YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurtulmuş: Süreçten kaçanlardan millet hesap sorar!
Numan Kurtulmuş, "Bugün yeniden Anayasa yapım süreci başlamıştır. Süreçten kaçanlardan millet hesap sorar" dedi. Kurtulmuş, "Tüm partiler seçmenlerine söz verdi. Herkes görüşlerini dile getirsin. Birbirimizi ikna edelim millete gidelim" diye konuştu.
Kurtulmuş: Süreçten kaçanlardan millet hesap sorar!
29 Şubat 2016 / 19:09 Güncelleme: 29 Şubat 2016 / 19:38

Hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu.

İşte Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları:

DİN HİZMETLERİNİN DAHA İYİ YÜRÜTÜLMESİ İÇİN GÖRÜŞMELER YAPTIK

Bugün Bakanlar Kurulu'na Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de katıldı. Din hizmetlerinin daha iyi bir şekilde sürdürülmesi konusunda önemli bir görüşme yaptık. Doğu ve Güneydoğu'da da Diyanet İşleri'nin sürdürdüğü ve sürdüreceği projeleri masaya yatırdık.

YERLEŞİM YERLERİ TERÖRDEN KURTULACAK

İl il terörden kurtulmuş bölgeler için yapılacak faaliyetler ele alınacak. Çok kısa sürede terörürn yakıp yıktığı yerlerden yerleşim yerlerimiz kurtulacak. Silopi'de eğitim sorunsuz devam etmektedir. Bu ilçeler terörden temizlendikçe çok etkin bir çalışma ilgili birimlerimiz tarafından çalışamalar yapılıyor. Bu eylem planı çok yakın bir zamanda hayata geçirilecek. 

HERKES MAHKEME KARARINA KARŞI GÖRÜŞLERİNİ İFADE EDEBİLİR

Sayın Cumhurbaşkanımız, Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla ilgili kendi kişisel konumunu ortaya koymuştur. Herkes Türkiye'de herhangi bir mahkeme kararına karşı görüşünü ifade edebilir. Bundan daha doğal bir şey olamaz.

Kaldı ki sayın Cumhurbaşkanımız, bu görüşlerini Anayasa Mahkemesi karar almadan önce değil,kararını aldıktan sonra ifade etmiştir. Dolayısıyla bunu tabii seyri içinde herhangi bir mahkemenin almış olduğu karara karşı kendi görüşünü, kendi konumunu tespit etmesi olarak görmek yerindedir.

Yoksa Anayasa Mahkemesi'nin bireysel başvurulara karşı bir müracaat mercii olmasını ortadan kaldıracak bir görüş değildir. Zaten bu adımı atan sayın Cumhurbaşkanımızın kendisidir.

CERATTEPE KONUSU

Herhangibir olay karşısında hükümetin ve Cumhurbaşkanı'nın görüşleri bellidir. Buradan bir ayrılık meselesi çıkarmak doğru değildir. Gezi parkı eylemlerinin nasıl kısa bir sürede çarpıtıldı, Türkiye'nin nasıl köşeye sıkıştırılmak istendiğini gördük. Erdoğan'ın görüşmeleri bu doğrultudadır.

YENİ ANAYASA KONUSUNDA TÜM PARTİLER SEÇMENLERİNE SÖZ VERDİ

Bu parlamento yeni bir Anayasa yapmazsa ne yaparsak yapalım hiçbirşey yapmamış demektir. Şimdiye kadar hep askerler Anayasa yaptı.

Anayasa'nın nasıl yapılacağı gayet açıktı. Son derece iyi niyetli bir şekilde bütün partilerin eşit mesade katıldığı bir oluşuma TBMM Başkanı öncülük etti. Bugün yeniden Anayasa yapım süreci başlamıştır. Süreçten kaçanlardan millet hesap sorar.

Gerekli sayısı bulunmaza referanduma gider ve halkın oyuyla geçmiş olur. Sayın Kalın bu yolu söylüyor. Ümidimiz herkesin samimi olması. Sadece Ak Parti değil, tüm partiler seçmenlerine söz verdi. Herkes görüşlerini dile getirsin. Birbirmizi ikna edelim millete gidelim.

ANAYASA SÜRECİNE TÜM PARTİLER KATKIDA BULUNSUN

Herkes burada samimiyetle yeni anayasa yapım sürecine katkıda bulunsun istiyoruz. Biz de AK Parti olarak sonuna kadar katkıda bulunacağız. Bizim görüşlerimiz bellidir, ama bunların hepsi de tartışmaya açıktır. Sonuçta, eğer uzlaşmayla bir noktaya gidilemezse biz kendi görüşlerimizi parlemontaya sunma konusundaki adımlarımızı atarız.

TÜRKİYE'DE YENİ BİR ANAYASA ZORUNLULUĞU VARDIR

Türkiye'de bir anayasa yapma zorunluluğu vardır. Sivil, demokratik, katılımcı yeni bir anayasa ihtiyacı vardır. 1980 darbesinden sonra, 82 Anayasası'nın kabul edildiği günün ertesinde hemen bu tartışmalar başlamıştır.

Sanki Türkiye yeni bir anayasa tartışmasını yeni yapıyor, ilk sefer karşılaşıyormuş gibi bir anlayışın içerisinde olmamak lazım. Eğer bu parlamento yeni bir anayasa yapmazsa, hangi yasayı çıkartırsa çıkartsın, hangi yasama faaliyetinin içerisinde olursa olsun aslında siyaseten hiçbir şey yapmamış olacaktır.

ANAYASA TÜRKİYE'NİN BİRİNCİ ÖNCELİĞİDİR

Türkiye'nin birinci önceliği, birinci ihtiyacı, toplumsal ihtiyacı, mutabakatlarından birisi de yeni bir anayasa yapılmasıdır. Şimdiye kadar bütün anayasalarımız askerlerin zoruyla, paletlerin şakırtıları arasında yapılmıştır.

Artık yeter. Türkiye sivil, demokratik, parlamento iradesiyle yaptığı bir anayasayı inşallah önümüzdeki dönemde yapar ümidi içerisindeyiz.

MİLLET KAÇANI 'ANAYASA KAÇKINI' OLARAK TANIMLAR

Çok açık söyleyeyim. Bu anayasa yapım sürecinde şu veya bu gerekçeyle kim kaçarsa, millet kaçanı 'anayasa kaçkını' olarak tanımlar. Dolayısıyla samimi olarak bütün partilerin yeni anayasa yapım sürecine samimiyetle katılmasını istirham ediyoruz, temenni ediyoruz.

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler