASILLAR AÇILMASINDA HİÇBİR TEREDDÜTÜ YOKTUR

Türkiye, AB ile ilave fasıllar açılmasından yanadır. Türkiye'nin bu fasılların açılmasında hiçbir tereddüdü yoktur. Özellikle 23. ve 24. fasıllar, fikir özgürlükleri, ifade özgürlükleri ve medya özgürlükleri konusunda da Türkiye'nin hiçbir şekilde çekineceği, hiçbir şekilde geri adım atmasını gerektirecek bir durum yoktur. Aynen yeni açılan fasıllar gibi, bu fasılların açılmasını da Türkiye olarak istediğimizi, arzu ettiğimizi bir kere daha ifade etmek isteriz.

ÇOK SAYIDA REFORM NİTELİĞİNDEKİ ADIM

Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı, çok teferruatlı olarak Adalet Bakanımız tarafından Bakanlar Kurulu'na sunuldu. İlgili bakan arkadaşlarımız bu hafta içerisinde kendilerini ilgilendiren perspektifle bu teklifle ilgili görüşlerini hazırlayacaklar. Önümüzdeki hafta da bu konu Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılacak. Çok sayıda reform niteliğindeki adım, bu yasa tasarısıyla birlikte de atılacak.

MOODY'S'İN DEĞERLENDİRMESİ SİYASİ İÇERİKLİDİR

Bakanlar Kurulu'nda gündeme gelen konulardan bir tanesi Moody's'in Türkiye'nin kredi notunu indirmesi ve görünümünü de durağana çevirmesidir. Lafı hiç dolandırmadan şunu çok net söylemek isterim; Moody's'in yapmış olduğu bu değerlendirme tamamıyla siyasi içerikli bir değerlendirmedir.

Bu değerlendirmenin zaten metnine de baktığınız zaman birçok noktada siyasi içerikli analizler yer almaktadır. Ancak bizim anlamakta zorluk çektiğimiz husus, 21 Eylül günü Moody's'in analistlerinin yapmış olduğu analizde ortaya koydukları perspektif nasıl oldu da iki gün içinde tam tersi bir noktaya evrildi. Bunun izahında zorlanıyoruz.

KIYAMETİN KOPUŞU OLARAK TELAKKİ ETMEYİZ

Biz herhangi bir derecelendirme kuruluşunun Türkiye ekonomisi ile ilgili ‘Aferin ne güzel gidiyorsunuz’ demesini, her şeyin güllük gülistanlık olduğu anlamına nasıl almadıysak; bugün herhangi bir derecelendirme kuruluşunun Türkiye ekonomisinin görünümünü durağana çevirmesi ve notunu değiştirmesini de hayatın sonu, kıyametin kopuşu olarak telakki etmeyiz.

ÜST AKIL EKONOMİ KÖTÜYE GİDİYOR ALGISI OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYOR

Türkiye'deki bu hain, bu aşağılık darbe teşebbüsünün etkilerini nasıl ortadan kaldırıyorsak, Türkiye ekonomisi ile ilgili olarak darbeyi planlayan üst aklın, Türkiye ekonomisi kötüye gidiyor algısı oluşturmak için her şeyi yapacağını biliyoruz.

Böyle bir açıklamanın, Sayın Cumhurbaşkanımızın ABD ziyaretinde, dış yatırımcılarla geçen olumlu toplantısının ardından açıklanması manidardır. Türkiye üretime devam ediyor, reel ekonomiyi güçlendirmeye devam ediyor.

Türkiye ciddi bir atakla yatırımcıları davete devam ediyor. Bu olumsuz hava da, algı operasyonu da bütünüyle sona erecektir. Biz herhangi bir derecelendirme kuruluşunun Türkiye ekonomisinin notunu düşürmesini de hayatın sonu telakki etmeyiz.

Biz yolumuza devam edeceğiz, darbe girişiminin bütün sonuçlarını ortadan kaldıracağız. Çok daha güçlü bir Türkiye olarak yolumuza devam edeceğiz.

TÜRKİYE SURİYE'NİN BÖLÜNMESİNE MÜSADE ETMEYECEKTİR

Biz orada yaşayan Kürt kardeşlerimizin varlığına karşı değiliz ama bir terör örgütünün, PYD, YPG örgütünün oranın bütününde hakimiyet iddiasıyla orada oluşturacağı bir koridorun, zaten pratik olarak Suriye'nin aynen Irak gibi bölünmesi anlamına geleceğini biliyoruz. Dolayısıyla buna ciddi bir şekilde Türkiye'nin müsamaha etmeyeceği, müdahale edeceği açıktır.

TÜRKİYE SADECE FETÖ'CÜLERLE MÜCADELE ETMİYOR

Türkiye sadece FETÖ'cülerle mücadele etmiyor. 20 Temmuz 2015'ten bu yana eşzamanlı olarak 3 terör örgütüyle mücadele ediyor. Biri PKK, diğeri DAEŞ. FETÖ tuzu biberi oldu. Türkiye terörle mücadelesini savsaklayamaz. Türkiye bütün terör örgütleriyle sonuna kadar mücadele etme durumundadır, bu milli güvenliğin gereğidir. 

YPG GÜÇLERİ MÜNBİÇ'İ BOŞALTIYOR

Özellikle Menbiç'te YPG güçlerinin önemli bir kısmının Fırat'ın doğusuna doğru çekilmekte olduğu, Münbiç'i boşaltmakta olduğunu görüyoruz. Bu da Türkiye için önemli ve olumlu bir gelişmedir.

ADALETLİ DAVRANACAĞIZ

Çok hassas bir süreçten geçiyoruz. Herkesin hassasiyetine riayet ederke bu süreç içerisinde yer almak gerek. 15 Temmuz gecesi hain bir çete, TSK içerisindeki elemanlarını kullanarak hain bir darbe teşebbüsü içerisinde bulundu.

Hedef Türkiye'ydi, hedef dağılma süreciydi. FETÖ'nün işlediği suç Anadolu ve Rumeli topraklarında bulunduğumuz sürecin en ağır suçudur. Adaletli davranacağız. Kimsenin haksız bir tahkikata uğramamasını sağlayacağız. Bir komisyon oluşturuldu. 5-6 somut kriter var. Bu kriterler uygun olarak görevden uzaklaştırılmış mı incelenecek. Dosyalara bakılacak.

ASILSIZ İHBARLARIN DA BİR BEDELİ VAR

Sadece imzasız ihbarlar değil asılsız ihbarların da fevkalade büyük bir suç olduğunu herkesin bilmesi lazım. Yani öyle oturduğu yerden, herhangi bir şekilde husumeti var ya da geçmişte aralarında herhangi bir mesele geçmiş, 'Bir mektup yazayım da şunu şikayet edeyim' demenin de bir bedeli olduğunu herkes bilmelidir.

FETÖ'NÜN İŞLEDİĞİ SUÇ TARİHİMİZİN EN AĞIR SUÇUDUR

FETÖ'nün işlediği suç, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin hatta hiç abartmadan söylüyorum; Anadolu ve Rumeli topraklarında bulunuş tarihimizin en ağır suçudur. Bu ağır suçla irtibatlı ve iltisaklı olan her kim varsa o da en ağır suçun ortaklarıdır.

İlla uçağı kaldırıp Meclis'i bombalaması gerekmiyor. O işi bir kişi yaptı ama o bir kişinin arkasında binlerin, on binlerin olduğunu da hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla bu ağır suçu hafifletecek hiçbir söz ve teşebbüsün içerisinde olunmaması lazım. İlk günden beri bunu söylüyoruz.

Ama aynı şekilde adaletli davranacağız. Kimsenin haksız yere burnunun kanamaması, kimsenin haksız yere bir takibata uğramamasını da sağlayacağız. Bu hassasiyet içinde bu soruşturmalar devam ediyor.

FETÖ MAĞDURLARU İÇİN 5-6 SOMUT KRİTER VAR

Başbakanlık bünyesinde bir komisyon oluşturuldu. Somut kriterleri artık kamuoyu da biliyor, 5-6 tane somut kriter var. Bu kriterlere uygun bir şekilde bu insanlar görevden uzaklaştırılmışlar mı uzaklaştırılmamışlar mı bunlar tespit edilecek.

Ayrıca gerekli görülen dosyalarda detaylı çalışmalar yapılacak. Yani somut olarak bu tür şeyler yok, subjektif birtakım değerlendirmeler yapılmışsa bunlarla ilgili çalışmalar yapılacak ve varsa bir haksızlık ortadan kaldırılmaya çalışılacak.

RAKKA VE MUSUL'DA YEREL UNSURLAR OPERASYONLARIN ANA UNSURU OLMALI

Rakka ve Musul operasyonlarıyla ilgili olarak Türkiye'nin tavrı nettir, açıktır. Biz her iki yerde de Rakka'da da Musul'da da yerel unsurların operasyonların ana unsuru olması görüşünü savunuyoruz.

Burada bu şehirlerin zaten yaşayan unsurları, buradaki ılımlı muhalefet unsurları, bunlar Rakka ve Musul'daki operasyonların esasını teşkil etsin ve bu operasyonlar uluslararası koalisyonun kontrolünde yapılsın. Bunun içerisinde de özellikle PYD ve YPG güçlerinin, her iki operasyonda da bulunmaması Türkiye için önemlidir.

BİR TÜRLÜ AMERİKA DİYEMEDİĞİNİZ➷
 // Halîme Gözüpek
O ÜSTAKlL DENİLEN MEL'ÛNAKlL SİZE HEP ALGlOPERASYONU UYGULUYOR İSE, SİZDE ONA KARŞl UYGULAYln.. ONDA OLAN AKlL SİZDE YOKMU!!!...
26 Eylül 2016 Pazartesi 15:51
MUHTEREM HOCA! SAFSALAK ➷➷➷➷
 // Halîme Gözüpek
Sandığınız bu millet herşeyi çok iyi biliyor.. Dolayısıyla da sizden hep aynı plakları dinlemek istemiyor.. Sizden cesurâne açıklamalar ve icraatlar bekliyor.. Millet uyutulmak istemiyor.. Millet 15 Temmuz ruhu ile uyanık ve tetikte emir bekliyor emir!!!...
26 Eylül 2016 Pazartesi 15:42
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler