YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurtulmuş: Türkiye'yi sonu belli olmayan maceraya atmayız
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin bütün ulusal çıkarlarını koruyacak her türlü tedbiri alıyoruz, her türlü hazırlığımızı yapıyoruz. Ama sonuçta biz Türkiye'nin, sonu belli olmayan hiçbir maceranın içerisine atılmasına razı olmayız" dedi.
Kurtulmuş: Türkiye'yi sonu belli olmayan maceraya atmayız
16 Şubat 2016 / 18:22 Güncelleme: 16 Şubat 2016 / 18:48

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrasında açıklama yaptı.

İşte Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları:

TÜRKİYE'Yİ SONU BELLİ OLMAYAN BİR MACERANIN İÇİNE ATMAYIZ

Hiç kimsenin kuşkusu olmasın ki Türkiye'nin bütün ulusal çıkarlarını koruyacak her türlü tedbiri alıyoruz, her türlü hazırlığımızı yapıyoruz. Ama sonuçta biz Türkiye'nin, sonu belli olmayan hiçbir maceranın içerisine atılmasına razı olmayız.

Denge içerisinde, basiret içerisinde, feraset içerisinde bu bölgedeki bütün gelişmelerin nereye doğru evrildiğini bilen bir anlayışla Türkiye'nin hem milli egemenliğini koruma konusundaki kararlılığımızı koruruz hem de Türkiye'nin bir maceranın içerisine atılmasını da istemeyiz.

TÜRKİYE BÖLGESEL TÜRBÜLANSA GİRMEYECEKTİR

"Kamuoyunun rahat olmasını temenni ediyorum. Bazen sağdan soldan savaş lobilerinin, savaşa dair seslerinin yükseldiğini görüyoruz. İnşallah Türkiye, bu bölgesel türbülansın içerisine girmeyecektir ve inşallah Türkiye bu bölgede bir an evvel barışı sağlayacak perspektifi dünya kamuoyuyla paylaşmaya devam edecek ve barışın sağlanmasına katkıda bulunacaktır.

TÜRKİYE SINIRDAKİ HER OLAYI TAKİP EDİYOR

Türkiye Suriye sınırında olan her konuyu yakınen takip etmektedir. Suriye'de olan her konu için Türkiye'nin tedbir alması Türkiye'nin ulusal egemenliği için gereklidir. Orada daha fazla mahsum insanın kanın akmaması için mücadele edilmektedir.

BM SADECE TEMENNİDE BULUNAN BİR KURULUŞ HALİNE GELDİ

BM sadece temennide bulunan bir kuruluş halide dönüşmüştür. Birleşmiş Milletler'in itibarını kurtarmak üyesi olan bütün devletlerin görevidir. Türkiye olarak hem Amerika Birleşik Devletlerine hem de Rusya'ya sorumluluklarını hatırlatıyoruz.

SİVİL BÖLGELERE YAPILAN SALDIRILAR BMGK'YA TAŞINMALI

Esasında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne getirilmesi gereken konu, daha dün Azez bölgesinde hastaneye, sivil bölgelere yapılan saldırı, savaş alanında korunması gereken, ortak olarak savunması gereken alanlara yapılan saldırıların Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne taşınmasıdır.

BARIŞ MASASININ ELİNİ GÜÇLENDİRİN

Hadi bakalım Amerika ve Rusya. Eğer samimiyseniz buyurun birlikte BM Güvenlik Konseyi'ne gidin ve deyin ki 'Suriye'de şu bölgeler uçuşa yasak bölgelerdir ve hiçbir ülke burada uçaklarını uçurmasın.'

Eğer gerçekten bir tarafta İsviçre'de ve Almanya'da barış masaları kuruyorsanız, o barış masalarından samimi olarak bir sonuç elde etmeyi umuyorsanız, buyurun burada BM'de de uçuşa yasak bölge ilan ederek savaşın gayri insani boyutlarını hiç olmazsa hemen önleyin ve barış masasının elini güçlendirin.

BM'NİN İTİBARI KORUNMALI

Birleşmiş Milletler'de gücü olanın her türlü katliamı yapabileceği bir zemini hazırlayacaksınız hem de ondan sonra barış masasını kurduğunuzu iddia edeceksiniz. Bu çelişkinin ortadan kaldırılması, Birleşmiş Milletler'in itibarının korunması için de zaruridir.

Türkiye olarak da bunu bir kere daha açık yüreklilikle dile getiriyoruz, hem Amerika Birleşik Devletleri'ne hem de Rusya'ya, bu tarihi sorumluluklarını hatırlatıyoruz.

Allah muhafaza sorun çözülemez, bu anlamda duyarsız kalınarak uluslararası toplum Suriye meselesinde barışı yakalayamazsa buradaki çatışmaların çok daha uzun süreli çatışmaların habercisi olduğu da aşikardır.

DÜNYA RUSYA'YA KARŞI TAVRINI YÜKSELTMELİ

Rusya'nın Suriye'de yapmış olduğu bu saldırılar alenen bir savaş suçu niteliğine dönüşmüştür bütün dünyanın Rusya'ya karşı tavrını yükseltmesini bekliyoruz. Ayrıca Türkiye'nin karşılık vermesi çıkarlarını korumasıdır. Bu sorumluluk ve görevin BM'ye Rusya tarafından şikâyet edilmesi anlaşılır bir tavır değildir.

KENTSEL DÖNÜŞÜM PLANLARI AYRINTIYA KONULACAK

Silopi ilçesinde riskli alanların tespit edilmesi, detaylı son derece titiz bir çalışma, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca tamamlanmıştır. Burada yapı stoğunun yenilenmesi, sağlıksız yapıların kalitesinin düzeltilmesi perspektifiyle çok ciddi kentsel dönüşüm planı uygulamaya konulacaktır.

maalesef
 // murtaza
tam tersine türküye sonu belli olan, korkunç bir sürecin içinde zaten, savaş kaçınılmaz, bu saatten sonrada yapacak bir şey yok, karşımızda, atom bombası olan, maalesef, amerika ve rusya var, bizede, hodri meydan diyorlar....
16 Şubat 2016 19:03
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler