YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurtulmuş: "Türkiye'ye ihtiyaçları var"
Kurtulmuş: "Türkiye'ye ihtiyaçları var"
12 Ocak 2016 14:49
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Dünyada 5 ülke, istemediği her şeyi veto etme hakkına sahipken 195 ülke nasıl hak ve hukukunu koruyacak. Böyle bir sistemin, mevcut paradigma ile devam etmesi mümkün değil" dedi.

Kurtulmuş, 8. Büyükelçiler Konferansı'nda yaptığı konuşmada, göçlerin nedenlerinden birisinin de savaşlar, çatışmalar ve işgaller olduğuna dikkati çekti.

Afganistan, Pakistan ve ön Asya ülkelerinden çok sayıda insanın işgaller nedeniyle batıya, başka ülkelere göç etmek için ölümü göze aldığını dile getiren Kurtulmuş, Afganistan örneğini vererek, Ruslar ve Amerikalılar tarafından bu ülke işgal edilmeseydi, bugün Afgan milletinin çok daha gelişmiş ve müreffeh düzeyde yaşayabileceğini ifade etti. 

Aynı şekilde Suriye'de, Nisan 2011'den bu yana, bu kadar ciddi bir vekalet savaşı sürmeseydi, göç sorununun olmayacağına vurgu yapan Kurtulmuş, bu sorunun çözümü için yeni bir bakış açısına, insanlığın yeni bazı değerleri keşfetmeye ihtiyacı olduğunu belirtti.

"Önemli bir medeniyetin, büyük bir medeniyetin varisleri olan bizlere büyük sorumluluklar düşüyor" diyen Kurtulmuş, "Bugün dünyada yaşanan küresel adaletsizlik ve eşitsizlik meselesini çözmüş olan bir medeniyetin torunlarıyız.

Bizim medeniyetimiz, irfan geleneği üzerinedir. Biz esas itibarıyla bütün büyük medeniyetlerimizde irfan geleneğinden hareket ettiğimiz için bütün yaşanan adaletsizlik ve eşitsizlik sorunlarına bu bakış açısıyla cevap verdik.

İrfan geleneği içerisinde öyle güzel sözler, deyişler, eserler içerisinde büyüdük ki Yunus Emre'nin, Karacaoğlan'ın, Mevlana'nın söyleyişleri, deyişleri hepimize yol gösterici oldu" değerlendirmesini yaptı.

Kurtulmuş, "Bizim geleneğimizin birinci büyük yürüyüşü, Hazreti Peygamber ve raşit halifeler dönemindeki gelişmelerdir" ifadesini kullanarak,Hazreti Muhammed ve dört büyük halife öncesi Mekke dönemine işaret etti.

Bugün dünyada yaşanan ayrımcılıklara ve bu ayrımcılıkların körüklediği çatışmalara vurgu yapan Kurtulmuş, "İnsanların hepsinin hilkatte eş, Müslüman olanların da dinde kardeş olduğunu eğer ortaya koyabilirsek Allah'ın izni ile pek çok sorunun çözülmesini sağlayabiliriz" diye konuştu.

Bugün dünyanın yeni görüşlere, yeni sözlere ihtiyacı olduğunu belirten Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Mevcut paradigma çökmüştür, mevcut paradigmanın ortaya çıkardığı dünya sistemi çökmüştür. Örneğin, Ukrayna'da Avrupa'nın göbeğinde çözüm üretemeyen bir dünya sistemi acaba dünyanın neresindeki bir krize çözüm üretebilir.

Suriye'de 5 yıldır bu kadar büyük zulümler yaşanırken, 440 binin üzerinde masum insan ölmüşken, hala 'Ben de oraya gidip güçlerimi kullanayım, uçaklarımı kaldırayım da ileride bir barış masası kurulsa o barış masasında kendi adamlarımla güç elde edeyim' diyenler, Suriye'de nasıl barışı kuracaklar  

Dünyada 5 ülke, istemediği her şeyi veto etme hakkına sahipken 195 ülke nasıl hak ve hukukunu koruyacak. Böyle bir sistemin, mevcut paradigma ile devam etmesi mümkün değil.

Ama yerine söz söylemek için sepette bu sorunu çözecek görüşü olan insana ihtiyaç var, Türkiye'ye ihtiyaç var. Türkiye'nin temsil ettiği bu medeniyet değerlerine ihtiyaç var. Bizim temsil ettiğimiz irfan geleneğinin bugünün dünyasına ilişkin, hazreti insanı önceleyen görüşlerine ihtiyaç var.

Bunun için sizlerden çok büyük gayretler bekliyoruz. Sadece oralarda bir diplomatik misyon temsilcisi olarak, rutin olarak yaptığınız diplomatik faaliyetlere değil, bu irfan geleneğinin oralarda da anlaşılabilmesi, dünya barışına katkı sunabilmesi için bizim görüşlerimizin, bizim geçmişimizin, bugüne ilişkin görüşlerimizin dünyaya iyi anlatılması lazım."

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, TRT, Anadolu Ajansı ile Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün Türkiye'nin tanıtılması gibi pek çok konuda büyükelçilere yardımcı olacağını söyledi.


AA

 // mustafa
Milletler Cemiyeti kuralım. Bm ye alternatif olsun. 5 ülke de yalnız kalsın. Zorlarına gitsin....
12 Ocak 2016 17:10
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler