YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurtulmuş: Rusya, Türkiye'yi gözden çıkaramaz
Hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Uçak krizi ortaya çıktığından beri, 'Ne Türkiye Rusya'yı, ne Rusya Türkiye'yi gözden çıkarabilir' dedik. İki ülke kadim dosttur, rakiptir, ilişkilerini güçlendirmiş iki ülkedir" dedi.
Kurtulmuş: Rusya, Türkiye'yi gözden çıkaramaz
30 Mayıs 2016 / 11:20 Güncelleme: 30 Mayıs 2016 / 11:58

Hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrası açıklamalarda bulundu.

İşte Kurtulmuş'un açıklamalarıdan satır başları:

RUSYA, TÜRKİYE'Yİ GÖZDEN ÇIKARAMAZ

Uçak krizi ortaya çıktığından beri, 'Ne Türkiye Rusya'yı, ne Rusya Türkiye'yi gözden çıkarabilir' dedik. İki ülke kadim dosttur, rakiptir, ilişkilerini güçlendirmiş iki ülkedir. Suriye krizinden kaynaklanan bir durum dolayısıyla ilişkiler gerilmiştir.

Türkiye bile bile, kasten bu uçağın düşürüle olayının içinde olmamıştır. Türkiye uçağın kimliğini bilmediğini resmi olarak ifade etmiştir. Rusya'nın bu meseleyi uzatmasının Rusya içinde faydalı olmayacağı düşüncesi içindeyim.

Keşke böyle bir durum ortaya çıkmasaydı. Türkiye-Rusya ilişkilerinin yeniden tamir edilebileceğini kanaatindeyim. İki komşu ülke arasındaki bu sorunun diyalog yoluyla çözülmesi mümkün olur.  

EKONOMİDE  YENİ BİR DÖNEME GEÇİLİYOR

65. Hükümet'le ekonomide yeni bir döneme geçiliyor. Türkiye üreten bir ekonomiye sahip olacak. İkinci olarak da terörün sona erdirilmesidir. Terör belasını bütün imkalarımızı kullanarak sona erdirmek esas amacımızdır.

Üçüncü hedef, yeni anayasayı yapmak, başkanlık sistemini gündeme getirmek ve Türkiye'de söz verdiğimiz siyasal reformları tamamlamaktır. Dördüncüsü dışpolitikada bütünlüğü korumaktır. Beşincisi tüm vatandaşlarımızın kendisini özgür hissettiği bir Türkiye'yi oluşturmaktır.

TERÖRDEN ZARAR GÖREN BÖLGELER YENİDEN İNŞA EDİLECEK

Sur, Silopi, Cizre, İdil ve Yüksekova ilçelerinde ortaya çıkan tablo detaylarıyla masaya yatırıldı. Bu 5 ilçede, yıkılan toplam bina sayısı 6 bin 320'dir. Bunları daire ölçeğinde düşünürsek yaklaşık 11 bin birimdir. Bu yapıların yıkılması ve onarımıyla ilgili süreçte öngörülen toplam maliyet ise 855 milyon lira civarındadır.

PDY, MGK'DA TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK NİTELENDİRİLDİ

MGK'nın tavsiye kararıyla birlikte paralel yapı ile mücadelede yeni bir safhaya geçilmiştir. Paralel Devlet Yapılanması ilk kez MGK toplantısında tavsiye kararı olarak, bir terör örgütü olarak nitelendirilmiş ve bundan sonraki mücadelenin ana çerçevesi de bir terör örgütüyle mücadele şekline getirilmiştir.

Dolayısıyla bunun gerektirdiği her şey hem hükümet hem gerekli yargı birimleri tarafından yerine getirilecek, uygulama aksatılmadan sürdürülecektir.

AVRUPA'DA BAZI SİYASETÇİLERİN TAVIRLARINI UYGUN BULMUYORUZ

Türkiye'nin bu ciddiyeti ve meseleye sağlam bir iradeyle yaklaşmasının hiçbir şekilde istismar edilmemesini temenni ederiz.

Bir mızıkçı anlayış içerisinde Türkiye'nin vize serbestisine yaklaştığı noktalarda, bu meseleyi geri bıraktırma, bu meseleyi tehir etmek için Avrupa'dan bazı siyasetçilerin içine girmiş olduğu tavırları, davranışları anlamadığımızı, bu söz ve tavırları uygun bulmadığımızı da ifade etmek isterim.

MARE-CERABLUS HATTI TÜRKİYE İÇİN HAYATİ BİR HATTIR

Suriye'de her gün yeni bir oyun, oyun içinde oyun farklı şekilde uygulanmakta. Bunlar da Türkiye'yi rahatsız etme durumuna gelmektedir.

Mare-Cerablus hattı da Türkiye için hayati bir hattır. Bu hattın korunması, terör örgütlerinin hareketli olmaması için Türkiye üzerine düşeni yapmaya kararlıdır. Burada IŞİD'in durdurulması önceliklidir.

1915'TEKİ OLAYLAR PARLAMENTOLARIN VAZİFESİ DEĞİLDİR

Türkiye-Almanya ilişkileri, Birinci Dünya Savaşı'ndan itibaren devam eden, dostluk ve müttefikliğin ötesinde halkların da iç içe geçmiş olduğu son derece samimi, son derece yakın, sosyolojik bir ilişkidir.

Bu ilişkiyi, üç beş tane politikacının hatırını yapmak için Alman parlamentosunun yıkacağını zannetmiyorum.

Eğer böyle bir şey yaparlarsa, bizim için hiçbir ilmi değeri olmayan bir metinden ibaret olur, hiçbir kıymeti olmayan bir metinden ibaret olur. Başka parlamentolar bu tür karar aldıklarında ne yaptıysak, aynısını yapar yolumuza devam ederiz.

Müslüman kanı
 // 3466
Müslüman kanı döken katillerle pkk ya silah veren kansız devletlerle TÜRKİYE min işi olmamalı başkan......
30 Mayıs 2016 15:53
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler