YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurtulmuş: Önümüzdeki bayram uzun bir tatil olacak
Hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Bir ulusal seferberlik mantığı ile alınacak tedbirlerin yerine getirilmesi zorunludur. Önümüzdeki bayramda da uzun bir tatil olacak" dedi.
Kurtulmuş: Önümüzdeki bayram uzun bir tatil olacak
11 Temmuz 2016 / 12:06 Güncelleme: 11 Temmuz 2016 / 13:01

Hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş Bakanlar kurulu sonrası açıklamalarda bulundu.

İşte Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları:

ÖNÜMÜZDEKİ BAYRAMDA UZUN BİR TATİL OLACAK

Ölümlü trafik kazasında ciddi bir azalışın olduğunu görüyoruz. Yollardaki kör noktaların tespit edilerek buralara yoğunlaşılmasında bunun payı var. Ama yine de çok büyük bir rakamdır. Türkiye’de trafik kazalarında sıfır can kaybı için çaba göstermeliyiz.

Bir ulusal seferberlik mantığı ile alınacak tedbirlerin yerine getirilmesi zorunludur. Önümüzdeki bayramda da uzun bir tatil olacak. Dileriz ki hiç kaza olmasın.

OSMANGAZİ'DEN 1 MİLYONA YAKIN GEÇİŞ OLDU

Osman Gazi Köprüsü'nün bölge halkımızın emrinde ne kadar önemli bir ihtiyacı gidereceği açıktır. Günde ortalama 100 bin geçiş olmuş, 9 günde ortalama 1 milyona yakın geçiş olmuştur. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.

AFETLERLE İLGİLİ YARALAR SARILACAK

Bayram sırasında ülkemizin birçok yerinde sel felaketleri oldu. Suratle bu zararların giderilmesi için çalışmalar tamamlanıyor. Bu afetlerle ilgili ortaya çıkan zararlar tespit edilecek ve yaralar mümkün olduğu kısa süre içerisinde sarılacak. 

SOSYAL REHABİLİTASYON ÇALIŞMALARI YAPILACAK

Birileri terörle birlikte istediği şey, Türkiye'de duygusal kopuşun olmasıdır. Çok şükür bunu elde edemiyorlar. Türkiye'de hiçkimse diğerini öteki olarak görmüyor.

Bu ülkenin Kürtleri de, Türkleri kadar sahipleridir. Terörle mücadele sırasında ortaya çıkan tablonun süratle değiştirilmesi için bu sosyal rehabilitasyonu sağlayacak çalışmaları değerlendirildi. İnşa konusunda atılması planlanan adımlar gözden geçirildi. 

EKONOMİK MÜJDELER PAKETİ

Bu planın her bir maddesiyle ilgili, hangi bakanlığın, hangi kurumların ilgili olduğu, sorumlulukların ne olduğu detaylı olarak tespit edildi. Yatırımların teşviki ve ekonominin canlandırılmasıyla ilgili müjdelerin uygulanmasına dönük bazı yasal tedbirler gerekecek.

Bu yasal tedbirlerin de, Arife günü ilan ettiğimiz müjdelerle ilgili gerekli yasal düzenlemelerin de Meclis tatile girmeden evvel çıkarılacağını müjdelemek isterim.

TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ KENDİ ROTASINDA İLERLİYOR

İngiltere'nin AB'den çıkmasından sonra yeni bir ekonomik ve siyasal sürecin başladığı aşikardır. Türkiye ile AB arasındaki ilişkiler de kendi rotasında ilerlemektedir. 33. faslın açılması ve bu sürecin Türkiye açısından da yürütüldüğünün önemli bir göstergesidir.

Türkiye'nin terörle mücadele içinde olduğu bu dönemde 6 ayda 2 faslın açılması, Türkiye'nin terörle mücadele ederken demokratik kazanımlarını sürdürdüğünün göstergesidir. 

TÜRKİYE-MISIR İLİŞKİLERİ İLE İLGİLİ BİR ADIM ATILMADI

 

Türkiye ile Mısır arasında resmi veya gayriresmi bir adım atılmış değildir. Bizim Mısır halkına düşman olmamız asla düşünülemez. Biz Mısır'da demokratik bir ilkeyi savunduk. Mısır kendi içinde demokratik bir şekilde kendi cumhurbaşkanını seçti.

Ama ne yazık ki çok kısa bir süre içerisinde, -5 askeri darbe görmüş bir ülkenin çocukları olarak söylüyoruz- Mısır'da seçilmiş hükümet askeri darbe ile görevden uzaklaştırıldı. Türkiye bu nedenle ilişkilerini askıya almıştır. 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler